Wiek a wysokość składki OC – czy ma wpływ?

Wiek a wysokość składki OC – czy ma wpływ?

Kalkulacja składki OC jest dosyć skomplikowanym procesem, do którego wykorzystuje się specjalny algorytm. Jego zadaniem jest oszacowanie ryzyka związanego z objęciem ochroną konkretnego kierowcy. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o wszystkich elementach, które kształtują wysokość składki OC i skupimy się na wieku, jako jednym z istotniejszych aspektów branych pod uwagę przez ubezpieczycieli.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zanim zaczniemy

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych elementów, które są brane pod uwagę przy kalkulacji składki, pozwól, że poświecimy kilka zdań darowiźnie pojazdu w obrębie rodziny. Ten temat jest połączony z ubezpieczeniem OC, a więc warto odświeżyć sobie wiadomości oraz zasady, jakie regulują darowiznę pomiędzy członkami rodziny. W tym poradniku dowiesz się więcej na temat prawidłowej procedury darowizny samochodu w rodzinie: https://najtaniejuagenta.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-aktualne-przepisy/.

Jak wiek wpływa na wysokość składki?

Biura ubezpieczeniowe starają się jak najbardziej zminimalizować ryzyko związane z ubezpieczeniem konkretnego kierowcy. Właśnie dlatego tak skrupulatnie analizują dostarczone dane. Jednym z najważniejszych w kontekście ustalania ceny polisy jest wiek kierowcy.

Kim jest młody kierowca?

Najdroższe składki za ubezpieczenie OC czekają na młodych kierowców, czyli takich, którzy mieszczą się w przedziale od 18 do maksymalnie 26 lat. W tym wieku towarzystwa ubezpieczeniowe zamiast zniżek stosują zwyżki, które sprawiają, że polisy dla mniej doświadczonych są drogie.

Dlaczego tak jest?

Firmy ubezpieczeniowe bardzo skrupulatnie analizują raporty z wypadków i wyciągają swoje wnioski. Niestety, ale od lat największą liczbę wypadków i kolizji drogowych powodują młodzi kierowcy, którzy niedawno otrzymali prawo jazdy. Jest to logiczne, ponieważ brak doświadczenia nie pozwala na swobodną jazdę i umiejętność odpowiedniego zachowania się w sytuacji awaryjnej. To po prostu trzeba przeżyć. Mało kto rodzi się idealnym kierowcą.

Co z seniorami? Ile płacą za OC?

Seniorzy to grupa, która płaci najmniej za ubezpieczenia OC. Towarzystwa kalkulując składki, nie biorą pod uwagę stanu zdrowia, a wiek oraz lata spędzone za kierownicą. Istotne znaczenie ma też historia ubezpieczeniowa. Jeśli osoba starsza może pochwalić się wieloma latami bezszkodowej jazdy, to z pewnością odzwierciedli się to w wysokości jej składki OC.

Co jeszcze wpływa na wysokość składki?

Oprócz wieku ubezpieczyciele biorą pod uwagę elementy takie jak:

  • miejsce zamieszkania,
  • historia ubezpieczeniowa,
  • marka pojazdu,
  • model pojazdu,
  • pojemność silnika,
  • rok produkcji,
  • przebieg,
  • miejsce garażowania.

Gdzie kupić OC?

Obecnie najlepszym miejscem jest Internet oraz wszelkiego rodzaju porównywarki i kalkulatory. Wystarczy tylko, że wpiszesz do formularza dane osobowe oraz informacje dotyczące pojazdu, by po chwili otrzymać spersonalizowane oferty ubezpieczeniowe. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo z koniecznością dzielenia się swoimi danymi, możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń bez podawania danych: https://najtaniejuagenta.pl/kalkulator-bez-podawania-danych-jak-dziala/. Miej jednak na uwadze to, że w takiej sytuacji oferty, które otrzymasz, będą orientacyjne.

Podsumowanie

Jak widzisz, wiek jest ważnym czynnikiem kształtującym wysokość Twojej polisy, ale jako senior nie musisz się obawiać. Twoja grupa wiekowa cieszy się najniższymi składkami ze względu na wiele lat doświadczenia oraz statystycznie bierze udział w najmniejszej liczbie wypadków.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds