Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu a ubezpieczenie OC

Źródło: pexels.com

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, dotychczasowe przepisy dotyczące możliwości czasowego wycofania pojazdu mechanicznego z ruchu drogowego już niedługo obejmują również samochody osobowe. W jaki sposób okresowe wyrejestrowanie auta wpływa na obowiązek opłacania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Na czym polega czasowe wycofanie z ruchu

Możliwość czasowego wycofania pojazdu z ruchu jest dostępna od dawna, jednak obecnie dotyczy:

  • ciężarówek i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t.,
  • autobusów,
  • ciągników samochodowych,
  • samochodów specjalnych.

Polega ona na unieruchomieniu pojazdu i pozostawieniu go na stałe na terenie wykraczającym poza obszar ruchu drogowego. Decydując się na okresowe wyrejestrowanie, właściciel podejmuje zobowiązanie, że nie będzie poruszał się swoim pojazdem po drogach publicznych. W praktyce byłoby to zresztą trudne, ponieważ w ramach omawianej procedury kierowca musi oddać tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny urzędnikowi, który rozpatruje wniosek o wycofanie z ruchu.

Czasowe wycofanie z ruchu dla aut osobowych możliwe już niedługo

Jak widać na podstawie powyższego wyliczenia, obecnie nie ma możliwości czasowego wycofania z ruchu samochodów osobowych, jednak zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi, powinna się ona pojawić już niedługo. Do wejścia w życie istniejących przepisów, które mają umożliwić okresowe wyrejestrowanie pojazdu, konieczne jest jeszcze tylko wdrożenie rozwiązań technologicznych.

Aby móc wycofać czasowo samochód z ruchu, niezbędne będzie spełnienie określonych warunków. Po pierwsze, taka możliwość będzie dostępna wyłącznie w razie konieczności naprawy poważnych szkód, które uniemożliwiają normalne użytkowanie auta, a ich usunięcie zajmuje dużo czasu. Po drugie, samochód osobowy będzie można okresowo wyrejestrować nie krócej niż na 3 miesiące i nie dłużej niż na rok. Po jednokrotnym skorzystaniu z tego rozwiązania kolejna taka możliwość pojawi się po upływie 3 lat.

Wpływ czasowego wycofania pojazdu na OC

Obowiązujące prawo stanowi, że każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi być objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Jak do tego przepisu ma się czasowe wycofanie auta z ruchu? Otóż nie znosi go, ponieważ nawet po skorzystaniu z tej możliwości samochód musi mieć ważne OC. Różnica polega jednak na tym, że cena polisy jest nawet o 95% niższa niż w standardowej wersji. Jeśli Twoje obecne ubezpieczenie niedługo się kończy, w znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci porównywarka internetowa https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Krótko mówiąc, nawet samochód czasowo wycofany z ruchu musi być objęty obowiązkową polisą od odpowiedzialności cywilnej, jednak dzięki znacznie obniżonej cenie jej koszt jest minimalny. W ten sposób przestrzegane jest prawo, które wymaga wykupienia OC dla auta, a jednocześnie można oszczędzić znaczną sumę na ubezpieczeniu komunikacyjnym. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawi się możliwość czasowego wycofania z ruchu dla samochodów osobowych. Jeśli natomiast chcesz się zorientować, do kiedy obowiązuje Twoja obecna polisa OC, sprawdź, jak możesz sprawdzić ważność polisy ubezpieczenia OC.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – procedury

Bez względu na rodzaj pojazdu procedury i formalności związane z czasowym wycofaniem z ruchu są zawsze takie same. Pierwszym krokiem jest wypełnienie stosownego wniosku dostępnego w Internecie i złożenie go w wydziale komunikacji, w którym pojazd był rejestrowany. Należy do niego dołączyć:

  • dowód własności,
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice rejestracyjne,
  • kartę pojazdu, o ile została wydana,
  • dowód osobisty,
  • dowód uregulowania wymaganych opłat.

Koszt czasowego wycofania pojazdu z ruchu wynosi 80 zł za 2 miesiące i 4 zł dodatkowo za każdy kolejny miesiąc.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds