Cyfrowi Debiutanci – bezpłatne kursy dla seniorów. OGÓLNOPOLSKIE

Cyfrowi Debiutanci – bezpłatne kursy dla seniorów. OGÓLNOPOLSKIE

W czasie pandemii komunikacja online stała się szczególnie potrzebna. Każdy, kto w trakcie ostatnich miesięcy chciał mieć dostęp do informacji i na co dzień kontaktować się ze swoimi bliskimi, przekonał się o tym doskonale.
Centralny Dom Technologii, który odwiedziliśmy, już od początku swojego istnienia skierował ofertę dydaktyczną także do osób starszych, które podczas pandemii uczyły się obsługi smartfona i korzystania z Internetu.

Myśląc o nowych technologiach warto pamiętać, że zostały one stworzone, by ułatwiać życie, udostępniać zasoby, niezależnie od wieku osób, które z nich korzystają. Technologie powinny służyć swoim użytkownikom i wspierać ich w codziennych sprawach. O ile młodzi ludzie zazwyczaj raczej naturalnie podchodzą do tematu nowości technicznych, o tyle dla innych generacji nie jest to oczywiste. Stąd powstał pomysł, aby stworzyć warsztaty skierowane do Cyfrowych Debiutantów, czyli wszystkich osób chcących rozpocząć swoją przygodę z technologią, ale będących osobami już z doświadczeniem. – Zdarzały się sytuacje, kiedy seniorzy nie rozpakowali nawet otrzymanego w prezencie smartfona w obawie przed uszkodzeniem go, a po kilku lekcjach okazywało się, że świetnie sobie radzą, kiedy przełamią ten początkowy lęk – wspomina prowadzący warsztaty Tomasz Piątek, edukator z zespołu Centralnego Domu Technologii.

Bezpłatny kurs obsługi smartfona

Początkowo kursy odbywały się stacjonarnie w siedzibie Centralnego Domu Technologii, jednak ze względu na epidemię postanowiono przenieść je do sieci. Tak powstał cykl zajęć pod tytułem „Smartfon dla Cyfrowych Debiutantów” realizowany dzięki partnerstwu Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej. Spotkania odbywały się we wtorki o godzinie 11:00 na łatwej w obsłudze platformie internetowej z opcją rozmowy na czacie. Bezpłatny dostęp do zajęć mieli wszyscy, którzy kliknęli link i podali swoje imię oraz adres mailowy. Kurs rozpoczął się w maju i obejmował 11 spotkań warsztatowych z tematów takich jak: konfiguracja urządzeń pod swoje potrzeby, instalowanie aplikacji, zasady bezpiecznego poruszania się po sieci. – Cieszę się, że mogliśmy przybliżyć seniorom tematykę korzystania ze smartfona, szczególnie w tym czasie, kiedy technologia może być mostem przerzuconym przez pandemiczną przepaść. Zależało nam na tym, żeby poza twardą wiedzą i konkretnymi kompetencjami budować w cyfrowych debiutantach odwagę i sprawczość w podejściu do technologii – mówi Tomasz Piątek.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Zobacz filmy z kursu

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Po każdym spotkaniu online nagranie z zajęć było zamieszczane na kanale YouTube Centralnego Domu Technologii, dzięki czemu ci, którzy nie mogli brać w nim udziału na żywo, mieli szansę zapoznania się z jego treścią i zadania pytań na przykład w formie komentarzy pod filmem. Wszystkie filmy z kursu są teraz zgromadzone w jednym miejscu i dostępne dla każdego na platformie You Tube na kanale Centralnego Domu Technologii. – Cyfrowi debiutanci to jedna z najbardziej wdzięcznych grup, dla której zdarzyło mi się prowadzić zajęcia edukacyjnie. Seniorzy są bardzo pilnymi uczniami i uczennicami, chłoną wiedzę, zadają pytania i domagają się wciąż więcej. Dla edukatora taka publiczność to skarb! – ocenia powodzenie zajęć Tomasz Piątek.

Poniedziałkowy kurs z obsługi komputera

Formuła kursu online na tyle spodobała się twórcom i odbiorcom, że postanowiono zrobić kolejny krok i po zakończeniu cyklu na temat telefonów komórkowych, uruchomiono nowy z zakresu obsługi komputerów, zatytułowany „Komputer dla Cyfrowych Debiutantów”. Bezpłatne warsztaty w ramach tego cyklu odbywają się na żywo w każdy poniedziałek o godzinie 12:00. Dostęp do nich jest możliwy poprzez profil Centralnego Domu Technologii na Facebooku. Tam podany jest link do kolejnych zajęć. Następnie nagranie jest zamieszczane na kanale YouTube Centralnego Domu Technologii. Dzięki temu oferta edukacyjna skierowana do seniorów ciągle się poszerza i zdobywa nowych odbiorców. W planie Centralnego Domu Technologii są już kolejne działania, o których na pewno będziemy informować.
Zachęcamy do wchodzenia na stronę internetową Centralnego Domu Technologii www.cdt.pl oraz na kanały komunikacji w mediach społecznościowych.

Więcej podobnych informacji znajdziesz w zakładce Technologie na GazetaSenior.pl TUTAJ

Roboty w polskich szpitalach – już są i pomagają przyjmować pacjentów!

Seniorze, jeśli musisz coś załatwić w ZUS – zrób to przez telefon lub Internet

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds