5 kroków do niezależności finansowej

Źródło: pexels.com

Wolność finansowa to marzenie milionów Polaków, które spełniają tylko pojedyncze osoby. Jak się do niej zbliżyć? Przeczytaj poniższy artykuł i ułatw sobie drogę do niezależności!

Kontroluj wydatki

Podstawowym warunkiem niezbędnym do osiągnięcia wolności finansowej jest zapanowanie nad swoim budżetem, a można to osiągnąć wyłącznie poprzez kontrolę. Koniecznie zapisuj każdy wydatek i sprawdzaj, ile pieniędzy zostało wydanych na produkty z określonych kategorii, jak np. żywność, rozrywka czy edukacja. Dzięki temu masz możliwość zweryfikowania wydatków, a tym samym wyeliminowania tych, które są zbędne.

W jaki sposób kontrolować wydatki? Można zarówno w tradycyjnie, zapisując je w papierowym zeszycie czy notatniku, jak i przy użyciu przeznaczonych do tego aplikacji dostępnych za darmo na smartfony z dowolnym systemem operacyjnym. Ważne jest, aby każdy wydatek dokumentować i kategoryzować rzetelnie i zgodnie z rzeczywistością, bo tylko w ten sposób można uzyskać wgląd w swoje finanse.

Regularnie oszczędzaj

Podstawą bezpieczeństwa finansowego są aktywa i zasoby, które można pozyskać za pomocą zarobionych pieniędzy. Stanowią one ochronę przed nagłą utratą dochodów czy ich zmniejszeniem, często też zarabiają na siebie i służą jako narzędzia do osiągania zysku. Nie da się ich wypracować bez oszczędności, które powinny być podstawowym dążeniem każdego, kto chce dojść do niezależności finansowej.

Oszczędności możesz osiągnąć wyłącznie poprzez zapewnienie sobie wyższych dochodów od ponoszonych wydatków, dlatego tak ważna jest kontrola finansów. Wiedząc, ile zarabiasz i ile wydajesz, możesz zaplanować kwotę, która będziesz odkładać każdego miesiąca. Zadbaj o to, żeby regularnie oszczędzać określoną sumę – tym samym po latach zbudujesz niezależność finansową.

Zwiększaj dochody

Nawet skrupulatne zapisywanie każdego najmniejszego wydatku przez wiele miesięcy nie przybliży Cię do niezależności finansowej, jeśli Twoje przychody nie będą przewyższać kosztów codziennego życia. Zawsze opłaca się starać o większe zarobki, choć w praktyce to bardzo trudne. Mimo to warto inwestować w siebie, poszerzać kwalifikacje zawodowe czy rozwijać własne projekty.

Jeżeli wynagrodzenie z obecnej pracy nie pozwala na komfort regularnego oszczędzania choćby niewielkich kwot przez dłuższy czas, konieczne jest poszukanie innego lub kolejnego zajęcia. Zarówno w przypadku własnej działalności gospodarczej, jak i poszukiwania dodatkowej pracy najtrudniejsze są początki, jednak gdy się uda przez nie przebrnąć, poniesione wysiłki i koszty zwracają się szybciej, niż mogłoby się wydawać.

Zadłużaj się tylko w razie konieczności

Zakładając, że jednym z celów niezależności finansowej jest wypracowanie oszczędności i pozyskanie aktywów pozwalających na bezpieczne i spokojne życie, można dojść do wniosku, że zadłużenie przeszkadza w realizacji tego założenia. Rzeczywiście, szybkie kredyty gotówkowe, chwilówki ratalne czy karty kredytowe można traktować jako balast, którego warto się pozbyć jak najszybciej.

Nie znaczy to jednak, każde zadłużenie należy uznać za złe, ponieważ zaciągnięcie kredytu na budowę domu, zakup mieszkania czy inwestycję biznesową można nazwać całkowicie rozsądnymi również z finansowego punktu widzenia. Krótko mówiąc, pożyczanie na aktywa, które nie tracą szybko na wartości lub mogą przynieść zysk, a do takich należą nieruchomości i inwestycje, nie przeszkadza, a wręcz pomaga w dojściu do niezależności finansowej.

Zachowaj konsekwencję i dyscyplinę

Nawet jeśli jednego miesiąca nie uda Ci się zaoszczędzić planowanej kwoty albo zapomnisz zapisywać wydatki przez kilka dni, nie rezygnuj ze swoich nawyków. Staraj się zachowywać konsekwencję i dyscyplinę, a jednocześnie poszerzaj wiedzę na temat finansów. Wiele cennych informacji znajdziesz w serwisie https://sowafinansowa.pl/.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds