Sprawdź opinie księgarni internetowej przed zakupami online

Sprawdź opinie księgarni internetowej przed zakupami online

Prezent pod choinkę, upominek na urodziny, marzenie mola książkowego, a może podręcznik do nauki rękodzieła lub języka obcego? Książkę można obsadzić w jednej z wielu różnych ról. Jeżeli chcesz szybko, pewnie i bezpiecznie zamówić ją sprzed ekranu komputera albo ze smartfona, wcześniej przeczytaj opinie online o księgarni internetowej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Bezpieczne zakupy książek w sieci – na co zwracać uwagę?

Po pierwsze, niektóre księgarnie online sprzedają nie tylko książki drukowane, lecz także te e-booki i audiobooki. Książki elektroniczne należy wybierać w odpowiednich formatach – na monitorze komputera stacjonarnego albo laptopa wygodnie czyta się e-book zapisany jako *pdf. Z kolei czytniki e-booków, takie jak Kindle, w zależności od marki wyświetlają książki zapisane w plikach z rozszerzeniem *mobi lub *epub. Pliki dźwiękowe, czyli np. audiobooki z bajkami dla dzieci albo powieściami czytanymi przez znanych i lubianych aktorów, zapisywane są jako *mp3. Jeżeli Twoje urządzenia mają odpowiednie oprogramowanie, odtworzysz je m.in. na komputerze lub smartfonie. Gdy audiobook utrwalono na płycie CD, otrzymasz fizyczny towar. O ile e-booki i pliki *mp3 trafią po zakupach na Twój adres mailowy albo będą do pobrania na Twoim koncie w księgarni internetowej, o tyle chcąc kupić audiobook na płycie CD, w komentarzach poszukaj informacji o sposobie zapakowania paczki przez pracowników e-księgarni. Płytę CD nie trudno uszkodzić, a jeżeli pudełko jest otwarte – łatwo ją zarysować.

Po drugie, sposób zapakowania paczki jest tak samo ważny w przypadku drukowanych książek. Poszukaj w opiniach o wybranej księgarni internetowej, czy klienci nie dzielą się spostrzeżeniami na temat sposobu zapakowania paczki i stanu okładek. W przypadku książek to niezwykle ważne, aby w transporcie były unieruchomione, bo poruszające się po kartonie mogłyby się łatwo zniszczyć. Zgniecione rogi okładki czy naderwane brzegi grzbietów to najczęstsze konsekwencje. Łatwo zapobiec im podczas pakowania przesyłki, wypełniając przestrzenie pomiędzy książkami sztywnym papierem (ewentualnie folią bąbelkową) i odpowiednio układając książki, tak aby wzajemnie się blokowały i ściśle do siebie przylegały. Pamiętaj, że wpływ na doręczenie nienaruszonej przesyłki ma też sam dostawca. Jeżeli na przykład nie masz zaufania do swojego listonosza, raczej nie wybieraj dowozu przez Pocztę Polską.

Gdzie szukać opinii o księgarni internetowej przed zakupami online?

  1. Portale dla miłośników literatury, w których łatwo znaleźć listę księgarni internetowych z Twoją książką w ofercie. Taką funkcję przygotował dla swoich czytelników portal LubimyCzytac.pl. Z serwisu możesz przenieść się do e-księgarni z listy, a tam na karcie prezentującej konkretny tytuł znajdziesz także oceny klientów, najczęściej w formie gwiazdek i ocen opisowych.
  2. Serwisy z opiniami na różne tematy. Przykładem jest https://www.gowork.pl, w którym przeczytasz komentarze nie tylko na temat rekrutacji i pracy w konkretnej księgarni, lecz także opisane doświadczenia klientów.
  3. Grupy tematyczne w mediach społecznościowych zrzeszające miłośników książek albo osoby zainteresowane konkretną tematyką, o której chcesz poczytać, np. jak założyć i pielęgnować skalniak.
  4. Własne profile w mediach społecznościowych, w których zadane pytanie trafi i do Twoich przyjaciół, i do kręgu ich znajomych, co umożliwi zebranie wielu opinii o księgarniach internetowych i książkach w krótkim czasie.
  5. Fora internetowe, z których warto korzystać podobnie jak z grup w „społecznościówkach”.
  6. Platformy zakupowe, w których swoje sklepy mają również księgarnie internetowe, takie jak Allegro czy Amazon.

Pamiętaj, że zawsze warto szukać informacji u źródła. Przejrzyj zakładki wybranej księgarni internetowej – opinie, które znajdziesz na kartach prezentujących wybrane publikacje, wiele powiedzą Ci o doświadczeniach zakupowych innych.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds