Wypadanie włosów u seniorów. Jak wspomóc dbanie o włosy osób starszych?

Wypadanie włosów u seniorów. Jak wspomóc dbanie o włosy osób starszych?

Kondycja włosów związana jest z wiekiem. Wiele osób po 50. roku życia zaczyna mieć problemy z  kruchością i łamliwością włosów, ich nadmiernym wysuszeniem, a nawet łysieniem. Jak hamować wypadanie włosów i dbać o nie by były zdrowe i utrzymały dawny blask?

Wiek dojrzały powoduje, że o słabe włosy należy zadbać w szczególny sposób. W przypadku seniorów niebagatelny wpływ na ich stan mają towarzyszące schorzenia, styl życia i złe, codzienne nawyki, które mogę przyczyniać się do niechcianego wypadania włosów.

Wypadanie włosów u seniorów – przyczyny

Dbanie o włosy przez seniora nie powinno ograniczać się wyłącznie do stosowania podstawowych kosmetyków. W przypadku wypadania włosów ważne jest holistyczne podejście do tematu i diagnoza schorzeń, które są jego przyczyną. Za stan włosów u seniora odpowiadają przede wszystkim zmiany poziomu hormonów. Czynnikami, które wpływają na ich wypadanie, mogą być również choroby dermatologiczne skóry, choroby tarczycy, przyjmowane leki, mniejsza i zależna od wieku aktywność mieszków włosowych, problemy łojotokowe, a także stres, używki i niewłaściwa dieta.

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, które dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Pomimo, że jest to proces nieodwracalny, wypadanie włosów w tym przypadku można skutecznie opóźniać, kierując się kilkoma zdrowymi zasadami.

Jak hamować wypadanie włosów u seniorów? 

Dieta i styl życia

Osoby starsze, którym zależy na zahamowaniu wypadania włosów, powinny dostarczać do organizmu odpowiednie składniki odżywcze. Dlatego w codziennym menu nie powinno brakować produktów bogatych w minerały, takiej jak cynk, żelazo i selen, a także witaminy A, E i te z grupy B. Dążąc do utrzymania włosów w jak najlepszej kondycji warto zrezygnować z palenia papierosów, picia alkoholu i zadbać o regularny odpoczynek, który pozwoli na pozbycie się codziennych stresów.

Odpowiednia pielęgnacja

W codziennym dbaniu o włosy seniora należy uwzględnić podstawowe zasady mycia włosów. Warto unikać spłukiwania włosów bardzo gorącą wodą, co wysusza kosmyki oraz zrezygnować z regularnego używania suszarki do włosów. Do rozczesywania włosów najlepiej używać grzebienia z rzadkimi zębami, które nie niszczą ich tak, jak tradycyjne szczotki.

Specjalistyczne kosmetyki

Osłabione i nadmiernie wypadające włosy u seniora potrzebują specjalnych kosmetyków, które redukują utratę włosów i stymulują odrastanie nowych. W takim wypadku warto sięgnąć po produkty dostępne w aptekach, które zawierają substancje witaminowe poprawiające mikrokrążenie skóry głowy i wzmacniające mieszki włosowe, np. Dermena Hair Care. Szampony tego typu pielęgnują skórę głowy i łagodzą jej podrażnienia. Odżywki z kolei odżywiają suche i zniszczone włosy seniorów i odbudowują jej strukturę keratynową. Dodatkowo takie specjalistyczne kosmetyki pomagają także osobom po chemioterapii, u których pielęgnacja włosów musi być dobrze zaplanowana i szczególnie skuteczna.

Dermena Hair Care – Kosmetyki na osłabione, nadmiernie wypadające włosy

Zioła

Z utratą kosmyków można walczyć łącząc profesjonalne kosmetyki z domowymi sposobami, które hamują wypadanie włosów. Należą do nich płukanki i wcierki dla skóry głowy, przygotowane na bazie pokrzywy, skrzypu polnego, tataraku czy esencji z liści brzozy. Hamowaniu wypadania włosów sprzyja również picie naparów z siemienia lnianego.

Specjalistyczne konsultacje

Dbanie o włosy przez seniora warto uzupełnić również o konsultacje u specjalisty trychologa, który dokładnie analizuje stan skóry głowy i włosów, diagnozuje schorzenia, ustala przyczyny wypadania włosów i pomaga w doborze odpowiedniej pielęgnacji.

Artykuł partnerski

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

Przeczytaj także:

Suche włosy? Dowiedz się, jak dbać o włosy latem w kilku prostych krokach

Wypadanie włosów jesienią i zimą. Zacznij od skutecznej pielęgnacji

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds