Analogowy dziadku, zmień swój status. SENIOR W SIECI (garść ważnych informacji)

Analogowy dziadku, zmień swój status. SENIOR W SIECI (garść ważnych informacji)

Powoli czas zaprzestać zabawy w analogowego dziadka. To po prostu jest drogie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

analogowy dziadek

czas na działanie, fot.© J.Dudzik

Praca jest inaczej organizowana. Przekonacie się, gdy zamówicie preparaty w internecie, a odbierzecie w aptece. Oszczędności wyniosą przy zakupach za 100 złotych nawet 10 złotych. Dlaczego tak się dzieje? Nie nam analogowym dziadkom dociekać, widać młodym opłaca się szybciej obracać pieniądzem, niż trzymać zapasy leków w aptece.

My analogowe dziadki z pewną nieśmiałością podchodzimy do zakupów w internecie. Jeszcze rozumiem, gdy wzrok słaby i zastałe palce z trudem stukają w klawiaturę. Ale jak widzę, większość świetnie posługuje się smartfonem. Potrafi robić zdjęcia i wysyłać je bliskim. Odbiera połączenia głosowe i wideo, przegląda internet. To zdaje się już standard nawet dla analogowych dziadków i babć.

Emerytura

Wprawdzie są tacy, co to lubią pogadać z listonoszem i rozdawać za chwilę rozmowy napiwki, ale to mniejszość. Zdecydowana większość emerytów biegle posługuje się kartą płatniczą, smartfonem i kontem bankowym. Wiedzą co to blik i protokół NFC umożliwiający płacenie telefonem, korzystają z promocji i aplikacji w supermarketach.

To przecież radość, gdy można pościągać się z młodymi, a przynajmniej nie odstawać za bardzo. Tak wiem, czasami jak dziadka dopadnie otępienie starcze, to już nie bardzo wie, co dzieje się na świecie. Jednak wielu, którzy przeszli niedawno na emerytury i mają jeszcze pełnię władz umysłowych, albo tak im się zdaje, mogą nauczyć się bezpiecznego płacenia w aplikacjach. Jeśli potrafią obsłużyć samochód, to dlaczego nie mieliby nauczyć się posługiwania aplikacjami?

Edukacja dla analogowych dziadków

Wszystkie kluby seniora prowadzą aktywizację seniorów w zakresie sprawnego posługiwania się internetem. Podstawowym problemem jest czytanie ekranu. Warto wyrobić w sobie nawyki i po wejściu na stronę sprawdzić adres na pasku wyszukiwania.

Ten nasz analogowy świat także jest pełen niebezpieczeństw, a jakoś udało się dotrwać do emerytury. Nie tak dawno, zaledwie 70 lat temu, umiejętność czytania była znana nielicznym. Nasi dziadkowie musieli przełamać się i przyznać do analfabetyzmu. My, współcześni seniorzy, nie musimy być analogowi. To od nas zależy, czy podejmiemy próbę przekroczenia kolejnej bariery intelektualnej i przestaniemy odstawać od ogółu.

Młode pokolenie traktuje nas analogowych dziadków jak zdziecinniałe towarzystwo. Tymczasem większość z nas potrafi nauczyć się nowinek technicznych. Odizolowani od nowoczesności nawet nie zauważyliśmy, jak zmienił się świat. Nie skojarzyliśmy, jak bardzo przyspieszył i jaki dystans mamy do odrobienia.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Inflacja

Emeryci należą do tej grupy społecznej, która na skutek inflacji traci najwięcej. Płace w Polsce rosną w tempie 8% rocznie, tymczasem emerytury zaledwie 3%. Wydatki emerytów także bardziej obciążone są inflacją, bo koszty utrzymania mieszkania, koszty energii i ceny żywności rosną o więcej niż inflacja podawana przez GUS. Analogowe dziadki muszą zatem nauczyć się oszczędzać i lepiej przystosować się do nowych technologii. A może zaczniemy działać według nowych zasad, jak na przykład ci z  kanału Facebook  „Dziadkowie Biznesu”.  Tutaj

Jak już zaoszczędzicie, to będzie można, wybrać się na wakacje do ciepłych krajów. Oczywiście po zaszczepieniu.

Może zainteresować Cię:

Cyfrowi Debiutanci – bezpłatne kursy dla seniorów. OGÓLNOPOLSKIE

Senior na zakupach w Internecie – 5 zasad bezpiecznych zakupów, zaopatrzenie lodówki online, garść ciekawostek

Roboty w polskich szpitalach – już są i pomagają przyjmować pacjentów!

Seniorze, jeśli musisz coś załatwić w ZUS – zrób to przez telefon lub Internet

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.