Banksy, artysta uliczny i nie tylko [wystawa we Wrocławiu]

Banksy, artysta uliczny i nie tylko [wystawa we Wrocławiu]

We Wrocławiu fascynująca ekspozycja prac artysty ulicznego znanego pod pseudonimem Banksy. Co senior powinien wiedzieć o Banksym.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Pod pseudonimem Banksy, kryje się artysta graffiti i malarz pochodzący podobno z Bristolu. Tam pojawiły się pierwsze murale. Zdobył światową sławę, bo pojawia się tam, gdzie dostrzega problemy. Zaskakuje i szokuje, z przymrużeniem oka komentuje współczesne wydarzenia. Zadaje pytania, które mogą wielu uwierać. Jego prace osiągają na aukcjach zawrotne ceny w milionach funtów.

Banksy

jeden z żartów Banksyego, banknoty z wizerunkiem księżnej Diany zamiast Elżbiety II, fot. J.Dudzik

The Mystery of Banksy

Od Wrocławia zaczyna krążyć po Polsce wystawa prezentująca poglądy artysty. Na wystawie nie zobaczycie oryginalnych prac. To niemożliwe. Zobaczycie za to 150 a może trochę więcej odtworzonych przez innych plastyków najbardziej znanych prac Banksyego. Od graffiti poprzez fotografie, rzeźby, instalacje wideo oraz wydruki na różnorodnych materiałach. Banksy hołduje zasadzie „Copyright is for losers” ©TM (Prawo autorskie jest dla przegranych). Więc niech widzowie się nie łudzą, że to autoryzowane przez artystę eksponaty. Nic z tych rzeczy. Organizatorzy wystawy mówią wprost to kopie oddające naturalną barwę i wielkość.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Banksy: artysta graffiti

Prawdopodobnie to współcześnie najbardziej znany i równocześnie najbardziej tajemniczy artysta graffiti na całym globie. Brytyjczyk w przedziale wiekowym 45-50 lat, z sukcesem utrzymuje swą tożsamość w głębokim ukryciu. Jest uważany za jednego z najdroższych współczesnych artystów. Nie lubi sprzedawać swoich pomysłów, choć jest sporo chętnych milionerów na jego prace. Trafił na okładkę magazynu „Time” jako jeden z najbardziej wpływowych ludzi świata. Kiedy z uwagą zagłębicie się w wystawę, może będzie wam dane zrozumieć jego pasję. A może nawet będziecie się utożsamiali z jego poglądami?

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Banksy na Ukrainie

Pojawił się także na Ukrainie po napaści Rosji w lutym 2022 roku. Na wpół zrujnowanej szopie zostawił swój komentarz do wojny. Miejscowej ludności udało się ochronić graffiti przed demontażem i kradzieżą. A to przecież obiekty warte na rynku sztuki miliony dolarów. Tyle chcą zapłacić ludzie z nadmiarem pieniędzy za kawałek tynku zamalowanego farbą w sprayu. Dziwny jest ten świat! Są tacy, co zbierają znaczki i byli tacy co fascynowali się cebulkami tulipanów. W pracach Banksy’ego ważniejsze od techniki jest pomysł i przekaz, jest nagłośnienie problemu.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Banksy: twórczość

Banksy tworzy graffiti przy użyciu szablonów. Jednak potrafi także świetnie rysować i malować. Tak w każdym razie twierdzą znawcy jego sztuki. Na wystawie zobaczycie kilka realistycznych obrazów. Sporo graffiti w takiej wielkości jak w oryginale i w takim zabarwieniu. Bez przewodnika trudniej zrozumieć, dlaczego Banksy jest tak ważny dla współczesnego świata. Dlaczego jego graficzne komentarze do rzeczywistych wydarzeń wywołują takie emocje.

Wystawa The Mystery of Banksy we Wrocławiu

Banksy

na wejściu mamy fragment muru oddzielającego Palestyna od Izraela, fot J.Dudzik

Po zapłaceniu za bilety zeskanujcie kod QR do przewodnika po wystawie. Zatem dobrze jest zabrać ze sobą słuchawki do smartfona. Teraz już możemy przekroczyć bramę do hotelu tuż przy murze w Betlejem. Betlejem jest po palestyńskiej stronie, bo i sympatie Banksy’ego są o stronie Palestyńczyków. I tego sygnalisty, dziennikarza  Juliana Assange, który ukrywał się wiele lat w ambasadzie Ekwadoru. Z kolejnych zakamarków wyglądają na nas coraz to nowe doznania. Zaskakujące, budzące refleksje skłaniające do zastanowienia. Zbliżamy się do problemu uchodźców i przemocy w metrze, by zmierzyć się z wojną. Na koniec całkiem nieźle wyposażony w pamiątki shop. Tutaj link do strony, gdzie znajdziecie wszystkie ważne informacje o wystawie.

Po obejrzeniu wystawy

Teraz pełni emocji musimy o tym pogadać. Tak przy okazji warto się zastanowić nad współczesną sztuką i jej oddziaływaniem. Jeśli jakieś działania artystyczne wywołują w nas takie emocje, to może warto nad tym zjawiskiem się zastanowić? Koncerty także powodują szybsze bicie serca. Świat popędził z ogromną szybkością, nie bardzo wiadomo czy na pewno do przodu. A gdzie miejsce dla nas? Czy uliczny artysta komentujący ważne wydarzenia jest wiodącym przedstawicielem nas ludzi z dwudziestego pierwszego wieku?


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds