Zdrowy kręgosłup – jak zadbać o swoje plecy?

Zdrowy kręgosłup – jak zadbać o swoje plecy?

Zdrowy kręgosłup to rodzaj zajęć, który przez wielu uznawany jest za modną formę aktywności. Po części to prawda – wzrosło zainteresowanie tego typu ćwiczeniami. Nie bierze się to jednak znikąd – w wyniku siedzącego trybu życia miewamy coraz więcej dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Tego typu ćwiczenia redukują napięcia i znacząco poprawiają samopoczucie. Jak zadbać o plecy? Jakie ćwiczenia na kręgosłup wykonywać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Ćwiczenia na kręgosłup – dlaczego warto je wykonywać?

Osoby prowadzące siedzący tryb życia często cierpią na bóle kręgosłupa, które mają swoje ognisko zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i np. szyjnym (wskutek pochylania głowy do ekranu monitora czy smartfonu). Istnieją jednak sposoby, by uniknąć dolegliwości lub je znacząco zmniejszyć. W tym celu polecane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających kręgosłup. Można je realizować w każdym stopniu zaawansowania, bowiem gama wariantów jest naprawdę szeroka. Rozwiązania dla siebie znajdą zarówno sportowcy, którzy borykają się z bólem w wyniku przeciążeń, jak i osoby prowadzące bierny tryb życia oraz seniorzy. Regularne ćwiczenia na kręgosłup poprawią Twoje samopoczucie już po kilku treningach!

Jak dbać o plecy? O tym musisz pamiętać!

  • Brak zmian pozycji w trakcie długotrwałej pracy może powodować dolegliwości bólowe. Postaraj się zrobić sobie co jakiś kilka minut przerwy – rozciągnij się, pooddychaj i wykonaj proste ćwiczenia na kręgosłup.
  • Popracuj nad techniką ćwiczeń, by przy wykonywaniu codziennych czynności uniknąć przeciążeń.
  • Kontroluj swoją wagę. Nadprogramowe kilogramy mają niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie – także na kręgosłup. Postaw więc na zdrowe odżywianie i połącz je z regularną aktywnością.
  • Nigdy nie ćwicz ponad swoje możliwości. Zarówno ćwiczenia na kręgosłup, jak i każde inne muszą być wykonywane z rozwagą. Zacznij od lekkich kombinacji i stopniowo podnoś swoją poprzeczkę.
  • Jeśli ćwiczenia na zdrowe plecy sprawiają Ci ból, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
  • Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest regularność – nawet kwadrans dziennie korzystnie wpłynie na kondycję Twojego kręgosłupa.
  • Dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami na kręgosłup? W takim razie polecamy udać się na zajęcia grupowe, gdzie instruktor prezentuje dokładnie każde ćwiczenie, omawia technikę i koryguje błędy. Zajęcia „zdrowy kręgosłup” ma w swojej ofercie np. siłownia w Gdańsku Total Fitness.

Ćwiczenia na kręgosłup – polecane aktywności

Kręgosłup można wzmacniać na wiele sposobów. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, możesz wybrać się na zajęcia „zdrowy kręgosłup” (dobrym rozwiązaniem będą też stretching, pilates czy joga), wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia w domu lub uprawiać dyscypliny sportowe, które mają zbawienny wpływ dla kręgosłupa (np. pływanie). Warto jednak pamiętać, że niektóre ćwiczenia wymagają dodatkowo siły, kondycji czy zwinności – nie zaczynaj więc od trudnych sekwencji, lecz stopniowo podnoś swoją poprzeczkę. W przeciwnym razie ćwiczenia na kręgosłup mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.

Już teraz zadbaj o swoje plecy i zacznij wzmacniać kręgosłup właściwymi ćwiczeniami. Efekty odnotujesz już po kilku treningach, a systematyczność z pewnością zaowocuje. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds