Seniorzy i młodzież – integracja pokoleń

Seniorzy i młodzież – integracja pokoleń

Pan Łukasz Kaleciński opowiadał o swojej pasji – sporcie spadochronowym i szybowcowym. Pani Anna Gozdowski zorganizowała zabawę w segregowanie warzyw i owoców, a pani Wanda Dąbrowska szukała wraz z dziećmi dominującej półkuli mózgu. A wszystko to w ramach programu „Wrocław Miasto Pokoleń” mającego na celu porozumienie i współpracę międzypokoleniową pomiędzy seniorami a dziećmi i młodzieżą.

W potocznym myśleniu uważa się, że przygotowanie do starości odbywa się w naturalnym rodzinnym środowisku, tymczasem zmiana modelu rodziny nie zawsze pozwala dziecku doświadczyć starości, a programy edukacji wczesnoszkolnej budują nieprawdziwy obraz osób starszych. Przekazywana wiedza o człowieku powinna obejmować wszystkie etapy jego życia, nie wykluczając starości, która dotyczy nas wszystkich – potencjalnie lub aktualnie.

Dla kogo i po co
Program ,,Miasto Pokoleń”, zainicjowany przez Doradcę Urzędu Miasta Wrocławia ds. Seniorów dr Walentynę Wnuk ma na celu rozwijanie wśród dzieci i młodzieży pojmowania starości jako naturalnej fazy rozwoju, etapu życia równoprawnego z innymi. Autorką koncepcji programu jest dr Walentyna Wnuk, koordynacją działań zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia.
Adresatami programu są dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Edukatorami – seniorzy, studenci wrocławskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Zajęcia organizowane są cyklicznie, odbywają się co najmniej raz w miesiącu. Prowadzone są przez nauczycieli lub przez seniorów, z którymi szkolny lider ustala termin oraz rodzaj i tematykę zajęć. Realizacja programu odbywa się od marca do grudnia 2016 roku.

Wianki i skoki
27 kwietnia przedstawiciele grupy o-CAL-eni: Ewa Rapacz, Regina Rogalska i Leon Rapacz, wzięli udział w spotkaniu z dziećmi z klasy IIe SP nr 90 poświęconym tradycjom Zielonych Świątek i Bożego Ciała. Rozmawiano o roli dziadków w przekazywaniu tradycji, odbył się konkurs na wycinanki, plecenie wianków.
14 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 13 pojawił się Łukasz Kaleciński. Pan Łukasz opowiadał o swojej wielkiej pasji, którą jest spadochroniarstwo. Jak ze śmiechem przyznaje, choć zainteresowanie dzieci było duże i padało sporo pytań, to jednak żadne z nich nie zadało pytania o strach przed skokiem ze spadochronem.

Łukasz Kaleciński

Łukasz Kaleciński

Ekologia i gimnastyka mózgu
8 kwietnia w Przedszkolu nr 119 odbył się warsztat na temat zdrowego odżywiania, który poprowadziła pani Anna Gozdowski. W programie znalazły się: zabawa w segregowanie warzyw i owoców, zabawa plastyczna w tworzenie warzywno-owocowych obrazków, rozmowa na temat właściwości zdrowotnych produktów, wybieranie zdrowego prezentu dla mamy i taty.
W tym samym dniu odbyły się także zajęcia z uczniami 1 klasy w Gimnazjum nr 18, które poprowadziła mgr Wanda Dąbrowska, certyfikowana instruktorka Kinezjologii Edukacyjnej, ARTE-Kinezjologii oraz Kinezjologii w Biznesie i Zarządzaniu, a także autorka comiesięcznych warsztatów „Gimnastyka mózgu”, prowadzonych dla seniorów we Wrocławskim Centrum Seniora. Uczniowie wspólnie z edukatorką wykonywali ćwiczenia, m.in. na równowagę i myślenie.

Wanda Dąbrowska

Wanda Dąbrowska

Wpis do Złotej Księgi Dobrych Praktyk
Wrocław był zawsze miastem pokoleń, w tej chwili pragniemy to po prostu usystematyzować, wykorzystać ten potencjał, który tkwi tak w seniorach, jak i w młodzieży. To program bardzo nowatorski w skali kraju – mówi Robert Pawliszko, kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora. Projekt „Wrocław Miasto Pokoleń” to przykład, w jaki sposób można upowszechniać i promować wartościowe inicjatywy podejmowane na rzecz osób starszych i z osobami starszymi. Program został wyróżniony wpisem do Złotej Księgi Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych.

źródło: Gazeta Senior Kraj maj-czerwiec-lipiec 2016

Opr. Magda Wieteska

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds