Zdrowie seniorów w pandemii RAPORT Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

Zdrowie seniorów w pandemii RAPORT Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej przeprowadził badanie pt. Zdrowie polskich seniorów podczas pandemii. Seniorzy przede wszystkim podkreślali problem z dostępem do opieki medycznej, szczególnie do lekarzy specjalistów, brak rzetelnych informacji na temat koronawirusa, a także poczucie osamotnienia.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W dobie trwającej pandemii koronawirusa ludzie starsi mierzą się z wieloma problemami nowej codzienności. Ograniczone kontakty społeczne, nowe formy kontaktu z lekarzem i znajomymi oraz wykluczenie cyfrowe nie pomagają w dobrym samopoczuciu.
Badanie KIGS zostało przeprowadzone w sierpniu br. w grupie 1118 osób w wieku powyżej 60 lat. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że: 1/3 ankietowanych przerwała dotychczasowe leczenie, większość nie ma problemu z otrzymaniem e-recepty, seniorzy mogą liczyć na wsparcie bliskich, ale czują się samotni i brakuje im dotychczasowych spotkań z innymi ludźmi.
Podsumowując wypowiedzi tych osób, widzimy, że polscy seniorzy nie posiadają rzetelnej wiedzy na temat pandemii COVID-19, mają problem z dostępem do opieki medycznej i najbardziej potrzebują dostępu do lekarzy specjalistów. Niepokojem napawa informacja, że 1/3 ankietowanych przerwała dotychczasowe leczenie, co może mieć poważne skutki dla ich zdrowia. – Czekam na lepsze czasy i wcale się nie leczę – podaje w wywiadzie jedna z seniorek.
Ankietowani dobrze radzą sobie za to z otrzymywaniem e-recepty, przedłużaniem zaleceń, jeśli stan zdrowia się nie zmienia, ale podkreślają, że teleporada nie zastąpi tradycyjnej wizyty u lekarza.

Brak dostępu do specjalistów

Aż 67% ankietowanych odczuło problem z dostępem do opieki medycznej w czasie pandemii. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się chorzy wymagający konsultacji lekarzy specjalistów. Brak dostępu do specjalistów utrudnia leczenie chorób przewlekłych, a co za tym idzie, może skutkować pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia seniorów.
– Należy jak najszybciej przywrócić tradycyjną służbę zdrowia. Lekarz pierwszego kontaktu, który przyzwyczaił się do pracy z teleporadą, powinien jak najszybciej wrócić do bezpośrednich spotkań z pacjentem. Z punktu widzenia opieki senioralnej najważniejsze są choroby przewlekłe. To „clue” każdego postępowania. Seniorzy muszą zrozumieć, że dobra kontrola chorób przewlekłych może przełożyć się na sukces. Każdy mówi o koronawirusie, ale konsekwencje braku leczenia chorób przewlekłych będą dużo gorsze niż cała pandemia – mówi dr hab. n. med. Filip Szymański, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, który był gościem Srebrnej Debaty KIGS poprzedzającej badanie.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Samotność

Blisko połowa (41,7%) ankietowanych deklaruje, że może liczyć na swoich bliskich i ma z kim porozmawiać o swoich sprawach i problemach, jednak brakuje im kontaktu z szerszym gronem osób. 52% seniorów, w mniejszym lub większym stopniu, bardziej niż przed pandemią odczuwa samotność.
Wiele organizacji, jak np. kluby seniora i uniwersytety trzeciego wieku zawiesiły swoją działalność stacjonarną, co dla niektórych oznacza niemal całkowity brak kontaktu z innymi ludźmi. – Brak szerszych kontaktów sprawił, że moje samopoczucie nie jest najlepsze. Lubię przebywać między życzliwymi ludźmi, porozmawiać nawet na błahe tematy, powspominać dobre chwile – mówi w raporcie jedna z seniorek.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

„Jakbym żył w innym świecie”

Ponad 1/3 badanych osób wskazała, jako jeden z największych dla nich problemów, brak rzetelnej informacji na temat wirusa i aktualnej sytuacji epidemicznej. To z kolei niesie za sobą spadek ogólnego samopoczucia. Życie w niepewności nie ma dobrego wpływu na kondycję psychiczną seniorów, którzy w pytaniach otwartych najczęściej mówili o potrzebie powrotu do normalności, dostępu do rzetelnej wiedzy oraz spotkań z innymi ludźmi.
– Jakbym żył w innym świecie. To już jest inna rzeczywistość, do tej pory mi nieznana. Odkrywam i uczę się jej na nowo – podsumowuje ankietę jeden z seniorów.

RAPORT (całość) do pobrania TUTAJ

Kampania profilaktyczna “Zdrowie pod lupą w dobie pandemii”. Specjalistyczne pakiety badań w kierunku COVID-19

Srebrna debata KIGSu Zdrowie w pandemii. Eksperci alarmują – seniorom grozi widmo nieleczonych chorób

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds