Przekąski dla sportowców

Przekąski dla sportowców

Duża aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Nie każdy ma jednak czas i chęci, aby wszystkie posiłki przygotowywać samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele przekąsek dedykowanych sportowcom. Jakie warto wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wysiłek organizmu wymaga dodatkowej podaży energii. Jeśli naszym celem nie jest redukcja a osiąganie jak najlepszych wyników w sporcie, to bilans energetyczny powinien być utrzymywany na poziomie neutralnym. Jednak osoby, które wyczynowo uprawiają sport wiedzą, że aby zaspokoić zapotrzebowanie muszą często spożywać wysokoenergetyczne posiłki. Trzeba pamiętać, że ważna jest nie tylko kaloryczność, ale także zawartość procentowa makroskładników oraz ilość witamin i minerałów. Co nadaje się na przekąskę dla sportowca?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Spis Treści

Batony

Na rynku dostępne są gotowe batony dla sportowców. W zależności od potrzeb można wybierać np. proteinowe lub wysokoenergetyczne. Więcej na ten temat przeczytasz tu: https://www.trec.pl/odzywki-i-suplementy/endurance/. Zgodnie z linkowaną stroną, w takich przekąskach nie stosuje się dodatku cukru. Dzięki temu energia, jakiej dostarcza baton, jest uwalniana równomiernie i nie powoduje gwałtownych wahań poziomu glukozy we krwi. W skład wchodzą zwykle zboża, orzechy, pestki oraz suszone owoce. Batony to jedna z ulubionych przekąsek sportowców. Może to być spowodowane wygodną formą. Taką przekąskę można zjeść wszędzie – nie wymaga żadnego przygotowania. Nie trzeba też specjalnie uważać w transporcie; batona można po prostu wrzucić do plecaka czy nawet do kieszeni. Takie przekąski można także przygotowywać samodzielnie, jednak wówczas będą mniej trwałe.

Shake

Wśród sportowców popularną przekąską są także koktajle. Można je przygotowywać samemu lub posiłkować się gotowymi produktami, które wystarczy rozpuścić w wodzie lub mleku. Do koktajlu można dodać różne owoce oraz warzywa, nabiał, a także rozdrobnione orzechy, nasiona czy czekoladę. Nie jest to specjalnie skomplikowana przekąska, jednak jej przygotowanie wymaga nieco wysiłku. Niektórzy preferują gotowe preparaty, które można wygodnie spożyć na siłowni czy w pracy. Wśród dostępnych koktajli  dostępne są też takie, które mogą stanowić nie tylko przekąskę, ale także być zamiennikiem pełnowartościowego posiłku. Dużym plusem gotowych koktajli jest stała, zgodna z zapotrzebowaniem zawartość składników mineralnych, witamin oraz białek, tłuszczów i węglowodanów. Można je również dość długo przechowywać. Po taką przekąskę można sięgnąć dosłownie w biegu.

Mieszanki orzechów

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości przygotowania posiłku i trzeba szybko znaleźć jakąś wysokoenergetyczną przekąskę, najlepszym rozwiązaniem będą orzechy. To dobry pomysł, jeśli zapomnimy zabrać ze sobą posiłku, a chcemy w zdrowy sposób wyrównać bilans energetyczny. Orzechy są źródłem zdrowych tłuszczów i nawet niewielka ich ilość dostarcza sporo kalorii.  Można także wybrać mieszanki orzechów z różnymi pestkami i suszonymi owocami. Warto jednak zwrócić uwagę, czy konkretny produkt nie zawiera dodatku cukru.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds