Światowy Dzień Smerfa

Światowy Dzień Smerfa

To właśnie 25 czerwca przypada Światowy Dzień Smerfa.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Smerfy pochodzą z Belgii

Dzień Smerfa

Smerfetka we Wrocławiu, fot. © Jerzy Dudzik

Tak się przyjęło wśród entuzjastów bajek, że dzień urodzin słynnego Peyo, czyli Pierrego Culliforda, rysownika komiksów i twórcy Smerfów jest obchodzony jako Dzień Smerfa.

Smerfy narodziły się w Belgii. Od 1947 Peyo rysował komiks Johan et Pirlouit (Johan i Sójka). Żeby urozmaicić leśny krajobraz, w dziewiątej części komiksu pojawiły się małe niebieskie stworki, o których istnieniu nikt dotąd nie wiedział. Bohaterami komiksu na początku byli Johan (królewski paź) i karzeł Peewit, który lubił się przechwalać i jeździł na kozie Biquette. Johan i Peewit wybrali się do lasu w poszukiwaniu magicznego fletu. Było to w roku 1958.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Narodziny Smerfa

To wtedy w komiksie pojawia się nowy stworek, który mówi „Uważaj jak smerfujesz. Omal mnie nie przesmerfowałeś!” i zza kamienia ukazuje się mały, niebieski skrzat. Fani komiksów szybko pokochali te małe, niebieskie stworki i ich „smerfny” język. Wkrótce to one stały się głównymi bohaterami komiksów Peyo.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Papa Smerf

Jak sięgnąć do pamięci, to okaże się, że gdzieś w 1981 roku zostały wyświetlone pierwsze odcinki filmów animowanych. Papa Smerf rządził w wiosce, a od niebieskiego koloru nazywano tak ówczesne służby przymusu bezpośredniego smerfami. Do slangu tamtych czasów weszły na stałe pojęcia smerfy i Gargamel. A czasy były burzliwe, pełne obaw i nadziei. Smerfy, te z bajki, zawładnęły na długi czas sercami młodych i starszych amatorów filmów rysunkowych. Powstało ze 30 serii ponad 250 odcinków. Powstały filmy pełnometrażowe.  Na całym świecie dostępne są zabawki i gadżety z podobizną tych małych, niebieskich ludków. Na czele smerfów stoi Papa Smerf. Ma aż 542 lata. Zwykle znajduje sposób by wykpić się z różnych niebezpieczeństw i pułapek zastawianych przez Gargamela.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Wielkość smerfa

Zastanawialiście się, jakiej wielkości jest smerf? Jaka jest królewna Śnieżka, można się domyślić. Ale jakiej wielkości są krasnoludki już trudniej. Chociaż są pewne wskazówki. Krasnoludki mówią przecież, ktoś spał w moim łóżeczku. Stąd wniosek, że Królewna Śnieżka jest podobnego wzrostu. Chyba że spała z podkurczonymi nogami. Ale jakie są smerfy, tego nikt nie potrafi powiedzieć. To w końcu bajkowe stworki. Po licznych próbach i przymiarkach okazało się, że jeśli Gargamel i Klakier nie odbiegają  od ogólnie przyjętych pojęć. Zatem smerfy powinny mieć na wysokość tak ze trzy jabłka. Oczywiście smerfetka jak każda osoba płci odmiennej jest poza wszelkimi ocenami. Smerfetka po prostu jest. 

Tutaj  zobaczycie, jak ludzie na całym świecie bawią się w Dniu Smerfa.

A Wy, co będziecie robili w Dniu smerfa?

Przeczytaj także o Dniu Przytulania.

Weź przytul w Dniu Przytulania

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds