Wysokie ciśnienie krwi – kiedy wymaga konsultacji lekarskiej?

Wysokie ciśnienie krwi – kiedy wymaga konsultacji lekarskiej?

Wysokie ciśnienie krwi, utrzymujące się przy kilkukrotnie powtarzanym pomiarze, jest najczęściej objawem choroby – nadciśnienia tętniczego. Schorzenia tego nie należy bagatelizować, gdyż może prowadzić do niekorzystnych zmian w sercu oraz mózgu: zawałów oraz udarów. Jakie wartości ciśnienia uznaje się za wysokie? Jakie zmiany trybu życia należy wprowadzić po diagnozie nadciśnienia? Wyjaśniamy.

Materiał reklamowy Optima Cardio

Jak interpretować wartości ciśnienia – kiedy można mówić o wysokim ciśnieniu tętniczym?

Na wynik pomiaru ciśnienia składają się dwie liczby, wyrażone w milimetrach słupa rtęci, czyli mmHg, np. 120/80 mmHg (prawidłowo odczytuje się to: „120 na 80 słupa rtęci”).

 • Najwyższa liczba to ciśnienie skurczowe – wywierane przez krew na tętnice podczas skurczu serca, które w ten sposób przepycha krew przez tętnice.
 • Najniższa liczba to napięcie rozkurczowe – mówi ona o napięciu wywieranym przez krew, gdy serce jest w spoczynku, czyli pomiędzy skurczami. W tym momencie serce odpręża się i odzyskuje swoją objętość, pozwalając, by krew wypełniła jego komory [1].

Kiedy ciśnienie krwi jest zbyt wysokie?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii, prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka powinno wynosić mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego (mówi się wówczas o wysokim prawidłowym ciśnieniu krwi). Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi natomiast poniżej 120/80 mmHg [2].

Wszelkie odchylenia od tej normy w górę oznaczają zbyt wysokie ciśnienie i należy je obowiązkowo skonsultować z lekarzem.

Skąd bierze się wysokie ciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, której głównym objawem jest utrzymujące się podniesione ciśnienie krwi. Aby zdiagnozować nadciśnienie, należy wykonać przynajmniej kilka pomiarów ciśnienia – w odstępach kilkudniowych albo kilkutygodniowych. Nadciśnienie nie ma jednej przyczyny, najczęściej jest wynikiem współdziałania kilku różnych czynników. Należą do nich między innymi:

 • otyłość – szczególnie brzuszna,
 • duże spożycie soli,
 • naturalne starzenie się organizmu,
 • stres,
 • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej.

Przyczyną problemów z wysokim ciśnieniem mogą być również geny – niektóre osoby mają większe skłonności genetyczne do zapadania na to schorzenie [3].

Co należy zmienić w stylu życia po otrzymaniu diagnozy nadciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze leczy się, podając choremu leki obniżające ciśnienie. Kluczowa jest również modyfikacja dotychczasowego stylu życia. Co przede wszystkim należy zmienić?

 • Zadbaj o zdrową, zrównoważoną dietę. Ogranicz spożycie soli, a ponadto znacząco zmniejsz spożycie tłuszczów zwierzęcych (unikaj smalcu, smaż na oliwie albo oleju rzepakowym, a masło zamień na roślinną margarynę, na przykład Optima Cardio, zawierającą sterole roślinne). Wprowadź do menu więcej warzyw i owoców, pełnoziarniste pieczywo i grube kasze. Ogranicz mięso, jedz więcej tłustych ryb. Nie musisz rezygnować z kawy – bezpiecznie możesz pić 3-4 nieduże filiżanki dziennie.
 • Utrzymuj prawidłową masę ciała, a jeśli cierpisz na otyłość – konieczna będzie redukcja kilku/kilkunastu kilogramów.
 • Rzuć palenie, staraj się nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach i wśród osób palących.
 • Ogranicz spożycie alkoholu. Nie musisz rezygnować z niego całkowicie, natomiast bezpieczna dla ciebie dawka wynosi mniej niż 14 jednostek tygodniowo u mężczyzn oraz mniej niż 8 jednostek tygodniowo u kobiet (1 jednostka alkoholu to 10 g [12,5 ml] czystego etanolu) [4].
 • Wprowadź regularną aktywność fizyczną. Może to być pływanie, spacery, jazda na rowerze, joga – to, co sprawi ci przyjemność. Lekarze najbardziej rekomendują około 30 minut umiarkowanie intensywnego wysiłku aerobowego 5-7 razy w tygodniu [5].

Nadciśnienie często przebiega bezobjawowo, nie powoduje żadnych dolegliwości, dlatego wielu pacjentów jest zupełnie nieświadomych, że borykają się z takim problemem. A problem jest naprawdę rozległy – według Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce żyje około 10 mln osób z tą dolegliwością [6].

Choć konsekwencje nadciśnienia mogą być bardzo poważne, warto wiedzieć, że możliwe jest również jego stałe obniżenie. Żeby uzyskać poprawę wyników, należy współpracować z lekarzem i stosować się do jego zaleceń – zarówno tych dotyczących farmakologii, jak i codziennego funkcjonowania.

[1] https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Co-mowi-o-zdrowiu-dolne-cisnienie-krwi,239504,1014.html

[2] J.w.

[3] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[4] J.w.

[5] https://kardiologia.mp.pl/nadcisnienie-tetn/278694,nadcisnienie-tetnicze-w-pytaniach-pacjentow-i-nie-tylko-cz-2

[6] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze,7352.html

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds