Suplementacja i aktywność fizyczna dla zdrowia stawów i kości

Suplementacja i aktywność fizyczna dla zdrowia stawów i kości

Czasem w zabieganiu i w pędzie codziennych obowiązków możemy nawet nie dostrzec tego, że z wiekiem nasz układ ruchu staje się coraz mniej sprawny. Co odpowiada za jego stan? Jak na niego wpłynąć? Podpowiadamy!

Materiał reklamowy noblehealth.pl

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dlaczego układ ruchu się starzeje?

Z biegiem czasu stopniowo zanika nasza zdolność do syntezy kolagenu. To właśnie on jest budulcem naszych kości i stawów, dlatego osobom starszym zaczynają dokuczać bóle i trudności w poruszaniu się. Oprócz tego zanikają również nasze mięśnie, które stanowią fizyczną podporę dla kości i stawów. Obudowują je i sprawiają, że są one mniej podatne na mechaniczne uszkodzenia. Niestety, procesów starzenia nie możemy cofnąć, ale dzięki mądremu działaniu możemy postarać się zapobiec ich postępowi. 

Aktywność fizyczna – dlaczego warto?

Absolutnym fundamentem utrzymania zdrowych kości i chrząstek jest aktywność fizyczna. Nie tylko wpływa ona na budowę mięśni i uelastycznienie ich. Ma również dobroczynny wpływ na zmniejszanie stanów zapalnych, które mogą być przyczyną pogarszającej się z wiekiem sprawności. Nie trzeba od razu biegać maratonów. Jednak warto zadbać o codzienne spacery, jogging czy fitness w osiedlowym klubie, jeszcze zanim zacznie się mieć problemy z układem ruchu. Później, gdy wystąpią już dolegliwości bólowe, może być tylko trudniej zmobilizować się, aby zacząć cokolwiek robić. 

Jak dbać o zdrowe kości przy pomocy diety?

Z biegiem czasu wzrasta też ryzyko zachorowania na osteoporozę, a co za tym idzie – złamań kości. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie eksponować swoją skórę na działanie słońca, które wytwarza witaminę D w kościach. W okresie jesienno-zimowym, gdy go brakuje, zaleca się również suplementację. Odpowiednie produkty możesz sprawdzić na https://noblehealth.pl/produkty/kosci-i-chrzastki. Warto spożywać dietę bogatą w wapń, fosfor oraz witaminę D. 

Nabiał, ryby, mięso i jaja to podstawa przy utrzymaniu zdrowych kości. Nie zawsze jednak może się udać uzyskać pożądane efekty żywienia wyłącznie poprzez dietę. To trudne szczególnie u osób starszych, które mają gorszą przyswajalność wielu składników. 

Zdrowe kości i stawy dzięki diecie i aktywności

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć. Aby wdrożyć się w aktywność fizyczną, zacznij stopniowo od spacerów, które będziesz codziennie wydłużać. Wybierz rodzaj sportu, który sprawia Ci przyjemność – próbuj różnych! Czasem dana aktywność fizyczna może wydawać się być „kompletnie nie dla Ciebie”, ale wystarczy, że jej spróbujesz raz czy dwa, aby się przekonać, że to właśnie ona daje Ci największą radość. 

Podobnie jest z dietą. Nie lubisz warzyw i owoców, a zdrowe odżywianie kojarzy ci się z wyrzeczeniami? Poszukaj ciekawych, apetycznych przepisów, dzięki którym pokochasz nie tylko jeść zdrowo, ale również fantazyjnie gotować! 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds