Motyle. Sprawdź, dlaczego są potrzebne

Motyle. Sprawdź, dlaczego są potrzebne

Jedną z pierwszych oznak wiosny są motyle. Niedługo zacznie się wiosenny baby boom w przyrodzie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

motyle

listkowiec cytrynek, zimuje w opadłych liściach, fot© J.Dudzik

Zwykle w pierwszych ciepłych dniach roku pojawiają się motyle, zeszłoroczne cytrynki, rusałki. Wylęgły się w sierpniu ubiegłego roku i przetrwały zimę w formie imago. Teraz wiosną możemy je spotkać, jak zaczynają pobierać pyłek z wierzby. Szukają także drugiej połowy. To zdumiewające jak motyle wydawałoby się, nieskoordynowane w locie potrafią doprowadzić do odnalezienia partnera. Przecież każdy podmuch wiatru wybija motylka z toru lotu, ale za to roznosi feromony. Tutaj znajdziecie sporo informacji o motylach. W wielu miejscach na świecie motyle potrafią przelatywać na odległości tysięcy kilometrów. Do Polski przylatują niektóre gatunki znad Morza Śródziemnego.

Barwy motyli

Reklama Reklama Kampanii Napisz Testament
motyle

mieniak tęczowiec, występujący w Polsce, fot© J.Dudzik

Jak to się dzieje, że motyle mają różne kolory i plamki? Skrzydełka to błona rozpostarta na wypełnionych hemolimfą żyłkach. Żyłki skrzydeł pokryte są dwustronną błoną, z której wyrastają łuski. Te łuski to takie spłaszczone włoski. Odkładają się w nich pigmenty pochodzące z przetworzonych związków organicznych pobranych przez gąsienicę. Bardzo to wszystko ciekawe i skomplikowane. I jakie kolorowe.

Wiosenne cytrynki nie mogą się równać z lipcowym motylem mieniakiem tęczowcem czy czerwcowymi niebiesko błękitnymi modraszkami.

Reklama Reklama Max Hemp

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Motyle potrzebują różnorodności

motyle

 popularny rusałka pawik, fot© J.Dudzik

Nie zobaczycie motyli nad trawnikami. Trawnik to właściwie dla zwierząt pustynia, nieprzydatny ugór. Jeśli trawnik jest prawidłowo pielęgnowany i obficie podlewany, to najwyżej jest rozsadnikiem komarów. Co innego łąka. Łąkowe rośliny pełne różnorodności i kolorów są świetnym miejscem do żerowania i mieszkania dla owadów. Jeśli do tego jeszcze na łące pojawią się krzewy zwane motylnikiem (budleja – Buddleja davidii), to możecie się spodziewać wizyt różnych owadów, a motyle będą przylatywały przez cały czas kwitnienia. Jednocześnie będziecie mogli oszacować, jaka jest populacja motyli w waszej okolicy. Motyle są  indykatorem biodegradacji środowiska. Tutaj przeczytacie więcej na ten temat.

 

Niektóre z motyli potrzebują do przetrwania tylko jednej rośliny, na której żerują gąsienice. Taki wyspecjalizowany jest niepylak apollo, rzadki motyl dzienny, który żeruje na rozchodniku. Zmienia się łąka, zanika jeden gatunek roślin, przepada jeden gatunek motyli.

Dbajcie o motyle, nie dość, że ładne to jeszcze przydatne.

Śliczna jesteś żabko ma. Chcesz pomóc żabce?

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds