Fotografia obliczeniowa. Chcesz wiedzieć, co to jest?

Fotografia obliczeniowa. Chcesz wiedzieć, co to jest?

Odbitki na papierze fotograficznym to już właściwie muzealne okazy. Te drukowane z karty pamięci to już fotografia obliczeniowa.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Fotografia obliczeniowa

odbicia światła, fot.©J.Dudzika

Jeszcze gdzieś w albumach żółkną sobie fotografie wywoływane w odczynnikach chemicznych. Rewolucja cyfrowa i smartfony wywaliły do góry nogami świat fotografii tradycyjnej. Nawet odbitki z fotolabu są teraz drukowane, a nie wywoływane. Zupełnie inne technologie.

A przecież fizyka taka sama

Gdy w szkole, jakieś kilkadziesiąt lat temu na lekcjach z fizyki słyszeliście opowiadanie o świetle, pewno nikt nie spodziewał się, że tak zmieni się sposób zapisywania światła.  Wtedy to była fotografia, teraz mamy obrazki z elektronicznego urządzenia o ogromnej mocy obliczeniowej.  Tutaj znajdziecie wykład o podstawach optyki.

Tak, dobrze myślicie, światło a precyzyjniej odbicie jest  zapisywane na kartach pamięci i oglądane na ekranach. Wzrok, jeden ze zmysłów działa w ten sposób, że w mózgu wywołuje obrazy. Proste doświadczenie z dzieciństwa. Zamykam oczy i nie widzę, otwieram oczy, widzę otoczenie. Otoczenie w tym czasie nie zniknęło, cały czas tam jest. Natomiast nie dotarło światło odbite od otoczenia. Później w oku ten obraz jest przetworzony na impulsy nerwowe i przekazany do mózgu.

Naukowcy teoretyczni i naukowcy doświadczalni zajmują się problemem światła od zarania ludzkości. Teraz kiedy niektórzy mają coraz lepsze narzędzia do przeprowadzania doświadczeń ilość eksperymentów i ich jakość jest coraz lepsza. Tutaj posłuchacie wykładu fizyka zajmującego się mechaniką kwantową, który rozmawia z Szymonem Majewskim o strukturze i właściwościach fotonów.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Fotografia obliczeniowa

Fotografia obliczeniowa

smartfonem można uzyskać głębię, fot.©J.Dudzik

W smartfonach jest już montowanych kilka maleńkich obiektywów, nawet pięć. Każdy służy do czegoś innego. Suma obrazów zebranych na matrycy światłoczułej jest następnie przetwarzana przez program, dobierane są kolory, żeby było ładnie, wyostrzane są te elementy, które powinny być ostre. Skąd sztuczna inteligencja wie, co chcemy zobaczyć na zdjęciu? Poczytajcie o pracy programistów od fotografii ze smartfona. Oni wiedzą i starają się, by obrazek ze smartfona wyglądał lepiej, niż to foto wykonane zaawansowaną lustrzanką.

Już są programy, które na podstawie odcieni szarości z fotografii są w stanie pokolorować obrazek lub film. To dlatego po rekonstrukcji cyfrowej możemy oglądać filmy, jakby były nakręcone wczoraj. No, prawie wczoraj. Jakości 4K czy 8K jednak z taśmy filmowej nie uzyskamy.

 

Otacza nas coraz nowsza technologia oraz możliwości zaawansowanego przetwarzania obrazu. Wzrasta możliwość obliczeniowa komputerów. Gdy do gry wejdzie sztuczna inteligencja, robi się jeszcze ciekawiej. Więc jeśli twój smartfon robi nieostre zdjęcia, to pewnie masz zabrudzony obiektyw.

Lawa i wulkany. Poznaj siłę natury

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds