Święto, Międzynarodowy Dzień Ziemi. Świętuj dla przyszłości

Święto, Międzynarodowy Dzień Ziemi. Świętuj dla przyszłości

Każdego dnia jest jakieś święto. Jeśli lubicie świętować, to ten tekst jest dla ciebie. Świętuj, kiedy sprawia ci to przyjemność. Każda okazja jest dobra.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Imieniny, święto z okazji patrona, który nie żyje

święto

w górach powinny rosnąć lasy, fot.© J.Dudzik

Każdy dzień w kalendarzu jest przypisany dla jakiegoś zasłużonego lub świętego. Wynika to ochoty wspominana zmarłego i jego wyjątkowych czynów. Przykładem jest święto 6 grudnia. Wtedy w wielu miejscach na ziemi ludzie wkładają na głowy czerwone czapeczki i rozdają sobie nawzajem prezenty. Stąd wniosek – 6 grudnia to dzień rozdawania prezentów. Kiedyś rozdawali rózgi, ale to nie było zbyt miłe.

Reklama Reklama PolisyTravel

Święto, Dzień Odkrycia Brazylii

22 kwietnia 1500 roku flota pod wodzą Pedro Alvaresa Cabrala przybiła do wybrzeża stanu Bahia. Ten dzień uważa się za oficjalną datę odkrycia Brazylii. Flota Pedra Alvaresa Cabrala wyruszyła z Lizbony 9 marca 1500 r. z zadaniem opłynięcia Afryki i dotarcia do Indii. Jednak czy to pod wpływem silnych wiatrów na Atlantyku, czy raczej zamierzonego planu, statki zboczyły z obranego kursu i znalazły się w okolicach Porto Seguro na południu stanu Bahia. Jako pierwszą dostrzeżono górę, która nosi nazwę Monte Pascoal.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Święto Wigilii

Dzień kiedy wykwintny obiad je się wieczorem, to święto wigilii. Nie dość, że porządek dnia zaburzony to jeszcze prezenty. Od dzieciństwa lubimy to święto i na nie czekamy.

Święto polewania wodą

Kiedyś było jeszcze święto polewania się wodą. Też fajne święto, można było bezkarnie polewać wszystkich wodą z wiadra, albo pobierać okup. Jednak władze zabroniły, tego świętowania. To niesprawiedliwe, że zabrania się takich świąt, które przynależą do tradycji ludowej.

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

świeto

wysychające lasy z powodu zanieczyszczeń powietrza, fot. © J.Dudzik

To ważne święto. Jednak mało kto je świętuje. To, że nie zależy nam na miejscu, w którym mieszkamy, wiadomo od dawna. Nasze czyny pokazują, że bardziej liczy się dla nas tu i teraz, niż mądre gospodarowanie zasobami. Bezmyślne dewastowanie otoczenia, marnowanie energii, zdaje się być celem samym w sobie. Ziemia pokryta jest w większości wodą, która jest podstawą życia. O tym będziemy pamiętać gdy będzie Dzień Wody.

ONZ w dniu uchwalenia święta wygłosił przesłanie Wzywam rządy, przedstawicieli biznesu i wszystkich obywateli świata do okazania należnego szacunku Matce Ziemi oraz do dbania o nią w sposób, na jaki zasługuje.

Jeśli lubicie świętowanie, to tutaj zawsze znajdziecie pretekst. A może przy okazji świętowania zauważymy, jak bezmyślnie dewastujemy Matkę Ziemię?

Motyle. Sprawdź, dlaczego są potrzebne

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds