Transmisja z Marsa. Pooglądaj obrazki

Transmisja z Marsa. Pooglądaj obrazki

A właściwie, dlaczego nie. Transmisja z Marsa jest dostępna na You Tube.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Przecież może ktoś ma ochotę pooglądać sobie na żywo co dzieje się na Marsie. Wchodzisz sobie na kanał NASA i oglądasz. A to, że statek kosmiczny leciał z Ziemi na Marsa kilka miesięcy, jakoś nie robi nam różnicy. Przyzwyczailiśmy się, a może jesteśmy już Cosmo Sapiens?

Marsa

pokolorowane foto z Ziemi, fot.© J.Dudzik

Naukowcy pokazują, co osiągnęli, pokazują możliwości technologiczne, a rolą oglądających jest zrozumieć co tak naprawdę dzieje się w nowoczesnych technologiach.

Niecały rok temu lektor filmu przygotowanego przy współpracy z NASA opowiada, jak powstał ten obraz  tutaj z Marsa.

Już przyzwyczailiśmy się do tego, że telewizja pokazuje obrazy na żywo w wysokiej jakości. Podobnie jest z fotografią. Gdy porównamy zdjęcia sprzed 50 lat wykonane Druhem i obecne to nawet bez okularów widać przepaść technologiczną.

Jak powstają zdjęcia i filmy z Marsa

Kamerą steruje sztuczna inteligencja lub jakiś inżynier z NASA. Nie ma innej możliwości. No tak, ale przesyłanie sygnału z prędkością światła trwa od 3 minut gdy Ziemia i Mars są najbliżej siebie do 22 minut gdy są od siebie najbardziej oddalone. Czyli sygnał z tego pojazdu wielkości niedużego samochodu na Marsie na dodatek lecącego z szybkością 24 kilometry na sekundę, tak  sekundę, musi trafić na Ziemię, która porusza się 30 kilometrów na sekundę.

Żeby było zabawniej, obie planety obracają się jeszcze wokół osi własnej i oczywiście, żeby było trudniej, ruch nie jest jednostajny, a ich orbity są eliptyczne. Wszystko oczywiste?

Wyobrażacie sobie ten układ? Spróbujcie to narysować, świetna zabawa.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Cyfrowe zdjęcia

Marsa

mówiono krajobraz księżycowy, a to z Ziemi, fot.© J.Dudzik

Te zdjęcia zostały oczywiście są wykonywane w technologii cyfrowej. Jakieś pakiety danych zostają wysłana w kierunku Ziemi w „okienku czasu”. Tutaj na Ziemi zostaną rozpakowane i przetworzone do formy zbliżonej do zdjęcia. Następnie zostaną pokolorowane, tak by były czytelne dla większości. Teraz zostaną spakowane do postaci cyfrowej po raz drugi i umieszczone na serwerze You Tube, z którego możesz sobie pobrać film i wyświetlić na swoim monitorze smartfona. I oglądasz sobie dane, które do formy zdjęcia lub filmu przetwarza program.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Śmigłowiec

Żeby jeszcze skomplikować, w NASA wpadli na pomysł, że w czasie nowej misji na Marsa łazik Perseverance został wyposażony w śmigłowiec Ingenuity. Na Marsie prawie niema atmosfery, jest 100 razy rzadsza od ziemskiej. Latanie Ingenuity w takich warunkach jest dużo trudniejsze i wymaga szybszych obrotów śmigieł do uzyskania siły nośnej.

I to dopiero jest ekstremalne zadanie, jak przekazywać komendy do śmigłowca. A jednak udało się wykonać pierwszy lot. A skąd w takim razie silniki biorą paliwo?

To nowy świat, który tylko wygląda tak jak ten z dzieciństwa, ale jest komputerowo – cyfrowy. I nawet tego nie zauważyliśmy, że się zmienił.

Fotografia obliczeniowa. Chcesz wiedzieć, co to jest?

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds