Co stosować na pasożyty w organizmie?
Pasożyty w organizmie mogą spowodować wiele szkód i doprowadzić do licznych chorób, dlatego też walka z nimi jest absolutną koniecznością. Zanim jednak podejmiesz konkretne działania, sprawdź jakie są przyczyny ich występowania, czym grozi ich obecność w ludzkim ciele i co stosować, by jak najszybciej je usunąć.
Spis Treści
Skąd się biorą pasożyty w naszym organizmie? Przyczyny
Pasożyty to organizmy, które chcąc przetrwać, muszą zagnieżdżać się w innych organizmach. Stanowią one problem od początku istnienia ludzkości, wywołując różnego rodzaju dolegliwości i choroby. Według badań, człowiek jest żywicielem ponad 300 gatunków pasożytów i 70 gatunków pierwotniaków. Źródłem mogą być nasi przodkowie albo udomowione zwierzęta. Do tych najczęściej występujących zaliczamy tasiemce, owsiki, glisty, lamblie oraz włosienie, które żyją w ludzkim ciele.
Na szkodliwą działalność tych mikroskopijnych organizmów narażeni są wszyscy – od dzieci do osób dorosłych, a obecnie problem z nimi ma co dziesiąta osoba. Do zarażenia pasożytami może dojść niemal wszędzie, a atrakcyjne środowisko, jakim jest dla nich ludzkie ciało sprawia, że przyczyn ich pojawiania się jest bardzo wiele. Najczęściej trafiają do naszych organizmów za sprawą:
- jedzenia, zwłaszcza mięsa wieprzowego, w którym mogą znajdować się larwy włośnia krętego oraz surowych ryb, gdzie czasami bytują tasiemce;
- nieumytych owoców i warzyw, będących źródłem jaj glist;
- picia zanieczyszczonej wody albo pływania w naturalnych zbiornikach, gdzie bytują płazińce;
- niewłaściwej higieny, np. rąk czy głowy;
- zwierząt domowych – psów czy kotów, które mogą przenosić np. tasiemca.
Oczywiście to nie wszystko. Nawet domowy kurz czy niewyprana pościel mogą prowadzić do złapania pasożyta. Do zarażenia dochodzi często również poprzez kontakt jednego człowieka z drugim.
Jakie dolegliwości wywołują pasożyty? Jest to bardzo zróżnicowane i zależne od ich gatunku. Mogą powodować rozmaite choroby, takie jak wszawica, świerzb, lamblioza, glistnica czy owsica, a także znacząco obniżać komfort życia, wywołując problemy żołądkowe, świąd, a nawet bezsenność, osłabienie czy bóle głowy.
Wszystko to sprawia, że warto jak najszybciej podjąć działania, które mają na celu usunięcie pasożytów z organizmu.
Co warto stosować na pasożyty?
Na pasożyty warto stosować zarówno specjalne tabletki, jak też odpowiednią dietę, bogatą w wartościowe produkty. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się również metody typowo domowe, które okazują się skuteczne w bardzo wielu przypadkach. Poniżej znajdziesz te najbardziej sprawdzone, jednak pamiętaj, że w sytuacji, gdy nie zadziałają, warto zgłosić się do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię.
Tabletki na odrobaczanie dla ludzi
Według większości specjalistów najlepszym sposobem walki z pasożytami są tabletki na odrobaczanie dla ludzi. Znajdują się wśród nich również naturalne, dostępne bez recepty preparaty, które będą skuteczne zarówno w przypadku osób dorosłych, jak również dzieci.
Ich wysoka jakość wynika z tego, że działają od wewnątrz, trafiając bezpośrednio w źródło problemu. Do tych najskuteczniejszych, które zamówisz również w Internecie, zaliczamy między innymi:
- Detoxyn, który ze względu na odpowiednią kompozycję enzymów trawiennych i wyselekcjonowanych ekstraktów roślinnych jest nie tylko skuteczny, ale również w pełni bezpieczny dla zdrowia;
- Parasic, który jest uznawany za jeden z najsilniejszych preparatów na odrobaczanie bez recepty – nie tylko zwalcza pasożyty, ale również usuwa z ludzkiego organizmu ich jaja;
- DetoCol, który w niecały miesiąc pozwoli ci wygrać walkę zarówno z pasożytami, jak i grzybami, drożdżakami czy różnego rodzaju toksynami.
Jeżeli chcesz zapoznać się z wszystkimi skutecznymi preparatami i dowiedzieć się o nich jak najwięcej, sprawdź ranking tabletek na odrobaczanie dla ludzi.
Terapia ziołami: najlepsze zioła na robaki
Do naturalnych metod walki z robakami zalicza się także terapię ziołami. Dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich roślin zwiększysz swoje szanse na pozbycie się z organizmu robaków, grzybów i bakterii. Które z nich są najskuteczniejsze?
Piołun
To najprawdopodobniej najlepsze zioło do walki z niechcianymi gośćmi w organizmie. Piołun stanowi przede wszystkim wsparcie dla układu pokarmowego, usprawniając produkcję soków trawiennych i żółci. Dzięki temu jest skuteczną bronią na różnego rodzaju pasożyty i grzyby, a do tego nie wywołuje jakichkolwiek problemów żołądkowych. Pozytywnie wpływa także na funkcjonowanie wątroby i pracę jelit.
Co więcej, jego toksyczny wpływ na niepożądane organizmy sprawia, że może być stosowany nie tylko na wewnętrzne, ale również zewnętrzne pasożyty.
Wrotycz
Jest to powszechnie występująca w Polsce roślina, którą najczęściej stosuje się do odstraszania insektów. Jej właściwości pomagają również w walce z pasożytami – działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwrobaczo.
Warto również dodać, że reguluje procesy przemiany materii, pomagając wydalić niechciane organizmy w stosunkowo krótkim czasie.
Pestki dyni
Choć nie można nazwać ich ziołami, pestki dyni stanowią jeden z najlepszych sposobów na walkę z robakami, dlatego też nie mogło ich tutaj zabraknąć. Skuteczność ta wynika ze znajdującej się w nich kukurbitacyny, która uszkadza układ nerwowy pasożyta.
Oregano
Kolejne zioło zna każdy z nas, chętnie dodając je do różnego rodzaju dań. To jednak nie tylko wyjątkowa przyprawa stosowana do celów kulinarnych, ale również zwalczania pasożytów. Olejek z oregano pozwala na skuteczne eliminowanie owsików, glist ludzkich czy tasiemca.
Krwiściąg lekarski
Zestawienie najskuteczniejszych ziół na pasożyty zamyka krwiściąg lekarski, który idealnie nadaje się do przygotowania naparu leczniczego. Pozwoli zwalczyć nie tylko robaki, ale także groźne bakterie, w tym paciorkowce i gronkowce.
Dieta na pasożyty: detoks w formie jadłospisu
Okazuje się, że do walki z pasożytami warto wykorzystać odpowiednią dietę. Istnieją bowiem produkty, których organizmy te zdecydowanie nie tolerują. Mowa tutaj między innymi o:
- ostrych przyprawach;
- occie jabłkowym;
- cebuli;
- kefirze i maślance;
- płatkach owsianych i otrębach;
- produktach fermentowanych, takich jak kiszone ogórki, buraki i kapusta;
- owocach, takich jak ananas, jabłko, papaja czy kokos.
Oczywiście nie można również zapominać o prawdziwej bombie witaminowej, jaką jest czosnek. Jego większe dawki mogą działać paraliżująco na pasożyty i tym samym pomagać w eliminowaniu owsików, glist czy tasiemców. Wystarczą 2 ząbki czosnku dziennie, by w krótkim czasie zobaczyć pozytywne efekty jego działania.
Warto również zwrócić uwagę na to, co lubią pasożyty i w związku z tym – z jakich produktów zrezygnować. Idealną pożywką dla nich są przede wszystkim cukry proste, dlatego też w trakcie kuracji nie należy spożywać słodyczy czy produktów wielokrotnie przetworzonych.
Domowe mikstury na pozbycie się pasożytów
A skoro już przy diecie jesteśmy, warto zwrócić również uwagę na lecznicze mikstury, które pozwolą ci szybciej przegonić nieproszonych gości ze swojego organizmu. Tą najskuteczniejszą będzie mieszanka czosnku i soku z kiszonych ogórków.
Jak ją przygotować? Pokrój i zmiażdż 8-10 ząbków czosnku, a następnie zalej sokiem z kiszonych ogórków. Odstaw powstałą miksturę w chłodne i ciemne miejsce na kilka dni. Po tym czasie podawaj około 5 ml napoju raz dziennie i… ciesz się efektami jego działania.
Oprócz tego polecamy również soki z żurawiny i buraka – będą nie tylko skutecznym sposobem na walkę z pasożytami, ale również dostarczą twojemu organizmowi mnóstwo cennych witamin i minerałów.
Podsumowanie
Jak widzisz, sposobów na walkę z pasożytami jest naprawdę wiele i zdecydowana większość okaże się skuteczna zarówno dla ciebie, jak i twoich bliskich. Pamiętaj jednak, że w przypadku braku efektu działania naturalnych metod, warto skonsultować się ze specjalistą. Im szybciej to zrobisz, tym mniej szkód pasożyty wyrządzają w twoim organizmie.
Artykuł partnerski