Balujesz w Sylwestra?

Balujesz w Sylwestra?

W Sylwestra nie wszyscy balują. Niektórzy uważają, że to przereklamowane.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Papież Sylwester

Kalendarz tak jest skonstruowany, że codziennie przypada wspomnienie jakiegoś wybitnego świętego. Akurat tak się ułożyło, że 31 grudnia 335 roku umarł wybitny papież. Jego pontyfikat przypadł na czas legalnego budowania pierwszych obiektów sakralnych tuż po ogłoszeniu edyktu mediolańskiego w 313 roku. Dla chrześcijan nastąpił czas swobodnego manifestowania swojego wyznania. Warto w Sylwestra dla uczczenia tego patrona wychylić kielich szampana.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Początek roku

Sylwestra

w Sylwestra możesz balować od południa, fot© Jerzy Dudzik

Koniec starego roku i początek nowego to świetna okazja, by z optymistycznym nastawieniem oddawać się hulankom i zabawie. Jeśli kończący się rok był dobry i owocny to warto wychylić kieliszek lub może i butelkę szampana DOM PERIGNON. Nie, żeby od razu nazywać takie zachowanie snobstwem, jednak jak urosła góra złotówek, to można sobie pozwolić na lepsze napitki. Z drugiej strony za pomyślność na nowy rok tez warto wychylić butelkę szampana. Może stąd ta nazwa szampańska zabawa?

Reklama Reklama PolisyTravel

W starożytnym Rzymie

Prawodawstwo wywodzi się z Rzymu i kalendarz także. Zatem kiedy w 153 roku przed nową erą postanowiono zmienić dotychczasowe zwyczaje i ustanowić początek roku na miesiąc boga Janusa nikt nie oponował. Zresztą na naszych terenach mieszkało wtedy niewielu ludzi to i pojęcie kalendarza było im obojętne. W Rzymie dla wyrównania kalendarza w okresie przesilenia zimowego urządzano huczne uczty i zabawy. Zatem to odpowiednia okazja, by napić się szampana. To tradycja i zwyczaj wielowiekowy.

Zabawa i rozpusta

Sylwestra

w Sylwestra możesz balować od północy do rana,  fot© Jerzy Dudzik

Oczywiście każdy sobie sam wymyśla, jak wejść w szampańskim nastroju w nowy rok. Jednak może dla zapewnienia sobie przychylności poświęcić ten wieczór na rozmyślania. Niech sobie pustoduchy szaleją. My ludzie wiary, stateczni wypełnimy ten czas modlitwą i czytaniem Biblii. Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość, zatem …. Każdy sam sobie kowalem losu przy pomocy opatrzności. Tym bardziej, teraz kiedy zewsząd straszą wirusem. A kieliszek szampana dla wyrównania tętna można wychylić o każdej porze dnia. Byle z umiarem i w dobrym towarzystwie. Niekoniecznie w Sylwestra.

24 godziny zabawy w Sylwestra

Oczywiście Sylwestra można świętować przez wiele godzin, nawet całą dobę. Nie ma potrzeby czekania do północy. Można świętować razem z mieszkańcami Nowej Zelandii lub tymi z Nowego Jorku. Tutaj możecie sobie wybrać, z kim chcecie witać Nowy Rok. Zatem wszystko to jest umowne w pewnym sensie.

I pamiętajcie, że w tych wszystkich sztucznych ogniach kolor nadają sole metali, zwykle toksyczne. Zatem jeśli już musicie się truć, to trujcie się tylko alkoholem. Nie musicie straszyć zwierząt hukiem i wystrzałami.

Bonne fête

Ziemniaki czy pomarańcze

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds