Charakterystyka sezonowego zaburzenia afektywnego

Charakterystyka sezonowego zaburzenia afektywnego

Huśtawki nastrojów i nieregularne wahania humoru nie są rzadkością w życiu ludzi. Może to jednak zbiegać się z początkiem jesieni czy zimy. Dzieje się tak, gdy masz sezonowy wzorzec do poważnego zaburzenia depresyjnego (MDD), znany również jako sezonowe zaburzenie afektywne lub depresja sezonowa. W tym poście przyjrzymy się temu zjawisku bardziej dogłębnie, abyśmy być może mogli wykryć je w sobie.

Termin

Choroba depresyjna (MDD) o charakterze sezonowym jest znana jako sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) lub depresja sezonowa. Charakteryzuje się uczuciem melancholii i rozpaczy, które pojawiają się, gdy zmieniają się pory roku, najczęściej jesienią lub zimą, gdy temperatura spada i dni stają się krótsze.

Kiedy jednak pora roku się skończy, to objawy ustąpią samoistnie.

Depresja zimowa to termin używany do opisania zmian emocjonalnych, których doświadcza większość osób podczas zimy.

Ten okres można określić jako „zimowy smutek”, jeśli objawy są łagodne. Oficjalne określenie tego łagodniejszego wariantu to podsyndromalne sezonowe zaburzenie afektywne typu zimowego lub typu zimowego.

Sezonowe zaburzenie afektywne a zima

Wahania nastroju są bardziej rozpowszechnione zimą, ale niektórzy ludzie odczuwają je wczesnym latem.

Depresja letnia lub „smutek letni” w mniejszej formie to sezonowa choroba afektywna typu letniego.

Depresja zimowa ma być spowodowana brakiem słońca, ale depresja letnia jest spowodowana nadmiernym upałem, wilgocią i ekspozycją na światło, które mogą zakłócić cykl snu i czuwania.

Chociaż statystyki dotyczące częstości występowania depresji letniej nie są tak łatwo dostępne, jak te dotyczące występowania depresji zimowej, uważa się, że 10% osób z depresją sezonową doświadcza jej wiosną lub latem.

Depresja letnia może być również bardziej powszechna na niektórych obszarach o cieplejszych warunkach i być może z mniejszym dostępem do klimatyzacji.

Objawy

Niektóre oznaki i objawy depresji sezonowej są podobne do tych obserwowanych w innych jej rodzajach.

Depresja zimowa i letnia mają swój własny zestaw objawów, które zostaną omówione poniżej.

Należy pamiętać, że nie wszyscy doświadczą wszystkich tych symptomów:

  • brak zainteresowania poprzednio lubianymi czynnościami,
  • kłopoty z wysypianiem się,
  • odczuwanie rozdrażnienia,
  • niewystarczający poziom energii,
  • częste rozmyślanie o śmierci i zastanawianie się nad podjęciem samobójstwa,
  • uczucie pustki.

Helping Hand – pomoc psychologiczna online

Podsumowanie

Jak widać, osłabiony stan psychiczny spowodowany porą roku to coś więcej niż wyłącznie przypuszczenie. Należy mieć świadomość istnienia sezonowego zaburzenia afektywnego, które jest rodzajem depresji, który można właściwie rozpoznać i szczęśliwie wyleczyć. Wskazane jest skonsultowanie się z psychoterapeutą w sprawie własnego zdrowia, jeśli rzeczywiście czujemy się gorzej w niektórych miesiącach. Gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie stawić się u specjalisty, zawsze można wyciągnąć telefon i zainstalować specjalną dedykację oferującą wsparcie psychologiczne/psychiczne.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds