Analogowy dziadku, zmień swój status. SENIOR W SIECI (garść ważnych informacji)

Analogowy dziadku, zmień swój status. SENIOR W SIECI (garść ważnych informacji)

Powoli czas zaprzestać zabawy w analogowego dziadka. To po prostu jest drogie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

analogowy dziadek

czas na działanie, fot.© J.Dudzik

Praca jest inaczej organizowana. Przekonacie się, gdy zamówicie preparaty w internecie, a odbierzecie w aptece. Oszczędności wyniosą przy zakupach za 100 złotych nawet 10 złotych. Dlaczego tak się dzieje? Nie nam analogowym dziadkom dociekać, widać młodym opłaca się szybciej obracać pieniądzem, niż trzymać zapasy leków w aptece.

My analogowe dziadki z pewną nieśmiałością podchodzimy do zakupów w internecie. Jeszcze rozumiem, gdy wzrok słaby i zastałe palce z trudem stukają w klawiaturę. Ale jak widzę, większość świetnie posługuje się smartfonem. Potrafi robić zdjęcia i wysyłać je bliskim. Odbiera połączenia głosowe i wideo, przegląda internet. To zdaje się już standard nawet dla analogowych dziadków i babć.

Emerytura

Wprawdzie są tacy, co to lubią pogadać z listonoszem i rozdawać za chwilę rozmowy napiwki, ale to mniejszość. Zdecydowana większość emerytów biegle posługuje się kartą płatniczą, smartfonem i kontem bankowym. Wiedzą co to blik i protokół NFC umożliwiający płacenie telefonem, korzystają z promocji i aplikacji w supermarketach.

To przecież radość, gdy można pościągać się z młodymi, a przynajmniej nie odstawać za bardzo. Tak wiem, czasami jak dziadka dopadnie otępienie starcze, to już nie bardzo wie, co dzieje się na świecie. Jednak wielu, którzy przeszli niedawno na emerytury i mają jeszcze pełnię władz umysłowych, albo tak im się zdaje, mogą nauczyć się bezpiecznego płacenia w aplikacjach. Jeśli potrafią obsłużyć samochód, to dlaczego nie mieliby nauczyć się posługiwania aplikacjami?

Edukacja dla analogowych dziadków

Wszystkie kluby seniora prowadzą aktywizację seniorów w zakresie sprawnego posługiwania się internetem. Podstawowym problemem jest czytanie ekranu. Warto wyrobić w sobie nawyki i po wejściu na stronę sprawdzić adres na pasku wyszukiwania.

Ten nasz analogowy świat także jest pełen niebezpieczeństw, a jakoś udało się dotrwać do emerytury. Nie tak dawno, zaledwie 70 lat temu, umiejętność czytania była znana nielicznym. Nasi dziadkowie musieli przełamać się i przyznać do analfabetyzmu. My, współcześni seniorzy, nie musimy być analogowi. To od nas zależy, czy podejmiemy próbę przekroczenia kolejnej bariery intelektualnej i przestaniemy odstawać od ogółu.

Młode pokolenie traktuje nas analogowych dziadków jak zdziecinniałe towarzystwo. Tymczasem większość z nas potrafi nauczyć się nowinek technicznych. Odizolowani od nowoczesności nawet nie zauważyliśmy, jak zmienił się świat. Nie skojarzyliśmy, jak bardzo przyspieszył i jaki dystans mamy do odrobienia.

Reklama Głosowanie na seniora/kę roku 2023

Inflacja

Emeryci należą do tej grupy społecznej, która na skutek inflacji traci najwięcej. Płace w Polsce rosną w tempie 8% rocznie, tymczasem emerytury zaledwie 3%. Wydatki emerytów także bardziej obciążone są inflacją, bo koszty utrzymania mieszkania, koszty energii i ceny żywności rosną o więcej niż inflacja podawana przez GUS. Analogowe dziadki muszą zatem nauczyć się oszczędzać i lepiej przystosować się do nowych technologii. A może zaczniemy działać według nowych zasad, jak na przykład ci z  kanału Facebook  „Dziadkowie Biznesu”.  Tutaj

Jak już zaoszczędzicie, to będzie można, wybrać się na wakacje do ciepłych krajów. Oczywiście po zaszczepieniu.

Może zainteresować Cię:

Cyfrowi Debiutanci – bezpłatne kursy dla seniorów. OGÓLNOPOLSKIE

Senior na zakupach w Internecie – 5 zasad bezpiecznych zakupów, zaopatrzenie lodówki online, garść ciekawostek

Roboty w polskich szpitalach – już są i pomagają przyjmować pacjentów!

Seniorze, jeśli musisz coś załatwić w ZUS – zrób to przez telefon lub Internet

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds