Zdrowie po przejściu COVID-19. TURNUS DLA OZDROWIEŃCÓW, którzy walczą z powikłaniami

Zdrowie po przejściu COVID-19. TURNUS DLA OZDROWIEŃCÓW, którzy walczą z powikłaniami

Przebycie COVID-19 wiąże się z pojawieniem się niepożądanych skutków ubocznych, co w przypadku seniorów może w znacznym stopniu utrudniać ich codzienne funkcjonowanie, jak również mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne. Mowa tutaj między innymi o dolegliwościach ze strony układu sercowo-naczyniowego, problemach z poruszaniem się, a także pojawieniu się duszności już podczas niewielkiego wysiłku fizycznego.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Powikłania mogą rozwijać się nawet kilka miesięcy po przebyciu choroby i mieć wpływ na różne narządy, a co za tym idzie – stopniowo je uszkadzać. Aby móc jak najszybciej powrócić do sprawności po przejściu COVID-19, warto rozważyć udział w skierowanych do osób starszych turnusach dla ozdrowieńców.

Najczęstsze dolegliwości pacjentów

Osoby, które przeszły koronawirusa mogą borykać się z wieloma dolegliwościami, między innymi zaburzeniami węchowymi i smakowymi, przyspieszoną akcją serca, problemami z koordynacją, pojawiającymi się dusznościami, utrzymującym się kaszlem czy bólami w klatce piersiowej. Mogą wystąpić także powikłania na tle neurologicznym, a więc zaburzenia snu, problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych informacji. Choroba wywołuje też problemy ze zdrowiem psychicznym pacjenta.

Jak wskazuje psycholog Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego Willi „Łucja”, Monika Markiewicz, towarzyszy im „przede wszystkim lęk i nie jest to zwykły strach, czyli zdrowa, prawidłowa reakcja adaptacyjna. Lęk towarzyszy tej chorobie od początku, zanim ona do nas przyjdzie, w jej trakcie i po. Często nie mija z chwilą zwalczenia fizycznych objawów i jest obecny w trakcie rekonwalescencji i rehabilitacji (…) Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć pacjentowi warunki, w których może o tym lęku mówić, zostanie wysłuchany i otrzyma profesjonalną pomoc psychologiczną, czyli wiedzę i sposoby radzenia sobie z emocjami, które wywołała choroba”.

Jak wygląda życie pacjenta po przejściu COVID-19?

Przebycie COVID-19 wiąże się nie tylko z ogólnym osłabieniem organizmu, ale także chronicznym zmęczeniem oraz utratą pewności siebie. Brak wiary we własne możliwości sprawia, że pacjentom o wiele ciężej jest wrócić do sprawności, którą posiadali przed zachorowaniem. Rehabilitacja stanowi kluczowy element życia pacjenta pocovidowego. Jest to trudna sytuacja nie tylko dla osób, które pokonały chorobę, ale także ich bliskich. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie ze specjalnie skomponowanego, dwutygodniowego turnusu poświęconego osobom po przebytej chorobie. Pacjenci mają zapewnioną nie tylko całodobową, profesjonalną opiekę medyczną, dostęp do konsultacji psychologicznych czy terapeutycznych, ale również korzystają z rehabilitacji indywidualnej (podczas której wykonują m.in. ćwiczenia ogólnousprawniające), odbywają trening wydolnościowy na przyrządach oraz zabiegi fizykalne. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie zajęcia są ściśle dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, co pozwala na jego szybszy powrót do formy.

„Skuteczna rehabilitacja zarówno oddechowa, jak i ogólnorozwojowa, a także psychosomatyczna prowadzona podczas naszych turnusów rehabilitacyjnych pomoże pacjentom pokonać te wszystkie trudności oraz przyśpieszy powrót do pełni sił po przebytym COVID-19. Rehabilitacja w formie turnusów zapewni stały i systematyczny dostęp do ćwiczeń, umożliwi ciągłość terapii, co przyniesie znacznie lepsze efekty” – komentuje mgr fizjoterapii, koordynator przychodni enel-med Ursus, Paweł Furmaniak.

Rozpoczęcie profesjonalnej, wieloprofilowej rehabilitacji po przebyciu COVID-19 powinno stanowić podstawowy element dla każdego seniora – tylko w ten sposób będzie w stanie w jak najszybszy, a zarazem bezpieczny sposób powrócić do formy prezentowanej przed przebyciem choroby.

Reklama

Artykuł powstał we współpracy z enel-med

Może Cię również zainteresować:

Szczepienia przeciw Covid-19. 20 pytań i odpowiedzi dot. SENIORÓW

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds