Jak duże jest słońce? Sprawdzisz, czy wiesz?

Jak duże jest słońce? Sprawdzisz, czy wiesz?

Zadawanie pytań jest właściwie przynależne do dzieciństwa. Jednak pytanie jak duże jest słońce, można zadawać w każdym wieku.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak duże jest słońce

badanie słońca w czasie zaćmienia, fot.© J.Dudzik

Dzieci zadają mnóstwo pytań, by zbudować sobie wizję otoczenia, by poradzić sobie z codziennymi trudnościami życia. Jednak od momentu osiągnięcia wieku szkolnego role zaczynają się zmieniać i to dorośli zadają dzieciom pytania. Odrobiłeś lekcje, co było w szkole, nie mówiąc już o nauczycielach. I tak wdrożeni w realia życia codziennego, zabiegani w codziennych sprawach nie zauważamy, że nasza wiedza już dawno stała się archaiczna. Naukowcy ze wszystkich dziedzin mają nowe teorie, a że naukowców jest naprawdę dużo na świecie, to teorii trafniej opisujących rzeczywistość przybywa.

Nowoczesność

Mało tego. Pojawiły się różne nowe urządzenia, które tak zostały zaprojektowane, że potrafią porozumiewać się miedzy sobą. Niewielu emerytów zastanawia się, jak to jest, że w niewielkim smartfonie mamy kamerę, aparat fotograficzny, radio, mapy, dowód osobisty, prawo jazdy, niezłą bibliotekę książek, całkiem spory zestaw muzyki, a do tego kompas, stoper, zegarek, budzik, kalendarz, sekretarkę, tłumacza języków obcych i co tam sobie jeszcze ktoś wymyśli. W końcu, nie tak dawno, ze trzydzieści lat wstecz, stacjonarny telefon w domu był przynależny tylko dla wyróżnionych się funkcją rodaków. A teraz nawet bezdomni uważają, że bez smartfona nie ma życia.

Reklama Reklama PolisyTravel

Jak duże jest słońce

Błyskawicznie możemy sobie sprawdzić to co nas interesuje, na  przykład wielkość słońca. Wyświetli się kilkadziesiąt linków do stron o naszej gwieździe. Tak właściwie nic nam z tej informacji o wielkości słońca nie przyjdzie. Chyba że zapytamy dziecko – Wiesz jak duże jest słońce? Dziecko popatrzy z politowanie, – O następny od przepytywania.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Potrzebne informacje

Jak duże jest słońce

częściowe zaćmienie słońca, fot.© J.Dudzik

Różne informacje o słońcu oczywiście zbierają naukowcy. Naukowcy chcą wiedzieć kiedy uderzy w satelity wiatr słoneczny. Wiatr słoneczny jest groźny dla satelitów telekomunikacyjnych. Zniszczona łączność satelitarna to nie tylko brak programów telewizyjnych, ale też niedziałająca nawigacja GPS. Brak GPS to problemy w nawigacji samolotów i statków, to błądzące samochody na autostradach. Przy większym koronalnym wyrzucie masy może dojść do uszkodzenia linii przesyłowych wysokiego napięcia. A takie egipskie ciemności przez dzień lub dwa to już totalna klęska, większa od zatrzymania ruchu statków w Kanale Sueskim. Tutaj obejrzycie film popularnonaukowy o słońcu.  

Logiczne myślenie

Przy każdym zaćmieniu słońca okazuje się, że dużo mniejszy księżyc potrafi zasłonić całą tarczę słońca. Wielu to widziało przez przydymioną szybkę. Jednak księżyc jest mniejszy od ziemi, to przecież widać gołym okiem. Czyli gdyby opierać się na tym co widzimy, to ziemia z tej trójki ciał niebieskich jest największa. Jednak wiemy, że to twierdzenie jest fałszywe. Wniosek z tego jeden, że nie wszystko, co widzimy jest zgodne z tym co mówią naukowcy.

I może dlatego warto zadawać sobie takie niby dziecinne pytania? Przecież nie chcesz żyć z fałszywym przeświadczeniem, że wiesz wszystko najlepiej, bo widziałeś na własne oczy.

Fotografia obliczeniowa. Chcesz wiedzieć, co to jest?

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds