Czarne bociany. Pooglądaj na ekranie

Czarne bociany. Pooglądaj na ekranie

Czarne bociany są rzadkie. Gnieżdżą się w lasach, gdzie troszczą się o nie leśnicy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

bociany

w Strasburgu gnieżdżą się na platanach, fot© J.Dudzik

Gdy zaglądamy do gniazda bocianów o tej porze roku to i u białych, jak i u czarnych zobaczymy jaja. Wysiadują na zmianę, po kilka godzin raz samica, raz samiec. A drugie lata sobie wtedy po okolicy. I tu czasami pojawia się problem. Ten trzeci, co to jeszcze własnego gniazda nie ma, ale seks to seks.  Tutaj zobaczycie, jak się zaczęła, a  tutaj jak skończyła się historia 3 jaj. Za kilka dni sytuacja może ulec zmianie.

Bociany i dzieci

Ale nie o trójkącie miała być powiastka, a o bocianach. Możemy je sobie oglądać na ekranie monitora lub telewizora w dowolnej chwili  tutaj . Te obserwacje upewnia nas, że przynajmniej te oglądane przez nas bociany dzieci nie roznoszą. Ciekawe, czy bociany białe przynoszą dzieci o białej skórze, a czarne te o ciemnej? Bajki o bocianach i dzieciach zostały rozpowszechnione przez Jana Christiana Andersena. W kulturze słowiańskiej bociany uznawano za ptaki przynoszące szczęście.

W Alzacji bociany są maskotką. Gdy pojedziecie do Strasburga, to znajdziecie je w pobliżu Parlamentu Europejskiego niemal na każdym odpowiednia przystrzyżonym platanie. Także w Tunezji na słupach wysokiego napięcia, mocuje się platformy dla bocianów. Nic dziwnego, przecież zimę spędzają w Afryce i czasem zostają.

Reklama Reklama PolisyTravel

Odżywianie

bociany

wiosenny remont gniazda, fot.© J.Dudzik

Te, które nie zabiorą się na jesienne odloty, można karmić kurczakami. Trzeba pamiętać, że bociany są mięsożerne. Żywią się tym, co znajdą na podmokłych łąkach. Wola rybki niż żaby i oczywiście gryzonie. Białe na tyle są wygodne, że wolą miejsca z niską roślinnością, wykoszone łąki, a jak trawa jest za wysoka, to zmieniają miejsce pobytu. To dlatego w Parku Narodowym Ujście Warty rolnicy mogą uzyskać dopłaty za utrzymanie łąk w stanie przydatnym dla ptaków.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Bociany w wierzeniach

W mitologii Słowian bociany odlatywały na zimę do Wyraju. Wiosną, kiedy wracały, nosiły ze sobą dusze, które przenikały do łona brzemiennych kobiet. W końcu w wierzeniach nie wszystko musi być dosłowne.

To by tłumaczyło, dlaczego w Polsce tak mało czarnych bocianów, a leśnicy uważają, że należy się im szczególna opieka. Pewno jednak każdy woli, gdy to bociany przynoszą dzieci, niż gdyby miałyby się rodzić w kapuście. Może się zdarzyć, że u tych z kapusty, dziecku zrobi się kapuściana głowa.

Wróbelki, kolorek niewielki. Sprawdź, dlaczego są ważne

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds