Mała żabka z jeziora Titicaca. Nowe akwarium i atrakcja w ZOO Wrocław

Mała żabka z jeziora Titicaca. Nowe akwarium i atrakcja w ZOO Wrocław

Mama żabka postarała się i powoli ze skrzeku wylęgają się kijanki i przemieniają się w małe żabki. Kwestia gustu, czy są uwielbiane i jak w bajce całowane, czy też może określane mianem najbrzydszych żab świata.

Biolodzy mówią o nich także żaba mosznowa, a to z racji sporych rozmiarów i zdawałoby się zbędnych fałdów skóry. To ze względu na wysokość położenia jeziora i ilości tlenu w powietrzu duża powierzchnia umożliwia lepsze funkcjonowanie.

żabka

w Terrarium, fot.© J.Dudzik

Oczywiście jak wszystkie płazy i ta żabka jest zagrożona. Zajadają się jej udkami w Ameryce, a miejscowi robią koktajle na potencję. Nic dziwnego, że rocznie ginie wiele tysięcy osobników i gatunek jest zagrożony. Amerykanie stworzyli program ochrony i rozsyłają po ogrodach zoologicznych na całym świecie po parze żab z jeziora z Titicaca do hodowli zachowawczej.

Do Wrocławia żabki trafiły w 2019 roku i żyły sobie na zapleczu w szczególnych warunkach. Potrzebują czystej chłodnej wody i spokoju.
Teraz dostały nowe chłodzone akwarium i są do oglądania na pierwszym piętrze w pawilonie Terrarium.

czytaj także – rubryka Kultura

Pamiętacie piosenkę „Żabka i miś” Jerzego Michotka? Ach te wspomnienia dzieciństwa.  Tutaj piosenkę sobie  przypomnicie. Taka trochę o uczuciach i jakby zoologiczna. Taka wtedy była moda.

Fascynujące oczy żab z tym złotawym blaskiem

W różnych bajkach czarownice używały skrzeku i suszonych żab do sporządzania czarownych mikstur. Trudno dociec dlaczego. Do trucia lepsze są przecież ropuchy jak choćby sprowadzone z Ameryki do Australii ropuchy kururu.

żabka

nasze rodzime żabki, fot.© J.Dudzik

Wrocławski ogród zoologiczny świetnie radzi sobie z przystosowaniem warunków do wymagań zwierząt. Przecież każde ze zwierząt trzymana i rozmnażane w ogrodzie zoologicznym ma inne wymagania. Opiekunowie muszą wiedzieć czym karmić, jakie stworzyć warunki by zwierzęta mogły się rozmnażać.
Nasze rodzime gatunki żab też są ładne. Prawda?

W ZOO Wrocław powoli pojawia się wiosna. Coraz więcej zwierząt na wybiegach. Może warto wybrać się na spacer? Najwygodniej kupić kartę roczną. Tutaj znajdziecie warunki, a i pamiętacie, osoby 75+ mają darmowy wstęp do ZOO na podstawie kuponu kontrolnego.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds