Maluchy z wrocławskiego ZOO i domowezoo, czyli tranmisje na żywo z ogrodu zoologicznego.

Maluchy z wrocławskiego ZOO i domowezoo, czyli tranmisje na żywo z ogrodu zoologicznego.

Wiosna to czas, kiedy na świat przychodzi sporo młodych w ogrodach zoologicznych. U lemurów z wrocławskiego ZOO radość, przybyły cztery nowe. 

wrocławskiego ZOO

lemury katta, fot.© J.Dudzik

My sobie wyglądamy przez szybę, czy gdzieś po trawniku nie biega marcowy zając albo sarenka, a tymczasem z wrocławskiego ZOO dochodzą miłe wiadomości. Na świat przyszły lemury katta. Lubią je oglądać dzieci, a dorośli podziwiają wachlujące ogony i zręczność. Te lemurze ogony są również powodem do dumy dla samców. Natarte wydzieliną z gruczołów odstraszają inne samce od stada. Lemury katta rozsławił król Julian z filmów Madagaskar. Zaskakiwał widzów pewnością siebie, a cytaty są powielane i powodują uśmiech.

Czytaj także o ZOO Wrocław

Na Madagaskarze lemury są chronione w ich naturalnym środowisku. Natomiast w ogrodach zoologicznych niczym na jakiejś arce, prowadzona jest hodowla zachowawcza. Musimy wspomagać takie sposoby zachowania zwierząt dla przyszłych pokoleń.

Takin złoty

wrocławskiego ZOO

takin złoty, fot.© J.Dudzik

Na wybiegu u takinów poruszenie. Jest maluch. Wyglądem jeszcze nie imponuje, choć ta brązowa pręga grzbietowa jest zabawna. Radzi sobie całkiem dobrze, trzyma się blisko maminych nóg, niczym rąbka u spódnicy. Takiny należą do wołowatych i zamieszkują na wolności region wschodnich Himalajów oraz Tybet. Małego zobaczycie z mamą na filmie tutaj.

Akcja edukacyjna #‎domowezoo

Na stronie tutaj możecie zobaczyć i posłuchać prelekcji z wybiegu lemurów. Transmisje z wrocławskiego ZOO odbywają się regularnie w środy i piątki o 12:00. Więcej informacji po wpisaniu do wyszukiwarki #‎domowezoo .

Karmienie zwierząt w zoo to spory problem w normalnych czasach. Drapieżniki są karmione mięsem, roślinożercy sianem, gałązkami, zielonka. Ptactwo wodne preferuje ryby. Pory karmienia zwierząt są stałe. W naturalnym środowisku zwierzęta jedzą, co chcą i wędrują za pożywieniem. Zarząd wrocławskiego ZOO zwraca się z apelem, tutaj o kupowanie biletów na przyszłość. Zwierzęta muszą jeść cały czas, opiekunowie pracują, ale nie wiadomo, kiedy nastąpi ponowne otwarcie. Wszystko wskazuje, że nie nastąpi to szybko. Przed zarazą chronieni muszą być  opiekunowie zwierząt, ich specjalistyczna wiedza i wytworzone więzi  ze zwierzętami są niezbędne do przetrwania ogrodu.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Mała żabka z jeziora Titicaca. Nowe akwarium i atrakcja w ZOO Wrocław

Sorkonosy czarno-rdzawe

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds