Co tam u sokołów? Zobaczcie sami

Co tam u sokołów? Zobaczcie sami

Powoli zacznie się baby boom w gniazdach sokołów. Są już pierwsze pisklęta.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Podglądanie jak przebiega wysiadywanie jaj i oczekiwanie na pierwsze pisklęta a później podglądanie jak ptaki karmią, dbają i uczą młode może przynieść sporo radości. To najciekawszą cześć roku dla sokołolubów.

W świecie sokołów

sokołów

drapieżne ptaki z Hohenwerfen, fot©J.Dudzik

Z drugiej strony to ciekawe, jak sobie radzą w naszym już mocno zdewastowanym świecie zwierzęta uzależnione do samodzielnego zdobywania pożywienia.

Drapieżniki w przyrodzie pełnią funkcje sanitarne, wyłapują osobniki słabsze i mniej przystosowane do brutalnych praw obowiązujących w świecie zwierząt.  Tutaj zobaczycie co słychać u sokołów, wystarczy wejść na stronę i kliknąć zakładkę WebCam.

Ludzie tak urządzi sobie świat, że miejsce dla dzikiej przyrody zostało zmarginalizowane. Gdzieniegdzie powstały rezerwaty przyrody. Ponad dziewięćdziesiąt procent życia na ziemi jest nakierowane na zaspakajanie potrzeb ludzi. Na produkcję żywności, która następnie jest marnowana. Ogromne połacie kraju zostały przekształcone w zdegradowane przyrodniczo tereny poprzemysłowe. Wystarczy popatrzeć na mapy satelitarne, by zobaczyć rzeki przegrodzone tamami, uregulowane brzegi potoków, osuszone bagna i wielkie dziury w ziemi po kopalniach.

Leśnicy wycinają stare drzewa, a przecież to właśnie w wiekowych dębach, w dziuplach mieszkają ptaki i wiewiórki. Podglądanie dzikiej przyrody z własnego fotela jest popularne. Coraz więcej kamer pokazuje przyrodę z różnych stron świata.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Inne zwierzęta

sokołów

daniel z polskiej hodowli, fot©J.Dudzik

Na You Tube znajdziecie sporo linków z filmami o zwierzętach. Możemy polecić kanał Explore Africa  . Znajdziecie tutaj transmisje na żywo z siedliski lwów, goryli, hipopotamów, słoni.

Jeśli jednak wolicie oglądać zwierzęta w ogrodach zoologicznych, to jest to możliwe w czasie ograniczeń sanitarnych. Ogrody zoologiczne zmieniają się w stacje hodowli zwierząt w celu umożliwienia przetrwania gatunków. Jednocześnie są to placówki, gdzie poznaje się zwyczaje i potrzeby zwierząt, by lepiej chronić je w środowisku naturalnym.

Firmy turystyczne już odkryły, że ludzie z przyjemnością oglądają zwierzęta w czasie wakacji. Powstały takie miejsca, gdzie profesjonalnie opowiada się o zwierzętach jak na przykład Dwór Kralove w Czechach, czy bardzo komercyjny projekt Loro Park na Teneryfie.

Ty też możesz przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeb zwierząt. Można dołożyć się do montowania kamer, można samemu założyć kamerę i stołówkę dla ptaków, albo wspomagać lokalne zoo.

Może Cię zainteresować: 

Podglądanie sokołów w gnieździe. LINKI, VIDEO

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds