Kasy samoobsługowe, płacenie telefonem, przesyłanie danych (NFC). PORADNIK dla początkujących
Sprawdź, czy masz NFC w smartfonie.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Zastanawialiście się jakie technologie przesyłania danych są wykorzystywane w twoim smartfonie? Pewno nie.
To ważne, bo stopień bezpieczeństwa bywa różny w zależności od technologii przesyłania. Słyszeliście pewno o tym, że ktoś zainfekował smartfon wirusem. Słyszeliście pewnie, że bezpieczeństwo danych jest problemem i trzeba uważać, co się robi tak w komputerze jak i w smartfonie.
Spis Treści
W analogowym świecie
Tak jak w życiu codziennym jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa, oszustwa i kradzieże także i w tym cybernetycznym świecie, który coraz mocniej wkracza do naszej codzienności, musimy uważać na bezpieczeństwo.
Kiedy nosisz gotówkę w portmonetce, to mogą ci ukraść tyle, ile masz przy sobie. Kiedy masz kartę płatniczą, to do czasu zablokowania mogą wyprowadzić całkiem pokaźną kwotę. Tak po 50 czy 100 złotych. Przy kilku takich transakcjach banki zwykle żądają podania numeru pin potwierdzającego zlecenie zapłaty.
Kiedy w trakcie zakupów musisz pilnować maseczki na twarzy, kluczy do mieszkania, portfela z karta płatniczą i telefonu to musisz mieć bardzo podzielną uwagę. Szczególnie wtedy, gdy kierują nami emocje związane z zakupami. Im mniej przedmiotów do pilnowania tym łatwiej.
Co to jest NFC?
Near Field Communication, w skrócie NFC, to technologia komunikacyjna wykorzystująca fale radiowe w celu udostępniania cyfrowych informacji. Jak to działa znajdziecie sobie po wpisaniu do wyszukiwarki. Warto porównać technologie NFC i Bluetooth. NFC szybciej przekazuje dane i odległość pomiędzy urządzeniami musi być mniejsza, zwykle 1 – 2 centymetry. Tak więc opowieści, że w pociągu metra ktoś ściągnął pieniądze z karty, w przypadku NFC raczej się nie przytrafią. Na dodatek włączanie i wyłączanie NFC to tylko dwa ruchy palcem. Warto nauczyć się bezpiecznego użytkowania telefonu i nabrać bezpiecznych nawyków.
Dla mniej zorientowanych
Sposobów obsługi smartfona jest wiele i każdy użytkownik powinien wypracować sobie własny model i nabrać przyzwyczajeń. Smartfon to przecież nie tylko telefon. Ilość funkcji zależy od wbudowanych modułów i zainstalowanych programów. Każdą funkcję można włączyć lub wyłączyć. Kiedy chcesz płacić telefonem, to włączasz sobie NFC, dokonujesz płatności i wyłączasz. Twoje pieniądze są bezpieczne. Co innego z kartą. W karcie płatniczej niczego nie wyłączasz. To powinno przekonać użytkowników o wyższości telefonu nad kartą.
Młode pokolenie oczywiście bez problemu posługuje się telefonem przy płatnościach w sklepie. W młodości zasadniczym problemem jest ustawiczny brak gotówki, płatności realizuje się w tym wieku bez najmniejszych problemów.
Jednak seniorzy już z pewną rozwagą podchodzą do wydatków i bardzo stresują się, kiedy pojawiają się nowe technologie. Z jednej strony chcieliby sprawnie posługiwać się nowinkami technologicznymi, ale wolniej dostrzegają różne piktogramy i wolniej czytają ekran. Okulary do bliży i dali też nie pomagają w czytaniu ekranów.
Kasy samoobsługowe
Korzystacie z kas samoobsługowych, czy wolicie stać w kolejce. Coraz więcej sieci handlowych wprowadza kasy, gdzie można samemu sczytać kody kreskowe i zapłacić kartą lub telefonem. A po dokonaniu płatności kodem kreskowym z paragonu otwieramy bramkę bezpieczeństwa. Na początku każdy ma trudności z obsługiwaniem tych terminali. Jednak po kilku próbach sami już potrafimy dokonać zakupów. Okazuje się, że osoby starsze wymagają niej pomocy przy obsłudze kas niż młodzież. Tak mówią mi panie ze sklepów sieciowych. Gdy w sklepie nie ma tłoku, obsługa chętnie pokaże jak posługiwać się samoobsługowymi kasami. Po dwóch trzech próbach zniknie lęk przed nowinką. Jak już opanujecie płacenie kartą w kasie samoobsługowej, to następnym krokiem będzie płacenie telefonem. Oczywiście musisz posiadać telefon z technologią NFC, a może już posiadasz, ale z tego nie korzystasz?
Płacenie telefonem
Sposoby posługiwania się telefonem do płacenia za zakupy znajdziecie na You Tube. Na początek oczywiście na próbę zakupy nie powinny być zbyt duże, a później po nabraniu wprawy i przełamaniu zahamowań, hulaj dusza. Aż zostanie wyczerpany limit.
Aplikacje
W zależności od banku aplikacje różnie się nazywają. Wykażcie się odrobina kreatywności w przełamywaniu barier i nieście później wiedzę w świat. Idealnie nadają się do tego ławeczki w parku. Zamiast opowiadać o tym, co wnuczek potrafi, możecie opowiadać koleżankom, jak działa NFC.
Nasi przodkowie mieli problemy z analfabetyzmem, my mamy problemy z wirtualną rzeczywistością w codziennym życiu. Sami decydujemy, póki jeszcze trochę szarych komórek pozostało, ile zdołamy się nauczyć i jak tę wiedzę wykorzystywać.
Tutaj przeczytacie, co piszą bankowcy o transakcjach zbliżeniowych.
Czytaj także
Analogowy dziadku, zmień swój status. SENIOR W SIECI (garść ważnych informacji)
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024