Miejsca bez wody, gdzie żyją ludzie

Miejsca bez wody, gdzie żyją ludzie

Wyobrażacie sobie, że są takie miejsca na świecie, gdzie woda nadająca się do picia jest dowożona statkami?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Malta

Reklama Reklama Amplifon

Wody tutaj prawie nie ma, a ludzie zasiedlają tę niewielką wyspę wielkości Wrocławia od dawien dawna. Świadczą o tym, chociażby ruiny megalitycznych świątyń i mury cyklopowe. Skoro mieszkali tam ludzie od tak dawna to skąd czerpali wodę? Przecież na Malcie nie ma naturalnych źródeł wody. Musieli zbierać wody opadowe i znaleźć sposób na przechowywanie. Kiedy na Maltę dotarli rycerze maltańscy, wiadomo z zapisków, że woda była dowożona z Sycylii. Dowożono także lód wydobywany z lodowych jaskiń znajdujących się na Etnie. Do budowy potężnych murów La Valletty i innych twierdz na wyspie niezbędne było zapewnienie robotnikom i zwierzętom wody. Teraz na Malcie działają liczne urządzenia do odsalania wody morskiej. W starszych budynkach są dwie instalacje wodne, do wody pitnej i gospodarczej.

Reklama Reklama MultiSport

Nad Morzem Martwym

wody

wysychające Morze Martwe, fot.© Jerzy Dudzik

Poziom Morza Martwego obniża się corocznie o około metr. Wszystko dlatego, że nad rzeką Jordan zostały założone plantacje roślin uprawnych. W starożytności budowano zbiorniki na wodę opadową. Tak jest między innymi w twierdzy Masada. Podobnie zaopatrywano w wodę Petrę w Jordani. Na pustyni Judzkiej niemal nie występują źródła wody słodkiej. Jednak w górach tak jak w Jerozolimie, zdarzają się naturalne źródła i tam były zakładane miasta. Nawet w najnowszej historia Izraela zdarzyła się wojna o wodę. Na Wzgórzach Golan znajdują się źródła Jordanu. Izrael zajął tereny przy pomocy wojska, by zapewnić sobie dostęp do wody. Zbudowali także największy zakład odsalania wody morskie w pobliżu Tel Awiwu. A do upraw stosują metodę kropelkową. Ludzie mieszkający na pustyni szanują wodę.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Archipelag Wysp Liparyjskich

Wulkaniczne wyspy Liparyjskie są pozbawione źródeł wody pitnej. A ludzie tam mieszkają i na dodatek jeszcze są w stanie przyjąć turystów. Na Stromboli codziennie przypływa kilka promów i statków wycieczkowych. Woda dowożona jest statkami.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Fuerteventura

Z dala od hoteli znajdują się oczyszczalnie ścieków i zakłady odsalania wody. Tysiące turystów nawet nie zastanawia się, skąd bierze się woda na wyspie. Atrakcją turystyczną jest zamulony zbiornik na wody opadowe zbudowany za czasów dyktatora Franco. Nie sprawdził się pomysł i zmarnowano pieniądze.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

MPWiK Wrocław

W morzach i oceanach pływa coraz więcej rozdrobnionego plastiku. Naukowcy znajdują w organizmach zwierząt drobinki widoczne pod mikroskopem. Razem z wodą wchłaniamy drobinki z plastikowych opakowań. Nie zaleca się wielokrotnego używania jednorazowych butelek na wodę. Teraz jest moda na butelki z tritanu. MPWiK Wrocław zachęca mieszkańców do picia kranówki, dlatego 22 marca, w Światowym Dniu Wody zaprasza na pl. Solny, gdzie od godz. 13.00 można będzie wymienić pięć plastikowych opakowań po napojach na tritanową butelkę.

Tritan to bezpieczne tworzywo sztuczne, które może być stosowane w kontakcie z żywnością i napojami. Jest całkowicie wolny od szkodliwego bisfenolu (BPA i BPS) często obecnego w innych rodzajach plastiku. Używając butelek tritanowych, mamy pewność, że żadne szkodliwe substancje nie przedostają się do wody, którą pijemy. MPWiK będzie miało do przekazania mieszkańcom 1000 butelek.

Światowy Dzień Wody

Święto ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku na całym świecie obchodzone jest 22 marca. Ideą tego święta jest podkreślenie znaczenia roli wody nie tylko w życiu codziennym, ale także jej wpływie na kondycję gospodarczą i społeczną państw.

Hydropolis

Jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zapoznać się z problemami związanymi z wodą. W Dniu Wody na pl. Solnym będą czekać również edukatorzy Hydropolis, którzy zaprezentują eksperymenty związane z wodą.

Jak będziecie w Alpach, to w Krimml jest podobna placówka położona u stóp pięknego wodospadu.

Jeśli wybierzecie się do Hydropolis po 23 marca to zobaczycie wystawę zdjęć Tomka Pietrzyka, z wyprawy kajakowej po Odrze, aż do Zalewu Szczecińskiego. Wystawa zdjęć z cyklu PH2OTO

Żyj rozumie, szanuj wodę i zmieniaj nawyki. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by zacząć.

Na zdjęciu statek z wodą dla wyspy Stromboli, fot. © Jerzy Dudzik

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Święto, Międzynarodowy Dzień Ziemi. Świętuj dla przyszłości

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds