Sprawdź, czy nie cierpisz na RZS

Sprawdź, czy nie cierpisz na RZS

To groźna, podstępna choroba, na którą zapada coraz więcej osób w wieku już od 40-50 lat. Nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Jak rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów, jak mu zapobiegać, jak leczyć?

Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS) jest chorobą autoimmunologiczną. W Polsce cierpi na nią co najmniej 400 tysięcy osób, w tym trzykrotnie więcej kobiet. Zaczyna się najczęściej między 40 a 50 rokiem życia. W wielu przypadkach choroba prowadzi do inwalidztwa, a niekiedy nawet do śmierci. Początkiem jest stan zapalny, który w konsekwencji prowadzi do zniszczenia stawu.

Objawy
Najczęstszymi objawami są ból, obrzęk i zesztywnienie stawów, które uniemożliwiają wykonywanie nawet najprostszych czynności. Chorobie tej może również towarzyszyć uczucie zmęczenia, chudnięcie, gorączka i brak apetytu.

Przyczyny
Przyczyny RZS nie są do końca znane. Najprawdopodobniej do rozwoju choroby może przyczynić się kilka czynników. Najważniejsze z nich to:
⁃ obciążenie genetyczne – istnieje ryzyko wystąpienie RZS u osób blisko spokrewnionych,
⁃ płeć – kobiety chorują częściej, niż mężczyźni,
⁃ zakażenie – podejrzewa się, że niektóre bakterie mają swój udział w powstaniu stanu zapalnego,
⁃ palenie papierosów – zwiększa ryzyko zachorowania oraz powoduje, że jego przebieg jest cięższy,
⁃ stres – u niektórych osób choroba pojawia się po przeżyciu silnego stresu.

Diagnoza
Reumatolog kieruje chorego na badania obrazowe oraz analizę krwi, aby móc potwierdzić diagnozę. Im wcześniej rozpoczęta terapia, tym lepiej, ponieważ może istnieć ryzyko, że RZS zaatakuje inne organy, takie jak serce, płuca, nerki. W ponad 50% przypadków pacjenci tracą nie tylko możliwość aktywności zawodowej, ale także zdolność do samodzielnego funkcjonowania.

Leczenie
Polega głownie na podawaniu preparatów, które mają za zadanie uśmierzyć ból, spowolnić oraz łagodzić rozwój choroby. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby stosowane preparaty były naturalnego pochodzenia, nie narażając tym samym organizmu na kolejne obciążenia.
Popularnym preparatem przeznaczenia medycznego, polecanym w tego typu dolegliwościach, jest Bivanol. Opatentowany, innowacyjny preparat zawierający wysoką dawkę stabilizowanego kompleksu lipidowo – białkowego z małży nowozelandzkich. Jest całkowicie naturalny i bezpieczny. Nie zawiera glutenu, soi, drożdży ani żadnych konserwantów. Co ważne, może być stosowany wraz z innymi lekami. Badania kliniczne potwierdziły korzystny wpływ substancji czynnej na prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz blokadę wewnętrznych procesów zapalnych.
Ważną rolę w leczeniu odgrywa również rehabilitacja, która dobierana jest indywidualnie do
pacjenta. Osobom borykającym się z nadwagą zalecana jest dieta w celu odciążenia stawów.
Więcej informacji można znaleźć na: www.Bivanol.pl

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds