Wirtualna wystawa na czas zarazy – Złota epoka Jagiellonów
Muzeum Ossolineum przygotowało na czas zarazy wystawę „Złota epoka Jagiellonów”. Dostęp do wystawy tutaj
Słynne z zabytków piśmiennictwa Ossolineum przygotowało tym razem wirtualną wystawę. To oferta skierowana do tych, co wolą poznawać nowe treści za pomocą Internetu. Idealny sposób poszerzania horyzontów w czasie zarazy. Można dokładnie przyjrzeć się wystawionym eksponatom, powiększyć przy pomocy narzędzi umieszczonych w dolnym lewym rogu, by podziwiać kunszt druku rzemieślników sprzed pięciuset lat. Dostęp bez biletów wstępu, za to z komentarzem wrocławskich historyków. To bonus, którego w czasie normalnego zwiedzania muzealnych ekspozycji nie ma. Na dodatek, jak kogoś zainteresują te renesansowe tytuły, to będzie mógł poszukać w bibliotekach ich internetowych wydań i poznać treść. Na przykład tutaj , w bibliotece Polona. Sporo tam tomów przetłumaczonych z łaciny na polski z czasów, kiedy humaniści przywracali ducha polskiego pod zaborami.
Spis Treści
Dynastia Jagiellonów
Dwieście lat panowania dynastii Jagiellonów nad ogromną częścią Europy, było wspaniałym okresem rozwoju wielonarodowego i wielokulturowego państwa. To wtedy wytwarzano przy użyciu pras drukarskich na terenie królestwa Jagiellonów biblie dla katolików i grekokatolików, dla muzułmanów Koran, a dla wyznawców judaizmu święte księgi religijne. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów mieszkało wiele nacji, które kultywowały swoją wiarę i potrzebowały ksiąg liturgicznych.
Po łacinie i po polsku wybitni lekarze wydawali książki, pomagające chronić się przed morowym powietrzem i kiłą. To czas kiedy wykształcony kanonik z Fromborka, prawnik i lekarz a z zamiłowania astronom i matematyk wydał książkę „O obrotach ciał niebieskich”. To dopiero była rewolucja w postrzeganiu świata. Do dziś trwa przyjmowanie do wiadomości trudnej naukowej prawdy, że to ziemia krąży wokół słońca. Na co dzień mówimy wszak zdecydowanie odmiennie. W mowie potocznej słońce wschodzi i zachodzi w dalszym ciągu, jak przed opublikowaniem wiekopomnego dzieła.
Wirtualna wystawa „Złota epoka Jagiellonów” zorganizowana przez Ossolineum jest świetną pozycją do zrozumienia naszej historii i podziwiania tolerancji rodaków sprzed pięciuset lat. Na koniec wystawy znajdziecie konkursy i jest niespodzianka.
Tak dla przypomnienia
Jak zwykle jesienią do Muzeum Narodowego we Wrocławiu wraca skarb średzki. Od 6 października będzie wystawiany w muzealnym skarbcu pod schodami. Ta wystawa także nawiązuje do czasów zarazy, bo przecież gdyby nie morowe powietrze, to skarbiec bankiera ze Środy Śląskiej nie przetrwałby tylu wieków w ukryciu. Wtedy zarazą była dżuma dymienicza, zwana także Czarną Śmiercią. Zabijała tysiące, a wiedza medyczna była, no cóż, nie ma co ukrywać, na marnym poziomie.
Teraz też nas dopadł czas zarazy. Mamy jednak do dyspozycji Internet i współczesne środki łączności. To zdecydowana różnica w możliwościach zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby.
tekst Jerzy Dudzik
Wizyta w operze w czasie zarazy. Oczywiście za pośrednictwem Internetu
Maluchy z wrocławskiego ZOO i domowezoo, czyli tranmisje na żywo z ogrodu zoologicznego.
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024