Urządzasz pokój lub mieszkanie dla seniora? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

Urządzasz pokój lub mieszkanie dla seniora? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

Wraz z upływem lat zmieniają się potrzeby, upodobania, ale również i własne możliwości. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w wieku senioralnym. Mieszkanie dla osoby starszej zapewniać powinno odpowiedni komfort, a to tego powinno być praktyczne i bezpieczne. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, urządzając mieszkanie dla seniora.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Najważniejsze zasady urządzenia mieszkania dla seniora

Urządzając mieszkanie lub pokój dla seniora, przede wszystkim pamiętać trzeba, że taka osoba ma zupełnie inne potrzeby i wymagania. Dlatego, zanim przejdzie się do prac aranżacyjnych, warto zapytać samego seniora, jakie ma oczekiwania. Dla osoby starszej ma to szczególne znaczenie. Będzie miała bowiem poczucie wpływu na to, co dzieje się wokół niej. Planując aranżację mieszkania, pamiętać trzeba o bezpieczeństwie. Oznacza to, że w mieszkaniu wyeliminować trzeba wszelkie ryzyko potknięcia czy poślizgnięcia się na podłodze. Mieszkanie lub pokój dla seniora musi być nie tylko bezpieczne, ale i wygodne. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której osoba, która ma zamieszkać w mieszkaniu, ma problemy z poruszaniem się. Mowa tu choćby o poruszaniu się przy pomocy balkonika bądź na wózku. Istotne jest zatem, aby zapewnić odpowiednio szerokie ciągi komunikacyjne. W pomieszczeniach nie powinno znajdować się również zbyt wiele mebli, które mogłyby utrudniać przemieszczanie się.

Sypialnia dla seniora

Szczególnie ważnym pomieszczeniem w mieszkaniu dla seniora jest sypialnia. To w niej bowiem, ze względu na większą potrzebę odpoczynku, osoby starsze spędzają najwięcej czasu. Podstawa to oczywiście wygodne łóżko, które zapewni odpowiedni komfort snu. Istotny jest tu także, wybór pościeli i materaca. Jak wybrać pościel do sypialni? Jaki materiał i rozmiar pościeli wybrać? Dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku materac średnio twardy, sprężynowy bądź termoplastyczny. Taki materac zagwarantuje zdrowy i komfortowy sen. Warto także pomyśleć o poduszkach rehabilitacyjnych, które skutecznie odciążać będą odcinek szyjny kręgosłupa. Jeśli senior jest pod opieką pielęgniarki, to łóżko powinno być tak ustawione, aby miała ona dostęp do pacjenta z każdej strony. Przy łóżku koniecznie znaleźć musi się stolik lub szafka nocna, aby senior miał łatwy dostęp do swoich rzeczy osobistych. Sypialnia to pomieszczenie, którym panować musi także odpowiedni klimat. Mowa tu choćby o tym, aby zapewnić seniorowi ochronę przed słońcem na czas drzemki. Tu najlepiej sprawdzą się dobrej jakości zasłony. Przykładem mogą być tu zasłony na Eurofirany.com.

Sypialnia dla seniora

Salon dla seniora

Drugim ważnym pomieszczeniem w mieszkaniu seniora jest salon bądź mówiąc inaczej, pokój dzienny dla seniora. Poza tym, że powinien być on bezpieczny i funkcjonalny, to powinien się również dobrze prezentować. W związku z tym, że osoby starsze rzadziej opuszczają swój dom, to powinni się w nim po prostu dobrze czuć. Wystrój salonu warto ustalić z samym seniorem. W końcu ma być to pokój dla niego. Jeśli chodzi o meble, to te na pewno muszą być stabilne i solidne. Fotel czy krzesła nie mogą się same przesuwać podczas siadania i wstawania. Fotel dodatkowo wyposażony powinien być w zagłówek oraz wysokie oparcie. Zapewni to seniorowi większy komfort użytkowania.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds