Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz wybór Światowej Stolicy Książki w 2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz wybór Światowej Stolicy Książki w 2021

Książki. Kiedyś były pisane ręcznie i wspaniale ozdabiane. Były cenne i rzadkie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Publikacje naukowe w dalszym ciągu zapełniają regały bibliotek. Zapisana w nich wyspecjalizowana wiedza wzbudza zachwyt właściwie tylko specjalistów. Mało kto z szeroko rozumianego społeczeństwa sięga po publikacje opisujące świat i zachodzące w nim zjawiska. Jeszcze mniej zgłębia podstawowe problemy techniki lub język, którym posługują się matematycy. Mało kto wie, co to logika matematyczna, czy topologia.

Książki są zasobem wiedzy

Podstawowym zadaniem książek jest przekazywanie informacji. Sami wybieramy, co nas interesuje, co jest dla nas ważne. Najpopularniejszą książką świata jest Biblia. Drukowana w milionach egzemplarzy pozwala znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania dręczące filozofów i myślicieli.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Czytadła

Ksiażki

na Malcie książki są przechowywane w nieczynnych budkach telefonicznych, fot.© J,Dudzik

Sporym zainteresowaniem cieszą się romanse i beletrystyka. To przy pomocy książki potrafimy przenieść się w wyimaginowany świat wyobraźni. To one zapewniają wielu relaks po pracy i pozwalają odsunąć od siebie pogoń myśli.

Każda książka ma swojego autora. Marzeniem wszystkich autorów jest by ich praca, ich twórczość zachwyciła jak największą ilość osób. Nie tylko dlatego, że autor ma od każdego tomu tantiemy. Dla twórców ważne jest przesłanie zawarte w treści dzieła.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Stolica Książki

W tym roku Tbilisi zostało wybrane Światową Stolicą Książki w 2021. Ten zaszczyt przyznaje coroczne UNESCO za programy popularyzujące czytelnictwo. Pierwszą Stolicą Książki był Madryt, a w 2016 Wrocław.

Prawa autorskie są nagminnie łamane. Kradnie się teksty, muzykę, fotografie na całym świecie. Łatwiej przepisać niż samemu wymyślić. Kradną partie polityczne i zwykli ludzie. Trudno zrozumieć dlaczego, przecież to raczej drobne kwoty. Im zasobniejsze społeczeństwo tym kradzieży własności intelektualnej jest mniej?

Marzeniem poety było, by książka trafiła pod strzechy. Pod strzechy i do M-3 bardziej trafia telewizja i cyfrowy świat zabawy niż książki. Jednak pomimo tych tysięcy lat, kiedy słowo pisane jest sposobem przekazywanie wiedzy. Książki wcale nie przeszły na emeryturę.

Cały czas są drukowane, udostępniane w formie e-booków. Tanie i ulubione. Bez nich świat byłby inny, to pewne. Tak, to dzisiaj 23 kwietnia jest święto książek.

Album KRESY. Śladami wielkich Polaków z wyróżnieniem Magellana

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds