#42PPA „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”

#42PPA „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”

Spektaklem Agaty Dudy Gracz rozpoczął się 42 PPA we Wrocławiu. Było jaskrawo, barokowo i mocno.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Przedstawienie „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”

Takich kolorów, tak intensywnej czerwieni nie sposób uzyskać w codziennym życiu. To tylko w teatrze dzięki grze świateł możliwe są takie barwy. W okresie baroku malarze poszukiwali sposobu, by kolory były mocno jaskrawe. Stosowali różne zabiegi, między innymi malowali na złotym podkładzie, by uzyskać wyjątkową świetlistość na swoich obrazach. Teraz wystarczy odrobina teatralnej magii i na scenie uzyskujemy barwy dorównujące tym z czasów baroku. Dla wrażliwych na kolor to uczta dla oczu. Pewno nie wszyscy kojarzą, że te bodźce wizualne trafiające do mózgu wywołują określone reakcje. Tak, jak potrawa na talerzu, powinna wyglądać ciekawie kolorystycznie, tak i w teatrze twórcy oddziaływają na zmysły widza kolorem, ruchem scenicznym, dźwiękiem. Odwołują się do podświadomości, a widzowie nawet tego nie zauważają. Nie mają czasu, tak fascynujące rzeczy dzieją się na scenie.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Michelangelo Caravaggio

Religijne obrazy tego artysty można oglądać w muzeach i kościołach. Zwykle ustawiają się kolejki, by zobaczyć obraz, jak ten na Malcie. Jeden obraz i w kolejce 200 osób. Taka jest siła oddziaływania tego artysty. Obraz Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny jest prezentowany w Luwrze. Dzieło powstało na zlecenie zakonu karmelitów bosych i miało trafić do kościoła Santa Maria Della Scala in Trastevere. Jednak mnisi nie wykupili obrazu od artysty. Uznali, że jest niestosowny. Nie podobało się mnichom wszystko, co wymyślił Caravaggio. Począwszy od modelki, a skończywszy na misie z octem. Za to środowisko artystyczne Rzymu było zachwycone pomysłami i kompozycją.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny

Agata Duda Gracz na bazie tego obrazu i skandalu, który wywołał, zbudowała niezwykłe przedstawienie wraz z teatrem z Kłajpedy. Niewątpliwie warto zobaczyć, a nawet pojechać kilkaset kilometrów, by zmierzyć się z tym przedstawieniem. Oczywiście nie wszyscy będą zafascynowani. Ale kto powiedział, że teatr to ma być bajka dla grzecznych pensjonarek?

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Na 42 PPA

Zaczynają się przesłuchania drugiego etapu konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Program wszystkich wydarzeń  znajdziecie https://ppa.teatr-capitol.pl/program-i-bilety/ .

Dobre informacje

Jeśli chcecie wybrać się na spektakle, to sprawdzajcie codziennie dostępność biletów. Część osób zwalnia miejsca zarezerwowane dla VIP. Na Facebooku będzie prowadzona transmisja z Koncertu Finałowego. Warto zatem śledzić Studio Festiwalowe 42 PPA.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Organy w bazylice św. Elżbiety zostały odbudowane. Mówiono o nich „Głos Śląska”

 

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds