Wydaj swoją książkę

Nie zawsze trzeba mieć wydawnictwo zainteresowane naszą książką, aby ją opublikować. O tym, czym jest self publishing, opowiada Jerzy Moraś, właściciel Wydawnictwa Penelopa, m.in. wydającego książki właśnie w systemie self publishingu (ang. system samopublikowania)

old books isolated on white

Czym jest self publishing?
To sposób na wydanie książki, polegający na sfinansowaniu jej przez samego autora. Niektóre publikacje są sponsorowane albo współfinansowane przez urzędy miasta, gminy czy powiatu. Takie instytucje po prostu od razu kupują od autora dużą część nakładu, bo np. książka promuje region czy dokonania jego mieszkańców. Ale self publishing to przede wszystkim możliwość spełnienia marzeń i pozostawienia po sobie szczególnej pamiątki dla dzieci czy wnuków oraz – z drugiej strony – dopełnienie lub podsumowanie działalności zawodowej. Wydaje mi się, że jeśli ktoś opisze swoje życie, będzie miał z tego satysfakcję.

A ile to kosztuje?
Nakład podstawowy, czyli około 100 egzemplarzy, to koszt około 1000 – 1300 zł. Trzeba się liczyć z tym, że jak się swoją książkę wyda, to będzie po prostu pamiątka, bo nikomu jej nie sprzedamy.

Jakie osoby chcą u Pana wydawać książki wspomnieniowe?
Najczęściej przychodzą do nas osoby starsze, które chcą w ten sposób dokonać jakiegoś podsumowania swojego życia. Pojawiają się tez ludzie młodzi z książkami o kimś z rodziny – dziadku, babci, dalszym krewnym. Wydaliśmy np. książeczkę o pewnej pani profesor, wybitnej specjalistce w dziedzinie cukrzycy. Była to biografia napisana na podstawie jej wspomnień przez któregoś z członków rodziny. Wydanie publikacji sfinansował jej wnuczek, a ona sama niezwykle się z tego ucieszyła i poprosiła, by do każdej z bibliotek medycznych w kraju trafił jeden egzemplarz.

Fragment wywiadu pochodzi z „Książki o pisaniu”, autorki: Anna Błaszkiewicz, Ola Rzążewska, wyd. Stowarzyszenie „Koncentrat”

fot. Fotolia

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds