„Zdarzyło się” ekranizacja autobiografii tegorocznej noblistki Annie Ernaux [ZWIASTUN]

„Zdarzyło się” ekranizacja autobiografii tegorocznej noblistki Annie Ernaux [ZWIASTUN]

Zdarzyło się” to poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce tegorocznej noblistki Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w latach 60-tych XX wieku. Niestety, mimo upływu tylu lat, w Polsce temat jest niezwykle aktualny, a film przez wielu został już uznany manifestem politycznym. 

Materiał reklamowy Aurora FILMS

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

„Zdarzyło się”– fabuła

Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim.

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

„Zdarzyło się” autobiograficzna opowieść Annie Ernaux

Film „Zdarzyło się” porusza widzów oraz krytyków na całym świecie. Został doceniony na wielu światowych festiwalach, zdobył m.in. Złotego Lwa w Wenecji. 

Reżyserka Audrey Diwan podkreśla w wywiadach, że ten film to manifest polityczny. A ona bardzo mocno identyfikuje się z główną bohaterką Anne, gdyż sama dokonała w swoim życiu podanych decyzji. Jak mówi – „Zdarzyło się” to film opowiadający o kobietach walczących o wolność wyboru i prawo do życia na własnych warunkach. Nikt nie ma prawa decydować za nie o ich ciele, seksualności, wolności, a już na pewno nie politycy czy kościół. W Polsce ten temat jest niestety bardzo aktualny, pomimo iż od wydarzeń pokazanych w filmie minęło ponad 60 lat.

W wywiadzie dla Elle Polska reżyserka powiedziała: – Marzyłabym, żeby ten film sprowokował w Polsce dyskusję o męskich obowiązkach dotyczących antykoncepcji oraz reprodukcji.

„Zdarzyło się”– zwiastun

Film „Zdarzyło się” w film w kinach już od 28 października.

Cykl Kino dla seniora

Cykl promujący kinematografię wśród seniorów to inicjatywa Gazety Senior oraz Aurora Films. Chcemy w ten sposób wyróżnić widzów powyżej 60 roku życia, którzy są świadomymi i wrażliwymi odbiorcami sztuki filmowej.

Dla czytelników „Gazety Senior” z Wrocławia PODWÓJNE ZAPROSZENIA NA FILM „Zdarzyło się” do Kina Nowe Horyzonty do odebrania na recepcji Wrocławskiego Centrum Seniora, pl. Dominikański 6. Zapraszamy od czwartku 27 listopada, decyduje kolejność zgłoszeń!


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Sprawdź, co polecaliśmy we wrześniu:

„ILUZJA” z Agatą Buzek i Marcinem Czarnikiem. KINO DLA SENIORA [ZWIASTUN]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds