Wirtualna wystawa na czas zarazy – Złota epoka Jagiellonów

Wirtualna wystawa na czas zarazy – Złota epoka Jagiellonów

Muzeum Ossolineum przygotowało na czas zarazy wystawę „Złota epoka Jagiellonów”. Dostęp do wystawy  tutaj

Słynne z zabytków piśmiennictwa Ossolineum przygotowało tym razem wirtualną wystawę. To oferta skierowana do tych, co wolą poznawać nowe treści za pomocą Internetu. Idealny sposób poszerzania horyzontów w czasie zarazy. Można dokładnie przyjrzeć się wystawionym eksponatom, powiększyć przy pomocy narzędzi umieszczonych w dolnym lewym rogu, by podziwiać kunszt druku rzemieślników sprzed pięciuset lat. Dostęp bez biletów wstępu, za to z komentarzem wrocławskich historyków. To bonus, którego w czasie normalnego zwiedzania muzealnych ekspozycji nie ma. Na dodatek, jak kogoś zainteresują te renesansowe tytuły, to będzie mógł poszukać w bibliotekach ich internetowych wydań i poznać treść. Na przykład  tutaj , w bibliotece Polona. Sporo tam tomów przetłumaczonych z łaciny na polski z czasów, kiedy humaniści przywracali ducha polskiego pod zaborami.

Dynastia Jagiellonów

Dwieście lat panowania dynastii Jagiellonów nad ogromną częścią Europy, było wspaniałym okresem  rozwoju wielonarodowego i wielokulturowego państwa. To wtedy wytwarzano przy użyciu pras drukarskich na terenie królestwa Jagiellonów biblie dla katolików i grekokatolików, dla muzułmanów Koran, a dla wyznawców judaizmu święte księgi religijne. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów mieszkało wiele nacji, które kultywowały swoją wiarę i potrzebowały ksiąg liturgicznych.

czas zarazy

księga medyczna na czas zarazy

Po łacinie i po polsku wybitni lekarze wydawali książki, pomagające chronić się przed morowym powietrzem i kiłą. To czas kiedy wykształcony kanonik z Fromborka, prawnik i lekarz a z zamiłowania astronom i matematyk wydał książkę „O obrotach ciał niebieskich”. To dopiero była rewolucja w postrzeganiu świata. Do dziś trwa przyjmowanie do wiadomości trudnej naukowej prawdy, że to ziemia krąży wokół słońca. Na co dzień mówimy wszak zdecydowanie odmiennie. W mowie potocznej słońce wschodzi i zachodzi w dalszym ciągu, jak przed opublikowaniem wiekopomnego dzieła.

Wirtualna wystawa „Złota epoka Jagiellonów” zorganizowana przez Ossolineum jest świetną pozycją do zrozumienia naszej historii i podziwiania tolerancji rodaków sprzed pięciuset lat.  Na koniec wystawy znajdziecie konkursy i jest niespodzianka.

Tak dla przypomnienia

Jak zwykle jesienią do Muzeum Narodowego we Wrocławiu wraca skarb średzki. Od 6 października będzie wystawiany w muzealnym skarbcu pod schodami. Ta wystawa także nawiązuje do czasów zarazy, bo przecież gdyby nie morowe powietrze, to skarbiec bankiera ze Środy Śląskiej nie przetrwałby tylu wieków w ukryciu. Wtedy zarazą była dżuma dymienicza, zwana także Czarną Śmiercią. Zabijała tysiące, a wiedza medyczna była, no cóż, nie ma co ukrywać, na marnym poziomie.

Teraz też nas dopadł czas zarazy. Mamy jednak do dyspozycji Internet i współczesne środki łączności. To zdecydowana różnica w możliwościach zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby.

tekst Jerzy Dudzik

Wizyta w operze w czasie zarazy. Oczywiście za pośrednictwem Internetu

Maluchy z wrocławskiego ZOO i domowezoo, czyli tranmisje na żywo z ogrodu zoologicznego.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds