Czy warto pamiętać o memento mori?

Czy warto pamiętać o memento mori?

Jerzy Dudzik

W okresie Wielkiej Nocy słowa memento mori jakoś wyjątkowo posują. Tym bardziej teraz.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wczesna wiosna

memento mori

przyroda budzi się do życia, fot.©J.Dudzik

Było już po wczesno – wiosennych lub może późno zimowych grypach i przeziębieniach. Gdzieniegdzie pojawiały się pierwsze ździebła trawy, ale w terenie aż po horyzont to raczej rozmokłe błotniste bagnisko. Każde wyjście poza brukowana przestrzeń wiązało się z myciem obuwia i praniem portek. Jeszcze zimno, wilgotno i przysiąść nie ma gdzie. Wprawdzie słońce już wyżej w środku dnia, ale do odrodzenia się przyrody trzeba poczekać na koniec kwietnia. W tym ponurym czasie, gdy chodziło się do kościoła po kostki w błocie, zamiast używać normalnego codziennego języka z dużą ilością głoski er, można mówić po wdepnięciu w kałużę memento mori. Gniew mijał, ilość głosek er taka sama jak w popularnym cholera albo innym słowie tak powszechnym w użyciu, a jak uczenie i kulturalnie.

Dzieci lubią powtarzać słowa, nie do końca zdając sobie sprawę, jakie jest ich znaczenie. W pełni sprawne pokolenie czasami patrząc na zachowania swoich protoplastów, używa sformułowania – zdziecinniały. No cóż, z czasem ubywa połączeń nerwowych, i niektóre nieporadne zachowania seniorów można odczytać za zdziecinnienie. Jakiś taki upór w małoistotnych sprawach, zabawy w gimnastykę niczym w szkole, czy układania z nudów różnych przedmiotów w pudełkach i szufladach. Oglądanie zdjęć w albumach i przywoływanie wspomnień.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Starość i memento mori

memento mori

przyroda budzi się do życia, fot.©J.Dudzik

Coraz częściej niż w dzieciństwie stajemy się nieporadni i zapominamy. Mądrzy i uczeni w naukach medycznych wiedzą, że to zasługa zanikających powiązań różnych obszarów mózgu. Każda aktywność tak fizyczna jak i umysłowa pozwala na dłużej zachować pełna sprawność. Nowe doznania odbudowują ilość neuronów. Warto dbać o sprawność umysłową jak najdłużej. Jednak średniowieczne memento mori skłania do zastanowienia nad tym co tu i teraz. Czas płynie nieprzerwanie, ale dla seniorów jakby szybciej. Warto więc przewidzieć przewidywalne i porządkować otoczenie. Opisywanie zdjęć w albumie to jedna z takich czynności. Pojawiają się wspomnienia, a wraz z nimi sprawy, które jakoś tak przesłonił kurz historii. Wraz z grzebaniem w pamięci przypominają się drobne świństewka, które bliźnim uczyniliśmy. Tutaj znajdziesz wypowiedź dominikanina. 

Trudno zrozumieć milionerów, którzy zapominają o tej sentencji. Można jeszcze zrozumieć biednych, którzy potrzebują na codzienne potrzeby. Jednak bogaci pieniędzmi się na nacieszą, kiedy przejdą na druga stronę. Zwykle gdy lat przybywa tym, co ciąży najbardziej są zbędne pieniądze, przedmiot pożądania młodych. Więc nie powinno specjalnie dziwić, kiedy to staruszka wyrzuciła przez okno na ulice kilka tysięcy. Chciała sobie sprawić radość. Niech sobie wezmą ci, co potrzebują. To źle, kiedy jedni nie wiedzą co zrobić z dochodami, a innym brakuje na codzienne normalne życie.

Zrobisz coś dobrego, zanim ktoś ci powie – memento mori?

Po co krasić jajka?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds