Rzeka łączy pokolenia

Lokalna Organizacja Turystyczna „Marina” w Koninie zorganizowała na rzece Warcie doroczny, niekomercyjny, ogólnodostępny spływ kajakowy o długości 30 km, co przekłada się na 6 godzin wiosłowania. W spływie wzięło udział 120 osób, w tym seniorzy oraz nasz reporter – Andrzej Wasilewski. Oto jego relacja.

Spływ kajakowy

Wielką Pętlą Wielkopolski nazywa się połączenie dróg wodnych na szlaku Konin – Poznań -Gorzów Wielkopolski – Czarnków – Nakło – Kruszwica – Konin. Trwa promocja walorów turystycznych szlaku, powstają mariny, wypożyczalnie kajaków, hausbootów, jachtów motorowych.
W spływie wzięło udział 120 osób (60 kajaków). – Nie było łatwo znaleźć wypożyczalnię, która zaoferuje 60 jednakowych kajaków. Dlaczego jednakowych? Bo w poprzednim roku, kiedy kajaki dostarczyło kilka firm, były one różnej jakości i uczestnicy spływu grymasili, że ten dostał lepszy kajak, a ów – gorszy – mówi Marika Leśniewicz, kierownik biura LOT.

I dzieci, i seniorzy

Spływ przebiegał pod hasłem „Rzeka łączy pokolenia”. Rzeczywiście, najmłodsi uczestnicy mieli po kilka lat, najstarszy 75. Płynęły duże „zestawy rodzinne”, płynęły pojedyncze rodziny (mama z jednym dzieckiem, tata z drugim), nastoletni koledzy i koleżanki, małżeństwa wieku bardzo dojrzałego, seniorzy solo, dziadkowie z wnukami. Jak policzyła pani Leśniewicz, seniorzy stanowili 13% uczestników.
Przed wypłynięciem Marek Zawidzki, prezes LOT, zaprosił na śniadanie serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z pobliskich Bielaw. Na mecie czekały pierogi. Po powrocie autokarami do punktu wyjścia, podwieczorek w postaci kiełbasy z grilla rozpoczął festyn integracyjny dla kajakarzy. Wasz redaktor po wielogodzinnym wiosłowaniu przypłynął do pierogów (pyszne były) w ostatniej grupce uczestników, perswadując sam sobie: „kochany, to nie wyścigi, to rekreacja”. A każdy spływ, każdą rzeką, daje niezapomniane wrażenia wizualnego kontaktu z przyrodą zmieniającą swój obraz za każdym zakolem. No i jest frajdą towarzyską, której seniorzy nie mają w nadmiarze.

Andrzej Wasilewski

DSC04857 (Copy) SONY DSC

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds