UTW z Mińska – wymieniamy się doświadczeniami

5 marca Uniwersytet Trzeciego Wieku w Poznaniu gościł delegację podobnego uniwersytetu z Mińska na Białorusi. Kontakt zawiązał się podczas olsztyńskich spotkań organizacji zza wschodniej granicy z polskimi odpowiednikami. Gości podjętych ciastami „ręcznie robionymi” przez poznańskie działaczki, powitała wiceprezes Lidia Wrocińska-Sławska, przedstawiając w ciekawej formie umiejscowienie poznańskiej placówki w pejzażu lokalnej polityki senioralnej. Pani prezes zapoznała także gości z formami działalności merytorycznej Uniwersytetu oraz niektórymi rozwiązaniami organizacyjnymi. Następnie wiceprezes Kociemba przedstawił wizualną prezentację różnych przejawów działań osób stowarzyszonych w UTW.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Pani Oksana Borysiewicz, kierownik delegacji białoruskiej zdumiona była, że w Poznaniu organizacją pracy Uniwersytetu zajmuje się liczna grupa, około dwudziestu wolontariuszy odpowiedzialnych za poszczególne odcinki pracy. A dodać trzeba, że w mińskim uniwersytecie działa 97 grup zainteresowań. Pracą organizatorską zajmują się trzy osoby na etatach Białoruskiego Stowarzyszenia Pracowników Socjalnych i nikt więcej. „To i tak dobrze, zażartowała pani Wrocińska – ja na początku byłam sama jedna i też się poradziło”. Podobnie odmienne są źródła finansowania działalności UTW. Ciekawostką dla nas Polaków może być to, że w mińskim uniwersytecie studenci uczą się ośmiu języków obcych. Wszyscy wykładowcy i instruktorzy są wolontariuszami, sami też zgłaszają się z autorskimi pomysłami oferowanych zajęć.
Goście mieli także wiele pytań. Na przykład, kto pokrywa koszty najmu lokali, kto pokrywa koszty wizyt zagranicznych, ile wynosi w Polsce przeciętna emerytura, jaki jest czołowy problem społeczności poznańskich emerytów, jaki jest obraz Białorusi i Białorusinów w świadomości Polaków, czy w Polsce emeryt może dodatkowo pracować – i temu podobnie.
Zarząd poznańskiego Uniwersytetu zafundował gościom wycieczkę z przewodnikiem po mieście oraz obiad w restauracji co było gestem bardzo sympatycznie przyjętym przez gości. Spotkanie było poznawczo owocne, bowiem obie strony dowiedziały się o specyfice i odmiennościach w organizacji i sposobach działania organizacji o podobnych założeniach. Na zakończenie goście zaprosili oficjalnie do rewizyty w czerwcu 2018 r. udziału w planowanym na ten czas Międzynarodowym Festiwalu Uniwersytetów III Wieku.

tekst i zdjęcia: Andrzej Wasilewski

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds