Weź przytul w Dniu Przytulania

Weź przytul w Dniu Przytulania

Pamiętajmy o przytulaniu nie tylko 24 czerwca, w Dniu przytulania. Przytulanie to świetny sposób, by okazać drugiemu człowiekowi sympatię, miłość albo podarować trochę ciepła.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dzień Przytulania

przytulanie

Dzień przytulania, fot.© Jerzy Dudzik

Pomysł powstał w Australii. Juan Mann w 2004 roku wyszedł na ulice Sydney z transparentem „Darmowe przytulanie”. Początkowe zdziwienie przechodniów stopniowo ustępowało miejsca uśmiechom, gestom życzliwości i poparcia. 

Przytulanie chyba każdemu kojarzą się z dawką pozytywnych emocji. Nie wymaga wielkich słów, wysiłku i nic nie kosztuje. W Polsce dzień 24 czerwca jest tym kiedy to wszyscy są zachęcani do przytulania najbliższych, ale też i dalszych znajomych.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Przytulanie redukuje stres

Hormon stresu, kortyzol zwiększa stężenie glukozy we krwi. Dzieje się, tak by poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Mieliście ciężki dzień i czujecie się zestresowani? Przytulcie się! W objęciach ukochanej osoby natychmiast zredukujemy hormon stresu i poczujemy się o niebo lepiej. Uściski sprawiają, że rozładowujemy napięcie i jesteśmy spokojniejsi.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Popraw sobie samopoczucie

Podczas przytulania uwalniana jest oksytocyna i endorfiny. Zarówno te pierwsze, jak i drugie, odpowiedzialne są za odczuwanie szczęścia i dobre samopoczucie. Tak pod skórą to nawet byśmy chcieli się przytulać, ale wychowanie nakazuje trzymanie dystansu. Ciotki zwykle przytulają dzieci, ale już z podejrzliwością patrzą, jak wujkowie przytulają siostrzenice. W przedszkolu często w ramach przeprosin mówiło się dzieciom, przytul, obejmij. Bliskość ciała innej osoby to odrobina własnego ciepła przekazana innym. Tulą się do siebie i sprawia im to przyjemność zakochani.

Przytulanie nic nie kosztuje, dopóki nie trafisz na kieszonkowca. W biurze takie przytulanie może skończyć się, przyczepieniem kartki na plecach „jestem głupia”. Każdą dobrą zabawę można popsuć, ale też można sprawić innym radość.

Endorfiny wydzielają się także podczas zajadania się czekoladą, jednak znacznie zdrowsze jest przytulanie. Na pytanie dlatego zajęcia taneczne dla seniorów cieszą się takim powodzeniem, odpowiedzcie sobie sami.

Pamiętacie piosenkę, „Do serca przytul psa” Jana Kaczmarka?  Tutaj możecie ją sobie przypomnieć. Trudno zrozumieć, dlaczego wolimy przytulać zwierzęta zamiast ludzi.

Przytulamy się oczywiście z zachowaniem dystansu i w maseczkach.

Hura, grypa mniej groźna

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds