W czym zmywarka jest lepsza od Twoich rąk?

W czym zmywarka jest lepsza od Twoich rąk?

Od kiedy powstały pierwsze zmywarki, trwają dyskusje pomiędzy ich zwolennikami oraz przeciwnikami. Co według Ciebie jest lepsze – mycie ręczne czy mechaniczne? Naszym zdaniem obecność zmywarki w każdym domu jest w dzisiejszych czasach nie tyle przywilejem, co koniecznością. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego tak uważamy.  

Kwestie ekonomiczne

Pierwsze i podstawowe pytanie, które nasuwa się nam na myśl, gdy porównujemy oba rozwiązania: co się bardziej opłaca? Rozważmy zatem tą kwestię na kilku poziomach, a mianowicie:

  • cena produktu,
  • czas pracy,
  • zużycie wody,
  • zużycie prądu,
  • niezbędne narzędzia i dodatki.

Twoje ręce nie stanowią kosztu, zmywarka już owszem. Jednak odpowiednio dopasowana do Twoich potrzeb, potrafi zwrócić się w postaci oszczędności nawet przed upływem jej gwarancji! Najtańszy model kupisz za mniej niż tysiąc złotych, ostateczną cenę określają wybrane funkcje dodatkowe (jak wyparzanie, program do mycia szkła delikatnego, dodatkowe namaczanie itp.). Zmywarka do zabudowy 60 cm dla 4-osbowej rodziny średnio kosztuje 2500 złotych. Jednak, jak wspominaliśmy, dobra inwestycja szybciej się zwraca.

Wybierając zmywarkę, warto zwrócić uwagę na dwa aspekty:

  • średnie oraz roczne zużycie wody,
  • klasa energetyczna (od A do G).

Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze zużycie energii oraz niższy pobór wody. Do niedawna obowiązywał rozbudowany rodzaj klasyfikacji, w której produkty z grupy A dodatkowo kategoryzowano plusikami (najwyższy wariant: A+++). Zmieniło się to wraz z 1 marca 2021 roku, kiedy Parlament Europejski wprowadził w życie nowe Rozporządzenie (nr 2017/1369), wprowadzając jednolitą kategoryzację dla wszystkich państw członkowskich. Wariant A+++ zastąpiono „B”, natomiast produkty opatrzone symbolem A+ zostaną przypisane do kategorii „G”.

Zmywarki wyprodukowane po 1 marca 2021 roku powinny posiadać już zmodyfikowane oznaczenia.

W czym zmywarka jest lepsza?

Odpowiednio dobrana zmywarka do zabudowy lub wolnostojąca potrafi naprawdę wiele. Jakie korzyści płyną z posiadania zmywarki w domu?

Oszczędzasz czas

To nie Ty musisz stać przed zlewem, brudzić i moczyć ręce, następnie myć, płukać i wycierać naczynia, pozostawiając je do wyschnięcia. Tym zajmie się zmywarka. Ty w tym czasie możesz obejrzeć ulubiony serial, poczytać książkę, wyjść z psem na spacer itd.

Średnio dziennie spędzasz przynajmniej 30 minut dziennie na ręcznym myciu naczyń, co w skali rodu daje 182,5 godziny. To jakby zmywać nieustannie przez 7 dni w roku!

Oszczędzasz pieniądze

Choć na początku ponosisz koszt, bo trzeba zmywarkę kupić, to jednak od pierwszego użycia oszczędzasz na prądzie oraz wodzie, co w perspektywie 2-3 lat pozwoli na zwrot kosztu zakupu.

Jesteś bardziej eko

Posiadanie zmywarki jest bardziej uzasadnione ekologicznie niż mycie ręczne. Zużywasz mniej wody i prądu, a więc mniej zanieczyszczasz środowisko.

Co potrafi zmywarka, a czego nie zrobią Twoje ręce?

Wybierając model zmywarki, warto zawsze spojrzeć na listę posiadanych funkcji, które ułatwią nam jej użytkowanie oraz sprawią, że nie będzie to już znienawidzona czynność. Praktycznie każda zmywarka do zabudowy 60 cm marki Electrolux oferuje szereg niezwykle przydatnych funkcji. Przykładowo, model z serii 700 QuickSelect ma wbudowaną specjalną szufladę MaxiFlex na sztućce każdego rodzaju i kształtu. Funkcja QuickSelect to proste, szybkie i intuicyjne sterowanie zmywarką. Wystarczy wybierać czas i ewentualnie dodatkowe opcje, a zmywarka już sama dobierze odpowiednią temperaturę. Technologia AirDry na koniec cyklu uchyla częściowo drzwi zmywarki, aby zapewnić naturalną wymianę powietrza i schnięcie naczyń.

Z kolei specjalne rotacyjne ramię SatelliteClean zapewnia jeszcze dokładniejszą skuteczność zmywania dzięki zmianie kąta spryskiwania w trakcie cyklu.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds