Wielkanoc w Jerozolimie

Wielkanoc w Jerozolimie

Wiele osób chciałoby zapewne zobaczyć, jak wygląda Wielkanoc w Jerozolimie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W kwietniu w Jerozolimie

Temperatury w kwietniu są już przyjemne, choć może się zdarzyć, że spadnie ostatni wiosenny deszcz. W Jerozolimie wiosenne deszcze są obfite, jak to w górach. Ranki jeszcze chłodne, tak do 10 stopni, ale w południe słońce mocno przygrzewa. Już w piątek wieczorem bogobojni Żydzi zaczynają szabas, zatem na ulicach pojawiają się sobolowe kapelusze. Chrześcijańscy pielgrzymi szturmują starożytną uliczkę via Dolorosa prowadzącą do bazyliki Grobu Pańskiego. Pielgrzymi jak przystało na różnorodność kulturową chrześcijan, jedni śpiewają gospel inni bardziej majestatyczne hymny. Pełna dowolność. Jak w pogodzie w kwietniu.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Droga Krzyżowa

Stare Miasto w Jerozolimie jest bardzo gęsto zabudowane. Partery zwykle są przeznaczone na prowadzenie handlu. Zatem jasne kamienne ściany i żelazne kraty są dominujące. Nawierzchnia wyślizgana przez miliony stóp i kolan pielgrzymów lśni i trzeba uważać, by się nie poślizgnąć. Właściwie cały czas poruszamy się pod górę. Mijamy kolejne kaplice Męki Pańskiej w większości zajęte na prywatne nabożeństwa lub zamknięte. Powoli przemieszczamy się coraz wyżej i wyżej na Golgotę. Po lewej i po prawej muzułmańskie stragany, sklepiki obwieszone dewocjonaliami i pamiątkami we wszystkich kolorach i cenach. Nabożnym pielgrzymom nie w głowie jednak zakupy.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Bazylika Grobu Pańskiego

W Jerozolimie

w rotundzie Grobu Pańskiego, fot.© Jerzy Dudzik

To cały kompleks kaplic różnych wyznań, ale wejście jest jedno. Od prawie tysiąca lat z rozkazu sułtana klucz do Bazyliki Grobu Pańskiego posiadają dwie rodziny muzułmańskie i nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić. W Jerozolimie władza świecka wprowadziła Status Quo, by zażegnać waśnie pomiędzy różnymi wyznaniami chrześcijańskimi. Wielkanoc jest przecież obchodzona w różnych terminach w zależności od wyznania. Dla wielu to bardzo ważne, by trzymać się swojej odrębnej tradycji. Zatem nic dziwnego, że drabina na gzymsie Bazyliki Grobu Pańskiego od prawie 300 lat stoi oparta o mur i jest symbolem Status Quo. Po wejściu do bazyliki zaskoczenie mnogością kolorów. Jeśli nie przeczytaliście wcześniej tutaj link co i gdzie, to będziecie zagubieni. Tam tyle historii, że i dnia mało, by wszystko zrozumieć. Oczywiście do Grobu Pańskiego ciągnie się w nieskończoność kolejka pielgrzymów wszystkich wyznań. Trzeba swoje odstać.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

W Jerozolimie

Poza Starym Miastem podzielonym na dzielnice Chrześcijańską, Muzułmańską, Ormiańską i Żydowską istnieje ogromne miasto położone na pięknych wzgórzach. W większości zamieszkałe przez bogatych Żydów i znacznie biedniejszych Palestyńczyków. Jerozolima z przebogatą świetnie zapisaną historią zajmuje powierzchnię ponad 100 kilometrów w górach Judei. W dalszym ciągu rozbudowuje się na obrzeżach i modernizuje. Miasto od zarania dziejów fascynuje starożytnością i nowoczesnymi standardami. Trochę przeraża wojna, która w różnym nasileniu toczy się tam właściwie nieprzerwanie. Od tysiącleci.

Widać miejsce jest dla wielu ważne i dlatego koniecznie chcą nim zarządzać. Widać ambicje wodzów są ważniejsze od spokojnego bogobojnego życia narodów.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Campo de’ Fiori. Plac w Rzymie

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds