98 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dla każdego Wielkopolanina wyjątkowe znaczenie ma Powstanie Wielkopolskie, jedno z niewielu które zakończyło się pełnym sukcesem. W dniu 27 grudnia 1918 r. w wyniku konfrontacji dwóch wielkich manifestacji narodowych (polskiej i niemieckiej), doszło do zbrojnego konfliktu, a zarzewiem stał się przyjazd I. Paderewskiego do Poznania. Ten wielki zryw niepodległościowy Wielkopolan przyniósł upragnioną wolność i przyłączenie w 1919 r. Wielkopolski do Polski. Wg różnych szacunków w walkach wzięło udział od 70 tys. do ponad 100 tys. Wielkopolan, a liczba poległych wyniosła ok. 2 tys.

Reklama Reklama Amplifon

Corocznym zwyczajem są uroczyste obchody rocznicowe, które odbywają się w Poznaniu oraz w różnych miejscowościach ziemi Wielkopolskiej, w których zamanifestowanie udziału należy do patriotycznego obowiązku mieszkańców naszego regionu. W tym roku główne uroczystości odbyły się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz dodatkowo na Placu Wolności gdzie odbyła się inscenizacja rekonstrukcyjna. Natomiast 28 grudnia uroczystości przeniosły się do Warszawy. I właśnie w stolicy Polski, w samo południe odbyła się w kościele O.O. Dominikanów Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich, po której uroczystości przeniesiono na pl. J. Piłsudskiego, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach w Warszawie wzięli udział między innymi: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak, wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Szymański, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski, Chargé d’affaires Ambasady Francuskiej Sylwian Guiauige i Zastępca Ambasadora Hiszpanii Fernando Nogales oraz członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, delegacje samorządów wielkopolskich, europosłowie, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy stolicy. Organizatorem uroczystości był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Zwieńczeniem wydarzenia w Warszawie były obchody rocznicowe, połączone ze złożeniem wiązanek oraz zapaleniem zniczy, na powstańczych mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na zakończenie pobytu w Warszawie delegacja poznańska złożyła kwiaty przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

DSC_0676 DSC_0502 DSC_0622 DSC_0659 DSC_0572

Tekst i Foto: Roman Szymański

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds