Akademia Wolontariatu Seniora

Akademia Wolontariatu Seniora

Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” przy Stowarzyszeniu „Pomost” zaprasza do udziału w projekcie Akademia Wolontariatu Seniora, którego celem jest aktywizacja seniorów poprzez wolontariat oraz rozmaite aktywne formy spędzania czasu wolnego. W ramach projektu już od maja odbywały się bezpłatne warsztaty artystyczne z zakresu rękodzieła, literatury, fotografii, filmu i teatru oraz szkolenia specjalistyczne dotyczące wolontariatu i jego prawnych aspektów. Spotkania te mają przygotować seniorów do działań wolontariackich. W listopadzie rozpoczną się zajęcia taneczne. O projekcie opowiada Mariusz Kołodziejski – kierownik RCW „Centerko”.

Mariusz Kołodziejski: Nazwaliśmy nasz projekt Akademia Wolontariatu Seniora. Dostaliśmy dofinansowanie na jego realizację z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych w terminie maj – grudzień 2014 r. W ciągu ostatnich lat do Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko” zgłaszało się wielu seniorów. To skłoniło nas do stworzenia projektu, który pozwoli osobom starszym realizować się w wolontariacie zorganizowanym. Nasze warsztaty mają przede wszystkim pobudzać kreatywność. Chcemy inspirować, nie narzucamy konkretnych wzorców działania. Uczestnicy zajęć dostają pewne narzędzia, umiejętności, a jak je wykorzystają – to zależy od ich pomysłowości i sytuacji, w jakich przyjdzie im pracować. Przy każdych zapisach zgłasza się do nas więcej osób niż jest miejsc. Trzonem grup są seniorzy, jednak w ramach integracji międzypokoleniowej i cennej wymiany doświadczeń postanowiliśmy dołączyć również osoby młodsze. Uczestnicy spotkań rozwijają się dzięki tym spotkaniom, a jednocześnie zaczynają już sami pracować na rzecz innych potrzebujących. Podczas Festiwalu Wolontariatu Kontakt Łódź 2014 nasi seniorzy, zainspirowani cyklem spotkań z rękodziełem, zorganizowali warsztaty lepienia z masy solnej dla dzieci. Naszej kadrze udało się wzbudzić zapał, chęć do pracy, dawania siebie innym. Prowadzący zajęcia wychodzą naprzeciw potrzebom przyszłych wolontariuszy, organizują spotkania wspierające, grupowe, szkolenia… A wszystko w małych grupach, co sprzyja dobrej komunikacji, nawiązywaniu znajomości, wzajemnemu wspieraniu się w dążeniach. Tutaj nie ma miejsca dla postaw roszczeniowych, dostajesz coś, by dzielić się tym z innymi. Po to są te warsztaty i ogrom pracy w nie włożony. Wypracowujemy pomysły, które znajdą zastosowanie w innych akcjach. W listopadzie pora na warsztaty taneczne. Te zajęcia również poprowadzą wolontariusze. Wszystkich chętnych zapraszamy do naszej siedziby w celu wypełnienia formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie www.wolontariat-seniorow.niesforny.pl lub w biurze projektu.
Warsztaty taneczne
prowadzący: Justyna Stopnicka
Zajęcia fitness z elementami tanecznymi będą motywacją dla seniorów do podjęcia aktywności ruchowej, dbania o własne ciało, kreacją zdrowia uzyskiwaną przez poprawę lub utrzymanie zadowalającego poziomu wydolności fizycznej, psychoruchowej. Celem zajęć jest poznanie teorii – historii aerobiku, wprowadzenie i nauka wybranych kroków podstawowych, połączenie z elementami tanecznymi, co zaowocuje powstaniem prostej choreografii. Lekcje składać się będą z ćwiczeń aerobowych (wytrzymałościowych), nauki elementów tanecznych, ćwiczeń oddechowych, oraz rozciągania danych partii mięśniowych w połączeniu z relaksem.

Terminy:
08.11 – godz. 12.00 – 14.00
15.11 – godz. 12.00 – 14.00
22.11 – godz. 12.00 – 14.00
29.11 – godz. 12.00 – 14.00

źródło: www.centerko.org

Kontakt:
Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” (Stowarzyszenie „Pomost”)
ul. Próchnika 7
90-408 Łódź
tel. 42 307 03 72, 513 102 508
kontakt@centerko.org

Źródło: Czerwony Portfelik Senior, wydanie: Łódź październik-listopad 2014

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds