Chcesz mieć zdrowe stawy? Pokażemy Ci, jak to zrobić w 3 krokach! AKTYWNOŚĆ, DIETA, KOLAGEN

Chcesz mieć zdrowe stawy? Pokażemy Ci, jak to zrobić w 3 krokach! AKTYWNOŚĆ, DIETA, KOLAGEN

Ból stawów u seniorów może mieć wiele przyczyn, od zmian zwyrodnieniowych, przez przeciążenia, czy choroby zapalne. Chociaż niektórym wydaje się, że jest on w pewnym wieku zupełnie normalny, to nawet w wieku 80 lat możesz wykonywać swoje ulubione aktywności bez bólu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dolegliwości układu kostno-stawowego u seniorów

Zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów to między innymi wynik pogłębiających się z wiekiem niedoborów kolagenu – podstawowego białka w ludzkim organizmie. Kolagen jest składnikiem budulcowym skóry, mięśni, kości, ścięgien, chrząstek stawowych, odgrywa też istotną rolę w układzie immunologicznym. Przyczyną twoich dolegliwości może być również zwyrodnienie powierzchni twoich stawów, czy toczący się w nim stan zapalny.

Choroba zwyrodnieniowa stawów nie ma jednej definicji. Lekarze mówią, że jest to efekt wielu czynników, które powodują zniszczenie elementów stawów. Przyczyny choroby mogą być genetyczne lub wynikające z nadmiernego zużycia i w jego konsekwencji uszkodzenia części stawu. Choroba może być przyspieszona przez kontuzje i urazy stawu. W jej trakcie stopniowo zmniejsza się grubość chrząstki w stawie, następnie powierzchnia chrząstki pęka i powstają szczeliny, aż do kości. Następnie zmienia się kształt stawu, przez co trudniej jest chodzić, a niektóre czynności zaczynają sprawiać ból.

Reumatoidalne zapalenie stawów rozwija się, gdy w stawach przez dłuższy czas toczy się stan zapalny. Wywołuje to ból, puchnięcie oraz uczucie, jakby staw był sztywny. Stan zapalny niszczy struktury wchodzące w skład stawu, takie jak chrząstka stawowa, więzadła czy kości. Z czasem stawy zaczynają zmieniać swój kształt, stają się jakby powykrzywiane. Kiedy choroba obejmuje na przykład ręce, trudno jest majsterkować, czy wyrabiać ciasto.

Nie zawsze możesz uniknąć chorób stawów, ale jeśli stosujesz się do zasad odpowiedniego żywienia i zdrowego stylu życia ograniczysz ich rozwój, zmniejszysz dolegliwości bólowe oraz zwiększysz swoją szansę na zdrowe stawy.

Zdrowy styl życia seniora – aktywność

Dla dobra stawów dobrze jest zadbać o zdrową aktywność fizyczną. Nie dźwigaj zbyt dużo, lepiej jest pójść po coś 3 razy, niż raz dźwignąć zbyt duży ciężar. Ćwicz według instrukcji, które otrzymasz od trenera, fizjoterapeuty lub lekarza. Staraj się wygospodarować chociaż trochę czasu na aktywności w ciągu każdego dnia, najlepiej, gdy będzie na zmianę wykonywał różne czynności, nie przeciążając się za bardzo. Jeśli jednego dnia wyjdziesz na działkę, drugiego możesz iść na basen, a trzeciego na spacer. Dzięki temu będą pracować różne partie mięśni i nie dopadnie Cię nuda.

Zdrowy styl życia seniora – dieta

Poza aktywnością musisz również pamiętać o stosowaniu prawidłowej diety. Każdy nadprogramowy kilogram obciąża stawy i zwiększa ból przy poruszaniu się. Natomiast zdrowe jedzenie może doskonale uzupełnić brakujące w organizmie składniki. Ważne jest również, by dobrze łączyć i bilansować posiłki, tak by codziennie dostarczać organizmowi to, co niezbędne oraz wspomóc wchłanianie tego, co w danym produkcie najlepsze.

  • Wapń, potrzebny dla zdrowia kości znajdziesz w tak oczywistych produktach, jak nabiał, czyli w mleku, serach i jogurtach, ale również w pestkach słonecznika, mleku sojowym, sezamie, fasoli i orzechach. Koniecznie musisz pamiętać o tym, by przy jedzeniu produktów bogatych w wapń przyjmować również witaminę D3, która zwiększa jego wchłanianie.
  • Błonnik pokarmowy dzięki temu, że reguluje proces trawienia, ułatwia dbanie o prawidłową wagę ciała, a dzięki temu zapobiega lub zmniejsza nadwagę. Błonnik pokarmowy znajduje się w produktach zbożowych, warzywach oraz owocach.
  • Kwasy tłuszczowe Omega-3 znajdziesz w tłustych rybach, nasionach lnu, oleju sojowym oraz orzechach włoskich. Kwasy tłuszczowe wspierają ruchomość stawów.
  • Antyoksydanty to substancje, które opóźniają starzenie organizmu, działają przeciwzapalnie i zapobiegają chorobie zwyrodnieniowej, znajdują się w świeżych warzywach i owocach, rumianku, herbacie zielonej i czarnej oraz w czerwonym winie.

Z diety warto usunąć produkty wysoko przetworzone, takie jak gotowe jedzenie do podgrzania np. w mikrofalówce, czerwone mięso, tłuste potrawy, zwłaszcza te smażone na oleju oraz alkohol i białe pieczywo – one z pewnością nie działają korzystnie na stawy.

Suplement na stawy dla seniora?

Ponieważ trudno jest samodzielnie stworzyć dietę, która codziennie i o każdej porze roku będzie dostarczać nam wszystkich substancji odżywczych, warto rozważyć odpowiednią suplementację. Główny składnik, który taki suplement powinien posiadać to kolagen, w takiej formie, która będzie łatwo przyswajalna przez organizm. Kolagen pozytywnie wpływa na chrząstki znajdujące się w stawach, a dzięki temu poprawia ich działanie – bez bólu, sztywności i trzeszczenia. Dobrym pomysłem dla Ciebie może być wybór suplementu diety, jakim jest Orton Flex, który poza kolagenem zawiera również siarczan glukozaminy, chondroitynę czy kwas hialuronowy.

Orton Flex od LEK-AM

orton-flex-suplement-szaszetki Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o. powstało w 2001 r. dzięki pomysłowi, samo zaparciu, inwencji i zaangażowaniu właścicieli. Od samego początku i aż do dzisiaj, firma LEK-AM jest firmą z 100% kapitałem polskim. Nowoczesny zakład produkcyjny w Zakroczymiu pod Warszawą produkuje prawie 2 mln opakowań preparatów miesięcznie i ma ponad czterystu pracowników. Portfolio firmy jest bardzo szerokie i obejmuje wiele grup terapeutycznych między innymi: pulmonologię, kardiologię, psychiatrię, urologię, dermatologię i ortopedię. Jednym z produktów znanych na rynku jest Orton Flex, suplement diety w saszetkach i kapsułkach wspomagający ruchomość i elastyczność stawów. Jest on skierowany dla osób, które cierpią na schorzenia reumatyczne, a wg statystyk w Polsce jest ich ponad 5,5 mln osób. Z problemami tymi częściej spotykają się kobiety niż mężczyźni. Stawy są najbardziej ruchomymi połączeniami kości. Budowa ich jest złożona, a wszelkie stany chorobowe – zapalne, urazowe czy degeneracyjne mogą w łatwy sposób doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest dbanie o stawy!

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds