Czarne bociany. Pooglądaj na ekranie

Czarne bociany. Pooglądaj na ekranie

Czarne bociany są rzadkie. Gnieżdżą się w lasach, gdzie troszczą się o nie leśnicy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

bociany

w Strasburgu gnieżdżą się na platanach, fot© J.Dudzik

Gdy zaglądamy do gniazda bocianów o tej porze roku to i u białych, jak i u czarnych zobaczymy jaja. Wysiadują na zmianę, po kilka godzin raz samica, raz samiec. A drugie lata sobie wtedy po okolicy. I tu czasami pojawia się problem. Ten trzeci, co to jeszcze własnego gniazda nie ma, ale seks to seks.  Tutaj zobaczycie, jak się zaczęła, a  tutaj jak skończyła się historia 3 jaj. Za kilka dni sytuacja może ulec zmianie.

Bociany i dzieci

Ale nie o trójkącie miała być powiastka, a o bocianach. Możemy je sobie oglądać na ekranie monitora lub telewizora w dowolnej chwili  tutaj . Te obserwacje upewnia nas, że przynajmniej te oglądane przez nas bociany dzieci nie roznoszą. Ciekawe, czy bociany białe przynoszą dzieci o białej skórze, a czarne te o ciemnej? Bajki o bocianach i dzieciach zostały rozpowszechnione przez Jana Christiana Andersena. W kulturze słowiańskiej bociany uznawano za ptaki przynoszące szczęście.

W Alzacji bociany są maskotką. Gdy pojedziecie do Strasburga, to znajdziecie je w pobliżu Parlamentu Europejskiego niemal na każdym odpowiednia przystrzyżonym platanie. Także w Tunezji na słupach wysokiego napięcia, mocuje się platformy dla bocianów. Nic dziwnego, przecież zimę spędzają w Afryce i czasem zostają.

Odżywianie

bociany

wiosenny remont gniazda, fot.© J.Dudzik

Te, które nie zabiorą się na jesienne odloty, można karmić kurczakami. Trzeba pamiętać, że bociany są mięsożerne. Żywią się tym, co znajdą na podmokłych łąkach. Wola rybki niż żaby i oczywiście gryzonie. Białe na tyle są wygodne, że wolą miejsca z niską roślinnością, wykoszone łąki, a jak trawa jest za wysoka, to zmieniają miejsce pobytu. To dlatego w Parku Narodowym Ujście Warty rolnicy mogą uzyskać dopłaty za utrzymanie łąk w stanie przydatnym dla ptaków.

Bociany w wierzeniach

W mitologii Słowian bociany odlatywały na zimę do Wyraju. Wiosną, kiedy wracały, nosiły ze sobą dusze, które przenikały do łona brzemiennych kobiet. W końcu w wierzeniach nie wszystko musi być dosłowne.

To by tłumaczyło, dlaczego w Polsce tak mało czarnych bocianów, a leśnicy uważają, że należy się im szczególna opieka. Pewno jednak każdy woli, gdy to bociany przynoszą dzieci, niż gdyby miałyby się rodzić w kapuście. Może się zdarzyć, że u tych z kapusty, dziecku zrobi się kapuściana głowa.

Wróbelki, kolorek niewielki. Sprawdź, dlaczego są ważne

Kategorie
Udostępnij