Świdnicka 46. Salon obuwia i gabinet podologiczny pod jednym adresem.

Salon obuwia i gabinet podologiczny pod jednym adresem mają do swojej dyspozycji wrocławscy seniorzy. A kiedy najczęściej odwiedzamy podologa? Wtedy, gdy ból i dyskomfort powodują, że zaczynamy mieć problem z chodzeniem. Aż 90 procent ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bolesność kolan, bioder lub kręgosłupa są konsekwencją problemów ze stopami i źle dobranych butów. Jak można temu zaradzić, opowiada Maksymilian Poraj-Nowicki, podolog.

Mega Med Sklep z obuwiem i gabinet podologiczyny

Mega Med ul. Świdnicka 46. Sklep z obuwiem i gabinet podologiczny

Źle dobrane buty skutkują odciskami, halluksami, bólem stóp, kolan, a nawet kręgosłupa. Seniorzy stawiają głównie na wygodę, w mniejszym stopniu na modę, choć i moda ma, zwłaszcza dla pań, niebagatelne znaczenie. Pocieszające jest, że dziś można te dwie sprawy pogodzić. Atrakcyjne fasony, eleganckie skóry, modne detale – wszystko to znajdziemy pod jednym adresem przy ul. Świdnickiej pod Arkadami, gdzie mieście się Mega-Med, czyli sklep z obuwiem specjalistycznym oraz gabinet podologiczny.
Na terenie salonu obuwniczego zlokalizowano gabinet podologiczny i wyposażono go w specjalistyczny sprzęt. Badania w godzinach otwarcia salonu przeprowadza wykwalifikowany podolog. Na miejscu znajdziemy szeroki wybór specjalistycznego, ale nowoczesnego i modnego obuwia, a także paletę wkładek do butów. Wykwalifikowany personel oferuje modele idealne dla osób, które mają kłopot z dobraniem obuwia w zwykłych sklepach. Dzięki kompleksowej ofercie Mega-Med można dobrać najlepsze rozwiązania i najwygodniejsze buty podczas jednej wizyty w sklepie.

Najczęstsze problemy spotykane u osób starszych

W rozmowie z podologiem Mega-Med dowiadujemy się, z jakimi problemami seniorzy pojawiają się najczęściej. Pan Maksymilian Poraj-Nowicki wymienia m.in. koślawości stóp, szpotawości kolan, bolesności kolan, halluksy, sztywność palców. Ból i dyskomfort to najczęstsza motywacja osób starszych odwiedzających podologa. Nie możemy liczyć, że zmieniony układ kostny się cofnie, ale niewątpliwie można ulżyć osobie z takim kłopotami. Inny częsty problem to spłaszczenie łuku poprzecznego i podłużnego lub tzw. stopa wydrążona (śródstopie nie bierze udziału w chodzeniu), co występuje najczęściej u kobiet, a przyczyną są zbyt ciasne buty i obcasy. W takiej sytuacji czasem wystarczy seryjna wkładka, która podeprze łuk podłużny stopy. Wtedy stopa trafia na miejsce, gdzie ma podparcie i to gwarantuje komfort chodzenia, ponieważ odciążamy część mięśni, które do tej pory musiały pracować.
Warto przypomnieć, że zaniedbania prowadzą do bolesności. Jeżeli pojawił się problem na pięcie, to będzie przenosił się na kolano, z kolana na biodro, a z biodra już na kręgosłup. Organizm to system naczyń połączonych. 90 proc. ludzi nie zdaje sobie sprawy, że bolesność kolan, bioder lub kręgosłupa są konsekwencją problemów ze stopami i źle dobranych butów. Bardzo istotne okazuje się również, że ryzyku pojawienia się halluksów i sztywności palców można zaradzić z wyprzedzeniem. Niestety, pacjenci przychodzą, gdy ból daje się we znaki. Zoperowanie halluksa jest pożądane, ale jeżeli nie odciążymy stopy, to przyczyna nie zniknie. Stąd tak ważne są wkładki, nawet wspomniane seryjne, niedrogie, które dobrze dobrane będą pomocne.

Czym jest podologiczna analiza stóp?

Badanie rozpoczyna się dokładnym wywiadem i rozmową o problemie, z którym pacjent przychodzi. Kolejny krok to badanie palpacyjne, czyli fizjoterapeuta swoimi dłońmi sprawdzi kondycję naszych stóp. Potem rozpoczyna się analiza stóp na specjalnych urządzeniach –skanerze i platformie podologicznej, które pomogą w zdiagnozowaniu obciążenia stóp. Podczas badania wykorzystywane są także krótkie maty, które pozwalają stworzyć ścieżkę diagnostyczną. Wszystko to umożliwia ocenę stanu stóp i podjęcie odpowiednich działań, by zapobiec pogłębianiu się wad. Badanie to ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z cukrzycą i chorobami reumatycznymi.

Badanie komputerowe

Po wykonanej analizie otrzymamy kolorowy wydruk – wyniki naszego badania, które mogą być przechowywane w bazie danych sklepu, dzięki czemu w każdej chwili otrzymamy ponowny wydruk lub porównamy wyniki, by właściwie dobrać wkładki ortopedyczne do kolejnych butów. Badanie jest bezbolesne i trwa aż 1,5 godziny.
Badanie komputerowe stóp jest obecnie najlepszym sposobem diagnozowania przyczyn wad postawy, bólu w okolicach łydek czy kolan. Na jego podstawie można szybko i precyzyjnie określić rodzaj deformacji stóp oraz stadium zaawansowania. Pozwala również dobrać odpowiednie wkładki do obuwia.

Salon obuwia i gabinet podologiczny

Specjalista Podolog Maksymilian Poraj-Nowicki

Statycznie i dynamicznie

Komputerowe badanie stóp przeprowadza się zarówno statycznie, jak i dynamicznie, a więc w pozycji stojącej (na cyfrowym podoskopie) oraz podczas chodzenia. W trakcie badania statycznego wskaźniki oraz kąty wyliczane są na podstawie odcisków stóp. Badanie określa w procentach rozkład obciążenia na stopy, który ma bezpośredni wpływ na pracę kręgosłupa. Jest to niezbędne w celu kwalifikacji stopy do jednej z trzech grup: stopy wydrążonej, normalnej, płaskiej. Podczas badania dynamicznego obserwujemy natomiast, jak zachowują się stawy skokowe i kolanowe. Otrzymane wyniki poddawane są szczegółowej analizie, na podstawie której można porównać stopy.

Cukrzyca a stopy

Początkowo zmiany przebiegają praktycznie bezobjawowo. Dopiero w późniejszych stadiach choroby pojawiają się owrzodzenia, rany, zmiany gangrenowe. Zaniedbanie leczenia prowadzi do nieodwracalnych deformacji i martwic, a w rezultacie kończy się amputacją.
Zmniejszone czucie (nieodczuwanie bólu) w stopach nie pozwala precyzyjnie stwierdzić, czy obuwie jest prawidłowo dobrane i nie uciska, z kolei systematyczny ucisk czy obcieranie może doprowadzić do powstawania ran. Stopy cukrzycowe są o wiele bardziej narażone na wszelkie grzybice i infekcje. Specjalistyczne wkładki z jonami srebra mogą okazać się pomocne w profilaktyce. Obuwie dla osób chorych na cukrzycę powinno być starannie dobrane, nawet o pół rozmiaru większe, a wkładki wykonywane na wymiar, gdyż te dostępne w sklepach mogą nie przynieść oczekiwanych efektów.

Materiał powstał we współpracy z ekspertami Mega-Med.

ul. Świdnicka 46 pod Arkadami Konsultacja i badanie: 100 zł.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

TYLKO dla czytelników Gazety Senior urodzinowy rabat i koszt badania i konsultacji 50 zł! Promocja trwa do 16.01.2017 r.

Ceny butów od 100 zł, wkładki do butów gotowych: 20 – 60 zł, wkładki na zamówienie 130 zł – 400 zł

Salon obuwia i gabinet podologiczny

Salon obuwia Mega Med

Otwarci 50+ Edycja 2016_baner 728x90_C

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds