Śliczna jesteś żabko ma. Chcesz pomóc żabce?

Śliczna jesteś żabko ma. Chcesz pomóc żabce?

Jerzy Dudzik

Po co nam żabka? Wiadomo do podziwiania i do śpiewania o nich, tak jak to robił Jerzy Michotek. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl 

żabko

kochamy kumkanie, fot©J.Dudzik

Dziwne, ale ten przebój z lat sześćdziesiątych nie trafił do repertuaru piosenki biesiadnej. Widać piosenka jest zbyt poetycka i skomplikowana melodycznie. Równie trudne jest życie żab. Po wiosennych roztopach żaby, jak już rozmarzły, zaczynają w pierwszej lepszej sadzawce proces rozmnażania. Tutaj krótki film o rozmnażaniu żaby trawnej, najpopularniejszej w kraju.

Żaby i inne płazy bezogonowe

Płazów bezogonowych żyje w Polsce 13 gatunków, z tego żab jest 6. Dwa gatunki kumaków, 3 gatunki ropuch, grzebiuszka i rzekotka. Nie liczymy tych hodowanych na żabie udka. W przypadku hodowli trudno mówić o życiu. Wszystkie płazy bezogonowe żywią się ślimakami i owadami, a więc są pożyteczne dla ochrony upraw. Same natomiast są pokarmem dla ptaków brodzących, ryb, wydr, borsuków. Zasadniczym zagrożeniem dla żab i innych płazów bezogoniastych są poprzerywane szlaki migracji. Osuszanie bagnistych sadzawek i intensywne rolnictwo z dużą ilością środków ochrony roślin oraz nawożenia.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Od żabki do ropuchy

żabko

w podmokłym lesie, fot©J.Dudzik

Te pożyteczne zwierzęta cieszą się różnorodną reakcją ze strony ludzi. Od takich słów pełnych miłości do niemal obraźliwego przekleństwa, od „śliczna jesteś żabko ma” do „ty stara ropucho”. Potraficie wyliczyć, w ilu bajkach pojawiały się królewny zaklęte w żabki? Rechot żabowatych jest jakoś dziwnie przyjemny i kojący. Może dlatego, że te zwierzęta są bardzo czujne i ruch w ich pobliżu powoduje zaprzestanie kumkania?

Co innego ropuchy. Te powolne zwierzęta mają w skórze gruczoły z substancjami odstraszającymi drapieżniki. Wiedźmy, uczone w ziołach i trujących grzybach czarownice, dodawały do swoich różnych mikstur ropuszy jad. Skąd wiedziały wiedźmy, że to środek halucynogenny?

Do tej pory możesz sobie posłuchać piosenki Michotka  tutaj o tym, co miś mówił do żabki. Takie słowa nie zdarzają się, bez zażycia. Choć teraz wiosną, miłe słowa przydają się szczególnie, bez względu na wiek.

A jeśli uważacie, że los żabki i przyrody nie jest wam obojętny, to podczas wiosennego spaceru popatrzcie, jak zostało zmienione środowisko ich bytowania. Może na spacer zabierzecie pojemnik na śmieci i wyniesiecie choć trochę plastiku z lasu. Zostały zasypane płytkie zbiorniki wodne niezbędne do rozmnażania żab, a drogi przecięły im szlaki migracji. Jak w dalszym ciągu będziemy myśleli tylko o sobie to pewne, że „złapiemy żabę”.

Najbardziej zieloną żabką jest rzekotka, widzieliście może ja kiedyś?

Wielkanocne zające. Skąd się wzięły?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds