Alergia na protezę zębową

Alergia na protezę zębową

Materiał, z którego wykonana jest proteza, może wywoływać reakcję alergiczną. Podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie to objawy, których nie warto lekceważyć.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Alergia na protezę zębową dotyka znacznego odsetka pacjentów gabinetów stomatologicznych. Reakcję alergiczną może wywołać materiał, z którego wykonana jest proteza, np. metalowe klamry lub akryl (a dokładnie wchodzący w jego skład tzw. monomer resztkowy, który powstaje w procesie polimeryzacji protezy).

Alergia na protezę

Objawami reakcji uczuleniowej może być zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie lub swędzenie w obszarach, które bezpośrednio stykają się z konkretną częścią protezy – w przypadku części akrylowej będą to okolice podniebienia oraz dziąsła. W razie wystąpienia takich symptomów warto zgłosić problem dentyście i wykonać testy alergiczne.

Rozwiązaniem problemu są tzw. protezy dla alergików, wykonane z niealergizujących materiałów – np. protezy przezroczyste, pozbawione barwnika, wykonane z nylonu, acetalu lub acronu. Są one droższe, gdyż są zrobione z materiałów biozgodnych, które nie wyzwalają reakcji uczuleniowych, ani podrażnień okolicznych tkanek u pacjentów.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Nietolerancja protezy

U części pacjentów może też występować niska tolerancja na protezę, która objawia się m.in. odruchem wymiotnym, zwiększonym wydzielaniem śliny, zaburzeniem w odbiorze bodźców termicznych oraz dyskomfortem w jamie ustnej.
– Proteza to ciało obce w ustach, do którego powinniśmy się z czasem przyzwyczaić. Po okresie adaptacji, która trwa średnio kilka tygodni, nieprzyjemne wrażenia powinny ustąpić. Jeśli pacjent nie toleruje protez konwencjonalnych, może rozważyć wszczepienie implantów stomatologicznych, które dają największy komfort użytkowania – doradza lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

10 PRAKTYCZNYCH PORAD. Jak dbać o protezę, aby długo i komfortowo służyła

Jak przechowywać protezę zębową?


Przeczytaj również:

10 PRAKTYCZNYH PORAD. Jak dbać o protezę, aby długo i komfortowo służyła
Jak dbać o protezy zębowe?
Jak przechowywać protezę zębową?
Protezy zębowe – jak rozwiązać najczęstsze problemy?
Kontrola stanu protezy zębowej. Co warto wiedzieć?

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds