Akademia Bezpieczny Senior

Uroczysta inauguracja kolejnego już szkolenia w zakresie bezpieczeństwa dla osób starszych. Jest przy tym trochę zabawy, ale najważniejsze są nabyte umiejętności.

W Oratorium Marianum, 15 marca w wyjątkowy sposób rozpoczęto
kolejną, już XIII Akademię Bezpieczny Senior. Uroczystość uświetnili swoją obecnością JM Rektor prof. dr hab. Adam Jezierski, przedstawiciele Policji, Straży, władz miejskich. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod przewodnictwem Kapelmistrza nadkomisarza Adama Wittiwa. Zostało odebrane ślubowanie, wręczono indeksy i koszulki Akademii.

Akademia „Bezpieczny Senior” to program prewencyjny poświęcony wyłącznie seniorom, który powstał w 2004 roku z inicjatywy środowisk senioralnych w Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu. Jego głównym celem jest dostarczenie słuchaczom Akademii, zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznych umiejętności ułatwiających bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym społeczeństwie. W każdej z edycji programu bierze udział około 50 seniorów, którzy mają obowiązek czynnego uczestniczenia w zajęciach, podczas których seniorzy uczą się między innymi, podstaw obowiązującego systemu prawnego, zapoznają się z metodami działania oszustów, a także utrwalają zasady udzielania pierwszej pomocy i poznają schemat zachowań pozwalających poradzić sobie w sytuacji zagrożenia. Uczestniczą również w zajęciach praktycznych z podstaw samoobrony.
W 2018 roku XIII edycja programu Akademia „Bezpieczny Senior” realizowana będzie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu. Odbędą się zajęcia o następującej tematyce:
Jak się nie dać oszukać, gdzie omówione zostaną aktualne metody działania oszustów,
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa,
Senior- bezpieczny konsument,
Bezpieczny Internet,
Bezpieczeństwo osobiste, pierwsza pomocy przedmedyczna,
Podstawy samoobrony oraz prewencji technicznej i przestrzennej, które odbędą się w KMP we Wrocławiu przy ul. Sołtysowickiej 21, w Wydziale Techniki Kryminalistycznej oraz Wydziale Prewencji i Patrolowym.

O czym trzeba pamiętać.
Nie wpuszczamy nieznajomych do domu.
Nie chwalimy się posiadanymi środkami finansowymi i drogocennymi przedmiotami
Przemyślałeś czynności, jakie trzeba wykonać, gdy w domu zapali się jakiś sprzęt elektryczny? Wiesz, gdzie w mieszkaniu jest wyłącznik główny?
To tylko niektóre z problemów, z którymi zapoznają się uczestnicy Akademii Bezpieczny Senior w trakcie wykładów.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim oferuje ponad 2100 godzin zajęć z różnych dziedzin życia. To świetny sposób na wypełnienie czasu kiedy już nie pracujemy. To możliwość poznania nowych osób o podobnych zainteresowaniach. Uczestnictwo w zajęciach jest płatne i wynosi 15 złotych miesięcznie. Z powodu dużej ilości chętnych prowadzone są rozmowy kwalifikacyjne.
Można mieć nadzieję, że Seniorzy po odbyciu szkoleń będą się dzielili nabytymi umiejętnościami w osiedlowych klubach seniora.

tekst, zdjęcie: Jerzy Dudzik

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds